7 حقیقت درباره الگوی طاسی در زنان

نازک شدن موی خانم‌ها بین سنین 12 تا 40 سالگی رخ می‌دهد و الگوی طاسی زنانه شرایطی است که در بیش از نیمی از زنان ایرانی که 50 سال سن دارند اتفاق افتاده است…

در ادامه هفت حقیقت که هر زن باید در مورد الگوی طاسی و ریزش مو زنانه بداند بیان شده است:

1- ژن‌ها رشد موی شما را دیکته می‌کند

دکتر آنتونی اورو، متخصص پوست و استاد دانشگاه پزشکی استنفورد می‌گوید: هر تار مو روی سر شما دارای سلول‌های بنیادی است که دستورالعمل خاصی برای میزان رشد مو از نظر بلند یا کوتاهی دارند. پس دلیل این که موی سر بیشتر از ابرو رشد می‌کند این است که در ژن‌های سلول‌های بنیادی خود دستورالعمل رشد متفاوتی دارند.

2- آیا اولین نشانه‌های طاسی زنان متفاوت از مردان است؟

الگوی طاسی مردان معمولاً با یک خط موی کم‌پشت شده شروع می‌شود که ابتدا به صورت M شکل است و پس از آن به حالت U شکل در می‌آید. در الگوی طاسی زنان، خط مو به ندرت تحت تأثیر ریزش مو قرار می‌گیرد؛ اما ممکن است به خاطر تنک شدن بالای سر ناحیه بدون مو گسترده‌تر از قبل به نظر برسد. از دست دادن مو در زنان به ندرت تا طاس شدن کامل پیش می‌رود که این حالت بر خلاف مردان است.

3- موی نازک شده درخشندگی کمتری دارد

موی نازک شده، خشک می‌شود و درخشندگی کمتری دارد. در این حالت بخش بیرونی فولیکول مو نازک‌تر می‌شود و نمی‌تواند رطوبت کافی را نگه دارد بنابراین مو خشک می‌شود. موی خشک، شکننده‌تر است و در معرض نور خورشید بیشتر آسیب می‌بیند.

موی نازک شده، خشک می‌شود و درخشندگی کمتری دارد. در این حالت بخش بیرونی فولیکول مو نازک‌تر می‌شود و نمی‌تواند رطوبت کافی را نگه دارد بنابراین مو خشک می‌شود. موی خشک، شکننده‌تر است و در معرض نور خورشید بیشتر آسیب می‌بیند

4- یائسگی ریزش مو را بیشتر می‌کند

در طی یائسگی تعادل هورمون‌های مردانه و زنانه به هم می‌خورد. میزان کنترل نشده آندروژن مردانه به خصوص دی هیدروتستوسترون باعث کوتاه شدن چرخه رشد مو، همچنین رشد موهای نازک شده و تأخیر در تشکیل موهای جدید به جای موهای ریخته شده ایجاد می‌شود.

5- عواملی که باعث سرعت بخشیدن به ریزش موی زنان می‌شوند

سطح پایین هورمون استروژن، کمبود آهن، سوءتغذیه، آسیب اشعه UV، برخی مواد شیمیایی مانند رنگ مو

6- بهترین داروی مؤثر در ریزش موی زنانه

درمان‌های مؤثر زیادی برای ریزش مو وجود ندارد اما یکی از این درمان‌ها تا حدودی مؤثرتر است، روش استاندارد و تأیید شده از FDA برای درمان موضعی ریزش مو ماینوکسیدیل است که کم‌پشت شدن موها را متوقف می‌کند و به رشد مجدد مو روی سر کمک می‌کند. غلظت 2% از این دارو برای زنان توصیه می‌شود.

7- از موها مانند چشمتان مراقبت کنید

داشتن یک رژیم غذایی و متعادل برای تغذیه موها و همچنین محافظت از موها در برابر نور خورشید با کمک پوشیدن کلاه یا اسپری کردن ضد آفتاب روی موها را توصیه می‌کنیم.
همچنین از درمان‌های شیمیایی که به موهای شکننده آسیب می‌رساند دوری کنید و در مقابل از یک شامپوی ملایم و نرم کننده برای رساندن رطوبت مورد نیاز به مو و برگرداندن درخشش دوباره مو استفاده کنید. این کارها نمی‌توانند موهای ریخته شده را به حالت اولیه برگردانند؛ اما می‌توانند به حفظ موهایی که هنوز روی سر وجود دارند کمک کنند و مانع از دست رفتن بیشتر آن‌ها شوند.

منبع سایت تبیان

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *