آموزش دوخت توربان با تزیین گل

در این مقاله به آموزش دوخت توربان با تزیین گل میپردازیم.

سبكی از توربان وجود دارد كه  دوخت كلاه آن به تكرار در مقالات ديگر مربوط به كلاه و توربان اشاره شده است و آنچه در مورد اين توربان خاص مي باشد دوخت گل تزئيني و نحوه ي اتصال آن به توربان مي باشد كه در اين مقاله و ويدئو با جزئيات به  آموزش آن پرداخته شده است.

در ابتدا يك پارچه كشي (براي كلاه و توربان معمولا از پارچه كشي استفاده مي شود.)با رنگ دلخواه با طول 60 سانتي متر برش داده شود سپس در طول دوبار تا زده شود و به حالت چهارلا در قسمت دو لاي باز يك نيم هلال مطابق تصوير كشيده شده و برش داده شود.

حالا پارچه از حالت 4 لا به حالت دولا برگردانده شود و دور تا دور نيم هلالي كه ايجاد شده دوخت يا سرتا سر كوك زده شود.

بعد از آنكه كوك زده شد پارچه در قسمت كوك زده شده كاملا جمع شود (يهني نخ رويي كوك كشيده شود تا پارچه كاملا جمع شود ) و دو لبه ي كوك زده شده ي كلا(ابتدا و انتهاي محلي كه كوك زده شد) به هم متصل شده و با نخ  طوري فيكس شود تا فضاي خالي بين آن نباشد.

توربان با تزیین گل

نحوه ي دوخت گل توربان:

براي دوخت گل تزئيني توربان مي بايست يك پارچه (ترجيحا همان پارچه ي توربان ) به ابعاد 8*70 سانتي متر جدا شود.

اين نوار در عرض تا زده شود (نوار دولا با پهناي 4 سانتي متر)سپس لب به لب با دولاي بسته سر تا سر در طول كوك زده شده و در نهايت طوري جمع شود كه طول نوار حدود 20 سانتي متر باقي بماند.(بقيه نوار در طول چين خورده است)

سپس لبه ي محلي كه كوك زده شد از داخل چسب حرارتي زده و نوار در طول روي هم جمع شود تا شكل گل به خود بگيرد.

حال دو پارچه دايره اي با قطر 3 سانتي متر برش داده و يكي از آن ها را در قسمت پشتي گل برش داده و چسبانده شود تا گل در قسمت پشت كاملا فيكس شود.

مجدد پشت اين دايره را چسب زده و گل به كلاه متصل شود.

براي آن كه داخل كار (پشت گل) نيزپاك دوزي شود مي توان يكي از همان دايره هاي با قطر 3 سانتي متر را پشت گل در قسمت داخلي كلاه با چسب حرارتي چسباند.

مطالب مرتبط: آموزش دوخت توربانی متفاوت

پس از دوخت كلاه و گل تزئيني در پايان كار بايد به گل فرم داد و لايه هاي پارچه ي آن كه روي هم قرار گرفته را باز كرد و حالت داد تا كاملا برگ هاي گل مانند ايجاد شود.

كلاه با گل تزئيني شما آماده است

ویدیوی آموزش دوخت توربان با تزیین گل

بنرها

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *