درمان جوش صورت با آزلائیک اسید

آزلائیک اسید، اسیدی طبیعی است و در دانه‌هایی مثل جو،گندم وچاودار یافت می‌شود. این ماده با خاصیت ضدمیکروبی وضدالتهابی در درمان مشکلات پوستی مثل آکنه ولگاریس و روزاسه بسیارموثراست.

این اسید از شروع مشکلات پوستی پیشگیری می‌کند و باکتری‌هایی که در منافذ پوست باعث ایجاد جوش می‌شوند را از بین می برد.آزلائیک به صورت موضعی استفاده شده و در فرم‌هایی مثل ژل، کف و کرم ارائه می‌شود. در این محصولات حدود ۱۵ درصد آزلائیک اسید وجود دارد. برخی محصولات که بدون نسخه قابل تهیه هستند، حاوی مقادیر کمتری هستند.

آزلائیک اسید

این ماده برای اثرگذاری نیاز به زمان دارد و معمولا به تنهایی اولین انتخاب متخصص پوست برای درمان جوش نیست. عوارض جانبی آزلائیک مواردی همچون پوسته پوسته شدن ،سوزش و خشکی پوست را به دنبال دارد. در ادامه اطلاعات لازم درباره کاربرد آزلائیک اسید برای جوش صورت مطرح شده است.

کاربردهای آزلائیک اسید در درمان جوش

مکانیسم اثرآزلائیک

 • منافذ پوستی را از باکتری‌هایی که باعث التهاب و ایجاد جوش می‌شوند ،پاکسازی می‌کند.
 • با کاهش التهاب، باعث کم رنگ شدن جوش و کاهش سوزش می‌شود.
 • به تدریج باعث تولید سلول‌های جدید می‌شود که درنتیجه درمان پوست سریع‌تر و جای جوش کوچکتر می‌شود.

استفاده از همه‌ی فرم‌های آزلائیک اسید دستور مشابهی دارند.

 1. موضع مورد نظر را با آب گرم بشوئید و به آرامی خشک کنید. از پاک کننده‌ ملایماستفاده کنید تا مطمئن شوید که محل جوش تمیز می‌شود.
 2. قبل ازاستفاده از دارو، دستان خود را بشوئید.
 3. .مقدار کمی از دارو را به محل مورد نظر بمالید و اجازه دهید کاملا خشک شود.
 4. وقتی دارو خشک شد، می‌توانید از وسایل آرایشی استفاده کنید. نیازی به پوشاندن و بانداژ پوست نیست.

حواستان باشد زمان استفاده از آزلائیک، از سفت کننده‌های پوست یا تمیزکننده های عمقی استفاده نکنید. ممکن است نیاز داشته باشید که دو بار در روز از این دارو استفاده کنید، این موضوع به تصمیم پزشک بستگی دارد.

آزلائیک اسید برای جای جوش

برخی افراد از آزلائیک برای درمان جای جوش هم استفاده می کنند. آزلائیک باعث افزایش تولید سلول‌های جدید می‌شود که از این طریق، جای جوش را کم رنگ‌تر می‌کند. همچنین ازسنتز ملانین (که باعث تغییر رنگ پوست می‌شود) جلوگیری می‌کند.

اگر از داروهای موضعی دیگر برای جای جوش و لک استفاده می‌کنید که روند درمان با آنها کند پیش می‌رود، حتما آزلائیک اسید را امتحان کنید. برای فهمیدن اینکه این روش درمانی برای چه افرادی بهتر جواب می‌دهد و تا چه اندازه می‌تواند موثر باشد به تحقیقات بیشتری نیازاست.

کاربردهای دیگر آزلائیک اسید

آزلائیک برای مشکلات دیگر پوستی مثل هایپرپیگمانتاسیون (تجمع بیش ازحد رنگدانه در بافت)، روزاسه و همچنین روشن کردن پوست هم کاربرد دارد.

آزلائیک اسید در درمان هایپرپیگمنتاسیون

التهاب ناشی ازجوش می‌تواند باعث هایپرپیگمانتاسیون درقسمت هایی از پوست شود. آزلائیک اسید از تجمع سلول های پوست جلوگیری می کند. یک مطالعه مقدماتی درسال ۲۰۱۱ نشان داد آزلائیک می تواند تیرگی پوست ناشی از جوش را درمان کند. همچنین تحقیقات نشان دادند، استفاده از آن ایمن و بدون عارضه‌ی خاصی است.

آزلائیک اسید برای روشن شدن پوست.

همان طور که آزلائیک برای درمان هایپر پیگمانتاسیون التهابی موثراست، برای روشن کردن نقاطی از پوست که به خاطر تجمع ملانین دچار تیرگی شده نیز تاثیر دارد.

آزلائیک اسید برای درمان روزاسه.

آزلائیک با کاهش التهاب در درمان علائم روزاسه موثراست. مطالعات بالینی نشان می دهد که ژل آزلائیک می تواند ظاهر متورم و قابل مشاهده رگ‌های خونی را که به خاطر روزاسه به وجود آمده اند بهبود ببخشد.

عوارض جانبی و اقدامات احتیاطی آزلائیک اسید.

عوارض جانبی آزلائیک

 • حس سوزش یا گزگز پوست
 • پوسته پوسته شدن محلی که دارو مورد استفاده قرار گرفته است
 • خشکی پوستیا قرمزی پوست

عوارض جانبی کمتر متداول

 • تاول پوست
 • تحریک پذیری وتورم
 • گرفتگی و درد مفاصل
 • کهیر و خارش پوست
 • تب
 • مشکل در تنفس

اگر هرکدام از این عوارض را تجربه کردید، استفاده از آزلائیک را متوقف و به پزشک مراجعه کنید. استفاده ازکرم ضد آفتاب هنگام بیرون رفتن ازمنزل همیشه مهم هست، ولی هنگام استفاده از آزلائیک اهمیتش دوچندان می شود، چرا که دراین حالت پوست نازک تر ،حساس‌تر و آسیب پذیرتر  می‌شود.

مقایسه آزلائیک اسید با دیگر درمان‌ها

 

آزلائیک برای همه مناسب نیست. نتیجه درمان به این موارد در شما بستگی دارد.

 • علائم
 • نوع پوست
 • انتظارات

چون روند درمان با آزلائیک کند است، اغلب همراه با داروهای دیگر درمان جوش، تجویز می‌شود. طبق تحقیقات، کرم آزلائیک می‌تواند به اندازه بنزوئیل پراکسید و ترتینوئین برای درمان جوش موثرباشد.

البته نتایج آزلائیک شبیه نتایج بنزوئیل پراکسید است، با این تفاوت که گران‌تر نیز هست. آزلائیک همچنین ملایم‌تر از آلفاهیدروکسی اسید، گلیکولیک اسید و سالسیلیک اسید عمل می کند.

درحالی‌که این اسیدها به تنهایی، قدرت کافی برای لایه‌برداری شیمیایی دارند، آزلائیک این چنین نیست. این بدان معناست که آزلائیک اسید کمتر باعث تحریک پوست شما می‌شود و باید به طور مداوم مورد استفاده قرار گیرد تا زمان لازم برای تاثیرگذاری داشته باشد.

آزلائیک اسید

نتیجه

آزلائیک، اسیدی طبیعی است که ملایم‌تراز اسیدهای رایج دیگر برای درمان جوش، عمل می‌کند. اگرچه ممکن است نتایج درمان با آزلائیک به‌صورت سریع مشخص نشوند، ولی طبق تحقیقات، در نهایت اثر بسیار مطلوبی دارد.

گاهی مشاهده شده که جوش، لک‌های پوستی، روزاسه و التهاب پوست، همگی به طور موفقیت آمیزی با آزلائیک درمان شده‌اند. مثل هر داروی دیگری، باید دستور مصرف و دوز دارو را دقیقا مطابق تجویز پزشک خود رعایت کنید.

منبع سایت lafarrerr

تهیه و تنظیم  زهرا 

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *