درمان پوست چرب صورت

چه عواملی می توانند در درمان پوست چرب صورت به شما کمک کنند؟

آیا پوست چرب و براق دارید که به نظر می‌رسد هر کاری که می‌کنید (با وجود تمام تلاش‌هایتان)، تغییری نمی‌کند؟ احتمال دارد که فعالیت غده‌های چربی‌ زیر پوست صورت افزایش یافته و بیش از اندازه چربی ترشح می‌کند، و همین امر باعث به تعویق افتادن درمان پوست چرب صورت می شود.

دقیقاً چه چیزی می‌تواند باعث بروز این اتفاق شود؟ متاسفانه باور اشتباه درباره پوست چرب بسیاز است. شما باید این باورها را به فراموشی بسپارید و دلایل علمی که می‌توانند باعث براق بودن بیش از اندازه‌ی ناحیه‌ی T صورت باشند را بشناسید. در زیر، چند عامل اساسی را تشریح خواهیم کرد.

۵ عامل اساسی برای داشتن پوست چرب

بدون نظر گرفتن اینکه چقدر صورتتان را می‌شویید، پوستتان با درخشندگی نامطلوبی چرب به نظر می‌رسد؟ مشکل چیست؟ عوامل زیر را در نظر بگیرید تا اتفاقی را که رخ می‌دهد، بهتر درک کنید. هر چه پوستتان را بیشتر بشناسید، راحت‌تر می‌توانید برای درمان پوست چرب صورت خود راه حل پیدا کنید.

۱٫ صورتتان را بیش از اندازه می‌شویید.

این سناریو را در نظر بگیرید: هنگام صبح و شب صورتتان را می‌شویید، اما متوجه می‌شوید حتی قبل از ظهر، صورتتان دوباره چرب می‌شود، پس می‌خواهید در اولین فرصت دوباره صورتتان را بشویید؛ اما همین‌جا متوقف شوید!

هرچقدر هم که بخواهید صورتتان را به امید رهایی از درخشندگی نامطلوب پوستتان بشویید، زمانی که بیش از اندازه این کار را انجام دهید، عملاً دارید پوستتان را تحریک می‌کنید تا چربی اضافه ترشح کند.

اگر برای درمان پوست چرب صورت ، پوستتان را بیش از حد می‌شویید، پوست شما برای جبران چربی بیشتری تولید میکند و این چرخه همچنان ادامه خواهد داشت.

شوینده صورت خود را چگونه انتخاب کنیم؟

صورت.پوست چرب

همواره از یک پاک کننده‌ پوست صورت مناسب استفاده کنید، که حاوی عناصر آبرسان باشد. درست است که گفتیم که بیش از دو بار در روز صورتتان را نشویید، اما ورزش کردن برای این قانون یک استثنا محسوب می‌شود. فراموش نکنید، بعد از تعریق زیاد حتما صورت خود را بشویید.

برای سرعت دادن به پاکسازی صورت خود می‌توانید، یک پنبه‌ی آغشته به پاک کننده میسلار واتر را روی صورتتان بکشید تا هرگونه عرق و آلودگی را که ممکن است بعد از با آرایش‌تان ترکیب شده باشد، پاک کنید. پس از آن، می‌توانید پاکسازی عادی شبانه‌تان را ادامه دهید.

۲٫ از محصولات مراقبت پوست نامناسبی استفاده می‌کنید.

حتماً محصولات مراقبت از پوست زیادی در بازار وجود دارند که نتایج شگفت انگیزی را تضمین می‌کنند، اما راز واقعی دستیابی به پوستی شاداب و سالم این است که محصولی را انتخاب کنید که مخصوص نوع پوستتان طراحی شده است.

برای شروع این موضوع برای پوست‌های چرب یعنی شما باید به دنبال محصولاتی باشید که ، بدون چربی بوده و در صورتی که پوستتان مستعد آکنه است یا زیاد جوش می‌زنید، محصولی استفاده کنید که روی آن درج شده باشد غیر کومدون زا (non-comedogenic) است. هم‌چنین بهتر است به غلظت فرمول آن‌ها نیز نگاه کنید.

هرچه پوستتان چرب‌تر باشد، می‌توانید از محصولات سبک‌تری استفاده کنید؛ در عوض، هرچه پوستتان خشک‌تر باشد، از محصولات سنگین‌تر (با پایه چرب‌تر) استفاده کنید.

۳٫ به اندازه‌ی کافی آب نمی‌نوشید.

صورت.پوست چرب

این مورد، از دو مولفه تشکیل شده است. شما می‌توانید با نوشیدن مقدار پیشنهادی آب در طول روز و هم‌چنین استفاده‌ی روزانه از کرم مرطوب کننده، آبرسانی لازم برای بدنتان را تامین کنید.

اگر به اندازه‌ی کافی آب به بدنتان نرسد، بدن فکر می‌کند باید با افزایش ترشح چربی، این فقدان رطوبت را جبران کند. ای وای! به منظور جلوگیری از افزایش ترشح چربی پوست، مطمئن شوید که حتماً میزان زیادی آب نوشیده و از کرم مرطوب کننده استفاده می‌کنید تا تشنگی پوستتان را برطرف سازید. و از این راه درمان پوست چرب صورت خود را ادامه دهید.

همچنین می توانید از ماسک های خانگی برای پوست چرب استفاده کنید.

۴٫ از مرطوب کننده‌ی مناسبی استفاده نمی‌کنید.

اکثر افراد به اشتباه فکر می‌کنند که اگر پوستشان چرب است، آخرین کاری که برای درمان پوست چرب صورت خود باید انجام دهند این است که پوستشان را با یک لایه از محصولات مرطوب کننده بپوشانند. همانطور که از مطالب بالا آموختید، این کار درست نیست.

اگر عادت صحیح استفاده از مرطوب کننده نداشته باشید، در واقع می‌توانید پوستتان را تحریک کنید که چربی بیشتری تولید کند. به همین دلیل، پیدا کردن مرطوب کننده‌ی مناسب پوستتان اهمیت زیادی دارد.

به جای استفاده از هر محصول قدیمی، به دنبال مرطوب کننده‌ سبک و بدون چربی باشید که بدون اینکه براقی پوستتان را افزایش دهد، آن را مرطوب می‌کند.

مرطوب کننده‌ی بدون چربی، غیر کومدون زا (non-comedigenic) و مات کننده پوست صورت که درخشندگی و چربی پوست را کاهش می‌دهد، با کاهش براقیت پوست و بهبود ظاهر منافذ بزرگ، چربی بیش از اندازه‌ی پوست را مورد هدف قرار می‌دهد.

۵٫ استرس

آیا سرتان زیادی شلوغ بوده است؟ یا شاید در حال برنامه‌ریزی یک عروسی هستید یا به تازگی یک رابطه را تمام کرده‌اید. دلیل آن هرچه که باشد، چهره‌ی زشت این استرس ممکن است روی صورتتان نمود پیدا کند.

طبق گفته‌ی آکادمی آمریکایی درماتولوژی ، هنگامی که استرس دارید، بدنتان کورتیزول ترشح می‌کند. کوتیزول علاوه بر تنظیم سوخت و ساز و پاسخ سیستم ایمنی، در پاسخ به استرس هم نقش دارد. و باعث می‌شود پوستتان چربی بیشتری تولید کند.

برای مقابله با استرستان ، و درمان پوست چرب صورت خود یک شمع روشن کرده، یک بمب حمام در وان انداخته و سپس در آن بنشینید تا اعصابتان آرام شده و بعد از یک روز طولانی، استراحت کنید.

اگر علاقه‌ی زیادی به حمام ندارید، در یک کلاس یوگا ثبت نام کنید یا در هال خانه‌تان، به صورت چهار زانو نشسته و مدیتیشن کنید تا ذهنتان خالی شده و تنش و فشاری که احساس می‌کنید، از میان برود. این کار در ظاهر پوستتان تاثیر بسزایی دارد!

سخن پایانی

اگر پس از خواندن و به کار گیری روش‌های درمان پوست چرب صورت، پوستتان همچنان براق است، ممکن است جزو آن دسته از افرادی باشید که پوست چربشان یک ویژگی ارثی است؛ یعنی در ژن شما وجود دارد. چون نمی‌توانید ژن‌های خود را تغییر دهید، می‌توانید از قوانین سرانگشتی بالا استفاده کرده و راه های مراقبت از پوست چرب را به کار بگیرید تا چهره‌ای با چربی کمتری و ظاهر غیر براق داشته باشید.

منبع سایت لافارر

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *