میکرومودال و پنبه

میکرومودال و پنبه دو نمونه از الیاف گیاهی «سلولزی» هستند. میکرومودال، که به خاطر نرمی ویژه خود شناخته شده‌ است، یک یک الیاف نیمه‌مصنوعی است که از درختان چوب سخت گرفته شده است. در هنگام لمس بسیار ابریشمی است و در برابر پوست احساس سبکی می‌کند. علاوه بر این، به عنوان یک پارچه نازک‌تر، میکرومودال کاملا قابل تنفس است و رطوبت را به خوبی دفع می‌کند. پنبه هزاران سال است که وجود دارد و از غلاف بذر گیاه پنبه می‌آید. پنبه یک پارچه چند منظوره است که برای تولید ارزان است و به طور گسترده در دسترس است و به خاطر نرمی، راحتی و قابلیت تنفسش مشهور است. این مقاله به بررسی جزئیات آنچه که میکرومودال و پنبه به صورت مشترک دارند و آنچه که آن‌ها را از هم متمایز می‌کند می‌پردازد.

میکرومودال و پنبه

مقدمه‌ای بر میکرومودال‌ و پنبه

میکرومودال، که به دلیل نرمی و مقاومت باورنکردنی خود در برابر انقباض، بسیار ارزشمند است، برای اولین بار در دهه ۱۹۹۰ در اتریش توسعه یافت و بر اساس اختراع مودال ابریشمی است که در ژاپن در اوایل دهه ۱۹۵۰ رخ داد. میکرومودال، مانند پنبه، زندگی خود را به عنوان سلولز آغاز می‌کند، اما این جایی است که مقایسه‌های فرآیند به پایان می‌رسند. هنگامی که درختان غان یا بلوط خرد می‌شوند و به یک کارخانه میکرومودال تحویل داده می‌شوند، در محلول شیمیایی غوطه‌ور می‌شوند تا سلولز را از بخش‌های دیگر چوب جدا کنند. سپس این سلولز به صورت ورقه‌های بزرگ و سفید مسطح می‌شود که به مدت قابل‌توجهی در سدیم هیدروکسید غوطه‌ور می‌شوند. سپس صفحات سلولز به صورت خرده شکسته شده و در دی سولفید کربن غوطه‌ور می‌شوند که سلولز را به زانتات سلولز سدیم تبدیل می‌کند.

پس از یک غوطه‌وری دیگر در سدیم هیدروکسید، محلول از طریق یک نخ‌ریس، که وسیله‌ای است که حفره‌های بسیار ریز دارد، فشرده می‌شود. سوراخ‌های روی حفره‌های چرخشی مورد استفاده برای ساخت میکرومودال به طور قابل توجهی کوچک‌تر از حفره‌هایی است که برای ساخت پارچه مودال استفاده می‌شود. در نهایت، الیاف حاصل در اسید سولفوریک خیس می‌شوند، کشیده می‌شوند و به نخ تبدیل می‌شوند. هنگامی که این نخ شسته شد و روی قرقره‌ها بارگذاری شد، برای بافت آماده است. این الیاف ظریف به هنگام درست کردن پارچه به سختی بافته می‌شوند که منجر به یک بافت نرم و ابریشمی می‌شود که برای لباس زیر و لباس‌هایی که در تماس با پوست هستند، مناسب است.

تولید پنبه کم‌تر پیچیده است. این گیاه بوته‌ای بومی مناطق گرمسیری و نیمه‌گرمسیری در سراسر جهان از جمله آمریکا، آفریقا، مصر و هند است. پس از برداشت در اواخر بهار، الیاف از کثیفی، پسماندها و دانه‌ها در فرآیندی به نام پوست کندن جدا می‌شوند. سپس آن‌ها را قبل از این که الیاف ساخته شوند با هیپوکلریت یا پروکسید برش داده، شانه زده و سفید می‌کنند. پس از چرخش، آن‌ها آماده بافندگی هستند. در حالی که بسیار متفاوت از نظر روش‌های تولید هستند، میکرومودال و پنبه بسیاری از ویژگی‌های مشابه مانند نرمی و قابلیت تنفس را مشترکاً دارند، و به همین دلیل اغلب در دسته‌های پوشاک یک‌سان تقسیم می‌شوند.

میکرومودال و پنبه

شباهت‌های بین میکرومودال و پنبه

 • هر دو میکرومودال و پنبه الیاف زیست تخریب‌پذیر مبتنی بر گیاه هستند، با این حال، به دلیل پردازش شیمیایی گران‌قیمت، میکرومودال به عنوان نیمه‌مصنوعی طبقه‌بندی می‌شود.
 • هر دوی آن‌ها یک پارچه محبوب برای تی‌شرت، لباس زیر و ملحفه رخت‌خواب هستند.
 • هر دو پارچه سبک‌وزن با الاستیسیته و نرمی عالی هستند، با این حال، میکرومودال نسبت به پنبه لطیف‌تر است.
 • هر دو طیف گسترده‌ای از کاربردها را از لباس گرفته تا لوازم خانگی دارند.
 • هر دو سطح فیبر صاف و نرمی دارند که در برابر پوست حساس نرم و انعطاف‌پذیر به نظر می‌رسد.
 • هر دو پارچه به خوبی رنگ می‌شوند و آن رنگ جدید را به خوبی حفظ می‌کنند. رنگ‌آمیزی آن‌ها آسان است و هر دوی آن‌ها در طی فرآیند رنگرزی، قدرت خود را از دست نمی‌دهند.
 • مراقبت از هر دو آسان است اگرچه میکرومودال به دمای کمتر از ۴۰ درجه سانتیگراد و خشک شدن ملایم نیاز دارد.
 • میکرومودال و پنبه هر دو بسیار تنفس‌پذیر هستند و رطوبت را مدیریت می‌کنند، بنابراین به تنظیم دما و کنترل بو کمک می‌کنند.
 • قابل تنفس بودن به این معنی است که هم برای زیرپوش‌ها و هم لایه‌های داخلی نزدیک به پوست بسیار مناسب هستند.
 • از آنجا که هیچ کدام در حین تولید به استفاده از حیوانات نیاز ندارند، هر دوی آن‌ها گیاهی هستند.

تفاوت‌های بین میکرومودال و پنبه

 • میکرومودال دو برابر پنبه نرم‌تر در نظر گرفته می‌شود.
 • پارچه پنبه‌ای‌ به راحتی جمع می‌شود و چین و چروک می‌شود در حالی که میکرومودال نسبت به همه چیز مقاوم است.
 • پارچه‌های پنبه‌ای با ضخامت‌های مختلف می‌آیند، در حالی که پارچه‌های میکرومودال بسیار نازک هستند.
 • میکرومودال ۵۰ درصد بیشتر از پنبه جاذب آب هستند.
 • میکرومودال با توجه به راحتی و نرمی فوق‌العاده و توانایی آن در جذب بهتر رطوبت نسبت به پنبه، انتخاب بهتری برای لباس زیر مجلل است.
 • عموما خرید پنبه بسیار ارزان است مگر اینکه نوع خاصی از پنبه مانند پیما یا مصری باشد. از سوی دیگر، میکرومودال به دلیل فرایندهای تولید با هزینه بالا، گران‌تر است.

 

بیشتر بخوانیم : شخصیت شناسی بر اساس نحوه لباس پوشیدن

میکرومودال در مقابل پنبه: اثرات زیست‌محیطی

 • میکرومودال و پنبه هر دو زیست تخریب‌پذیر هستند، حتی پنبه که به طور مرسوم کشت می‌شود، در حالی که الیاف مصنوعی صدها سال طول می‌کشد تا تجزیه شوند.
 • با این حال، در کشت پنبه معمولی از بیشترین سموم دفع آفات در هر محصول دیگری در جهان استفاده می‌شود. هر بار که باران می‌بارد یا گیاه تجزیه می‌شود، مواد شیمیایی به آب‌های زیرزمینی و آبراه‌های اطراف نشت می‌کنند. پنبه برای رشد نیاز به زمین و آب زیادی دارد و باید با استفاده از تجهیزات کشاورزی موتوری برداشت شود. بنابراین، در مجموع، پنبه به زمین، آب و منابع قابل توجه انرژی نیاز دارد.
 • پنبه پایدار برای کسانی که از شیوه زندگی گیاهی پیروی می‌کنند یا نگران سلامت حیوانات هستند گزینه بهتری است.
 • از آنجا که لنزینگ AG تنها تولید کننده پارچه میکرومودال است، تضمین می‌شود که یکی از سازگارترین اشکال ابریشم مصنوعی با محیط زیست باشد. از آنجا که پارچه میکرومودال فقط در اتحادیه اروپا ساخته می‌شود، به احتمال زیاد دی‌سولفید کربن مورد استفاده در فرآیند تولید با مسئولیت‌پذیری استفاده می‌‌شود.
 • با این حال، بسیاری از پارچه‌های مودال ناشی از بهره‌برداری در مناطق جنگل‌های انبوه گرمسیری هستند، با این حال، لنزینگ میکرومودال اطمینان می‌دهد که آن‌ها تنها از چوب جنگل‌ها با مدیریت پایدار استفاده می‌کنند.

میکرومودال در مقابل پنبه: کاربردها

از میکرومودال در لباس‌های بافتنی، لباس ورزشی، کلاه، کت و شلوار، بلوز، لباس شب، پیراهن رسمی، کت، پولیور، پیژامه و لباس زیر استفاده می‌شود. همچنین آن در لوازم خانه، مبلمان، رومبلی، فرش‌ها، تن‌پوش‌ها، حوله، پرده، ملافه رختخواب، و دکوراسیون منزل مانند دیگر پارچه‌های نرم و لوکس به کار می‌رود. میکرومودال اغلب با انواع دیگری از الیاف مانند پلی استر، نایلون، پنبه، پشم، ابریشم و اسپندکس مخلوط می‌شود تا دوام آن افزایش یابد. ادعا شده است که ملحفه‌های ساخته شده از میکرومودال مانند ابریشم هستند.

پارچه پنبه یکی از پر استفاده‌ترین پارچه‌های دنیا است. از آن در همه چیز از رختخواب گرفته تا جوراب، روکش مبل ماشین، بوم‌های نقاشی و طناب گرفته تا فیلترهای قهوه استفاده می‌شود. همچنین، الیاف پنبه را می‌توان با هم بافت تا پارچه‌های کاملاً جدیدی ایجاد کند. این یکی از متنوع‌ترین پارچه‌های موجود در بازار است و برای قرن‌ها بوده‌ است.

میکرومودال و پنبه: نتیجه‌گیری

ما شباهت‌ها و تفاوت‌های بین این دو فیبر را مقایسه کرده‌ایم. میکرومودال ممکن است در مورد نرمی ابریشمی مجلل، برتری داشته باشد، با این حال، پنبه از نظر کاربرد متنوع‌ترین است. هر دو می‌توانند تا زمانی که از منابع معتبر تهیه می‌شوند، سازگار با محیط‌زیست باشند.

 

آیا همیشه به دنبال یادگیری مهارت‌های جدید هستید؟ آیا عشقتان به دوخت لباس‌های خودتان همیشه در شعله بوده است؟ اگر پاسخ شما بله است، پس فیلم‌های آموزش خیاطی مناسب شما هستند!

 

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *