از چه سنی سوتین ببندیم؟

انتخاب اولین سوتین بسیار کار مهمی برای والدین است؛ به خصوص در سنین ۱۱ تا ۱۴ سالگی که دختران احساس ناامنی فراوانی دارند و والدین به خصوص مادر باید حواسش به نشانه‌های بلوغ در دختر کوچک خود باشد تا بتواند سوتین مناسب دخترانه را تهیه کنند.

مدت زمان تخمینی مطالعه: 11 دقیقه

برای هر نوجوان این سوال پیش می آید که در چه سنی سوتین ببندیم؟ در این مقاله نشانه های بلوغ را بررسی خواهیم کرد و همچنین با انواع سوتین‌ مناسب دخترانه آشنا می‌شوید پس با ما همراه باشید.

علائم بلوغ در دختران

 • اولین نشانه بلوغ در دختران رشد سینه است. دختران در سن ۹ تا ۱۴ سالگی بلوغشان آغاز می‌شود و نوک پستان در بدن شکل می‌گیرد. گاهی رشد یک طرف سینه زودتر رخ می‌دهد بنابراین نترسید. حتی ممکن است نوک سینه حساس و زخم شود و احساس درد کنید که کاملا طبیعی است و با گذر زمان بهترین می‌شوید.
 • دومین علائم بلوغ در دختران رشد موی بدن است که معمولاً زیر بغل، پاها و ناحیه تناسلی بدن شروع به رشد مو می کنند. در بعضی از دختران حدود ۱۵ درصد این نشان زودتر از جوانه زدن پستان ظاهر می‌شود.
 • نشانه بعدی بلوغ دختران، ترشحات واژن است که معمولا ۶ الی ۱۲ ماه قبل از پریود ،دختران ترشحات سفید رنگ را تجربه می‌کنند که کاملا طبیعی است و به خاطر مقادیر فراوان استروژن در بدن خانم ها می‌باشد.

دختران باید بدانند که هیچ اشکالی ندارد در این مورد با دیگران صحبت کنند به خصوص با مادر!

سن مناسب

 • ممکن است بعضی از دختران در سن بلوغ با اولین رد خون آشنا شوند و در مواقعی حتی ترشحات قهوه‌ای رنگ داشته باشند که هر دوی آنها طبیعی است. این را در نظر بگیرید که اولین پریودی ممکن است نامنظم باشد تا بدن با تغییرات فیزیولوژیکی آشنا شود. همچنین در این روزها شما درد گرفتگی شکم را تجربه خواهید کرد که با مسکن کاهش پیدا می‌کند.
 • می توانید در این ایام از شورتکس و یا شورت های مخصوص پریود استفاده کنید که پهنای زیادی دارد و کل بدن را در بر می‌گردد و یک پد هم در داخل دارند و در برابر نفوذ خون به بیرون مقاومت بیشتری دارند. همچنین یک لایه اضافی از پارچه ضد آب دارد که مانع آلوده شدن باقی لباس ها می‌شود تا احساس امنیت و اعتماد به نفس بیشتری می‌کنید.
 • دیگر نشانه بلوغ، افزایش قد است؛ بخصوص که قد دخترها زودتر از پسران رشد می‌کند و حدود ۶ ماه قبل از پریود شدن این اتفاق را تجربه خواهید کرد. با اولین پریود رشد قد دختران کاهش می‌یابد و فقط یک تا دو اینچ رشد می‌کند که افزایش قد بیشتر از این طبیعی نخواهد بود.
 • یک تغییر مشترک در خانم‌ها هنگام بلوغ وجود دارد آن هم جوش و آکنه هایی است که می‌زند. این اتفاق مربوط به سطح هورمون ها است.
 • تعریق زیر بغل و افزایش بوی بدن از دیگر نشانه های مشترک میان دختران در دوران بلوغ می‌باشد.

سن مناسب استفاده از سوتین

سن مناسب و سوتین مناسب دخترانه آنچنان دقیق نیست و بستگی به زمان و رشد سینه دارد که باید دقت کنید دوستانتان  شروع به استفاده از سوتین کردند یا خیر؟ در این زمان بهترین گزینه برای شما لباس زیر راحت و نخی است که حالت تاپ یا نیم تنه دارد و گاهی شبیه به سوتین‌های ورزشی است. استفاده از این مدل‌ها برای شروع کمی از استرس شما می‌کاهد.

به هیچ عنوان سراغ سوتین توری و فانتزی و اسفنجی نروید. این  مدل ها برای افراد با سن بیشتر و سینه‌های بزرگ‌تر است. همچنین حواستان باشد که از سوتین در هنگام شب و خواب استفاده نکنید که اصلا نیازی نیست.

سایز سینه در نوجوانی استاندارد و دقیق نیست. در دوران بلوغ دختران به دلیل افزایش طبیعی استروژن و  تغییر در بدن سینه شروع به رشد می‌کند.

در شروع سینه دختران فرمی شبیه به توده کوچک مانند تپه ریز دارد و با گذر زمان رشد می‌کند و یا مثلاً به صورت هسته‌ای کوچک هستند که به آن ها جوانه پستان می‌گویند. این اتفاق بین سن 9 تا 13 سال رخ می‌دهد در حالی که در هم سن و سالان دیگر ممکن است متفاوت و سوتین مناسب دخترانه باشد.

انتخاب سوتین مناسب دخترانه با توجه به سن

به طور کلی رشد سینه سه تا پنج سال زمان می‎‌برد. برای پیدا کردن سایز مناسب سوتین خود باید نسبت به جدول سایز سینه آگاهی داشته باشید. اما شد سینه سه مرحله دارد:

مرحله اول کودکی که پستان صاف و بدون برجستگی دارد.

مرحله دوم رشد زود رس سینه که دو الی سه سال قبل از پریود اتفاق می‌افتد که همان جوانه پستان است. در این مرحله هر دو سینه شروع به رشد می‌کند اما به سختی قابل مشاهده است.

مرحله سوم بزرگ شدن سینه است که در ابتدا شروع به بزرگ شدن به شکل مخروط می‌کند پس گردتر می‌شود و یک طرف زودتر و سریع تر از طرف دیگر است.

چی بپوشم
چی بپوشم

اندازه سوتین دو قسمت دارد. اندازه دور سینه و اندازه زیر سینه که اندازه قفسیه سینه را با اناداره 32_34_36 و  غیره  نشان داده می‌شود. بعضی از این ها در سایز نیمه هم تولید می‌شوند تا دختران انتخاب راحت تری داشته باشندو با کمک مادرشان اندازه اصلی سینه ود را پیدا کنند.

در زمان خرید اول سوتین مناسب دخترانه بهتر است به این موارد توجه بیشتری داشته باشد:

 • به کیفیت لباس زیر توجه کنید
 • سایز خود بخرید
 • از پوشیدن سوتین های تنگ و گشاد خودداری کنید
 • از فروشگاه های معتبر در صورت خرید اینترنتی استفاده کنید که نماد اعتماد داشته باشند.
 • انواع سوتین را که قبلا به طور مفصل راهنمای جامع از آن به وجود اوردیم نگاه کنید و مدل مناسب خود را انتخاب کنید.
 • پس حواستان باشد که از مدل‌های حساسیت‌زا استفاده نکنید تا آسیب نبیند و از فشار خودداری کنید. همچنین در شبانه روز بهتر است بیشتر از ۸ تا ۱۲ ساعت از سوتین استفاده نکنید.

نکته مهم این است که از صحبت در مورد تغییرات نترسید و خجالت نکشید. شما درگیر طبیعی‌ترین روند زندگی خود هستید و همه خانم ها قبل از شما و همچنین بعد از شما تجربه کرده و خواهند کرد.

در این مقاله سعی کردیم به سوال از چه سنی سوتین ببندیم پاسخ کاملی دهیم تا دغدغه شما برای خرید سوتین مناسب دخترانه برطرف شود. چنین مواردی را پیشنهاد کردیم که خرید را برایتان آسان‌تر کنیم. اگر سوال دیگری برایتان پیش آمد یادداشت کنید تا در اسرع وقت پاسخگو باشیم. امیدوارم از خواندن مقاله لذت برده باشید.

نویسنده: سپیده

نشانه های بلوغ در دختران چیست؟

افزایش قد، رشد مو، رشد سینه، درد عضلات، ترشح

چه زمانی اولین سوتین را برای دختران نوجوان تهیه کنیم؟

سن دقیق آن مشخص نیست و باید از 9 تا 13 سالگی دقت کنید که چه زمانی سینه شروع به رشد می‌کند.

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *