آموزش دوخت بلیطی آستین

اگر آستين شما نوار مچي دارد پس احتمالا نياز به دوخت بليطي نيز مي باشد، كه در اين آموزش كوتاه به آساني مي توانيد بليطي استين را دوخته و سپس نوار مچي را به آستين وصل كنيد.

دوخت آستین بلیطی

براي دوخت بليطي آستين مردانه دو نواربه ابعاد زير نياز مي باشد.

يك نوار به طول 15 سانتي متر و عرض 2 تا 5/2 سانتي متر

نوار ديگري به طول 20 سانتي متر و عرض 5/3 سانتي متر (دو لاي بسته ي اين نوار بايد به اين ابعاد باشد يعني عرض يك لاي پارچه 7 سانتي متر مي باشد و نياز به لايي ندارد)

مطالب مرتبط: جلسه چهل و چهارم – آموزش آستین مردانه

چگونه روي آستين برش و محل دوخت بليطي برش زده شود؟(چاك آستين)

بليطي و چاك آستين در پشت دست قرار مي گيرد و بايد از پهلوي آستين حدود 6 تا 7 سانتي متر (بستگي به سايز دارد) داخل شده و يك خط عمود بر مچ به طول 15 سانتي متر كشيده شود و راس كار به اندازه ي نيم تا 1 سانتي متر در دو طرف يك چرت مثلثي داده شده سپس نوار ها به اين دو سمت دوخت زده مي شود.

همچنين مي توان به جاي استفاده از دو نوار جدا از هم از يك نوار يكسره به ابعاد :

عرضي معادل با دو برابر عرض بليطي +1 سانتي متر جاي دوخت براي هر سمت

طول معادل با دو برابر قد بليطي +پهناي بليطي

در مرحله ي اول دو سمت عرضي نوار را كه 1 سانتي متر جا دوخت در نظر گرفته شده بود را تا زده و اتو مي شود تا كاملا پاكدوزي شود .

در مرحله ي دوم اين نوار در عرض مجددا تا زده و اتو مي شود.

سپس قسمت چاك لباس را توسط چرتي كه داده شد كاملا به صورت افقي باز كرده و اين نوار در امتداد طولي چاك مماس شده و سنجاق زده مي شود .

_نوار طوري روي چاك قرار گرفته مي شود  كه هر دو طرف چاك به طور كامل توسط نوار پوشيده شده و درز چاكي كه چرت داده شده كاملا داخل نوار رفته و هيچ درزي از آن در روي كار  مشخص نشود.

_يك سمت نوار دقيقا روي طرف مقابل قرار گرفته شود.

و كار به صورت سه لايه باهم دوخته مي شود.

پس از آن كه قد بليطي دوخته شد،روي پارچه را به سمت خود قرار داده و بليطي به سمت بالا باشد.

 قسمت بالايي بليطي در سمتي كه از پهلو فاصله ي كمتري دارد به زير رفته و طرف ديگر آن به رو آمده و بالاي آن را با سوزن يا هر شئ تيزي به شكل مثلثي و تيز در آورده شود و دور تا دور آن تا حدود 2 سانتي متر در پايين كار به صورت افقي دوخته زده شود،سپس به انداز ي دو بخيه ي دوخت پايين رفته و مجدد دوخت افقي انجام شود تا محكم كاري شود.

آموزش دوخت بليطي آستين

_توجه داشته باشيد،قبل از آنكه دوخت زده شود بليطي را كاملا اتو زده تا فيكس شود و دوخت راحت تر صورت گيرد.

_در قسمت هاي تيز مانند هنگام دوخت با چرخ دقت كنيد كه سوزن داخل پارچه باشد و زاويه ي دوخت تغيير كند و مجددا شروع به دوخت كنيد.

ویدیوی آموزش دوخت بلیطی آستین

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *