آموزش دوخت چادر دانشجویی

اين چادر نياز به الگوي خاصي ندارد و بسيار راحت و كاربردي است.علاوه بر آن بسيار محفوظ مي باشد.

براي دوخت اين مانتو از الگوي اوليه ي چادر فارسي استفاده مي شود كه در ويدئو هاي قبلي مفصلا توضيح داده شده است.

چادر ساده را دولا كرده تا دولا هاي باز آن بر هم منطبق شود سپس آن را مجددا تا زده تا دولاي بسته در پشت و  دو لا ي باز در جلو مجددا بر هم منطبق شده و 4 لا شود.

اگر تمايل داشته باشيد جلوي چادر شما دكمه خور داشته باشد مي توانيد دو لاي بسته پشت را با 3 سانتي متر فاصله از دو لاي باز منطبق كنيد.

اما به طور كلي بري آنكه آزادي كامل داشته باشيد بهتر است دقيقا وسط پشت و جلو روي هم قرار بگيرند.

بعد از آنكه تا زده شده از زاويه ي بالاي پارچه بر روي دولاي بسته حدود 95 تا 115 سانتي متر علامت زده مي شود.(بستگي به قد آستين دارد)

يكي از روش هاي اندازه گيري آن است كه قد 4 لاي بسته را اندازه گرفته و آن را تقسيم بر 2 كرده سپس 20 تا 30 سانتي متر به آن اضافه شود.

20 سانتي متر براي آنكه آستين دقيقا روي مچ قرار بگيرد و 30 سانتي متر براي آنكه كمي بلند تر در نظر گرفته شود.

آموزش دوخت مقنعه طرح روسری

پس از آنكه قد آستين علامت زده شد از آن نقطه به اندازه ي 2/1 دور  مچ خطي بر آن به داخل پارچه عمود شود.(حدود 20 تا 22 سانتي متر )

در مرحله ي بعدي از اين نقطه 22 سانتي متر به موازات خط 4 لاي بسته به پايين كشيده شده و دورريز مي شود. سپس به اندازه ي 36 سانتي متر براي قد 160 تا 170 سانت اين خط به بالا امتداد داده  و برش داده مي شود تا مرغك به آن وصل شود.

اگر تمايل داريد چادر شما كمي تنگ تر باشد از بالاي همان 36 سانتي متر كه برش خورد خطي اوريب به اندازه ي  دلخواه (از پايين چادر هر ميزان دلخواه علامت زده مي شود) به داخل چادر كشيده مي شود.

مرغك چيست و چگونه تهيه شود ؟

قسمتي كه به زير آستين داده مي شود تا حركت دست در چادر بهتر و راحت تر باشد.

يك مستطيل 30 در 40 سانتي متر در نظر گرفته ودر اوريب پارچه برش داده مي شود. (تار يا طول پارچه بر عرض يا پود پارچه قرار بگير،قطر آن همان اوريب پارچه مي باشد كه دو لاي بسته ي مرغك مي باشد.

حالا خط كشي عمود بر وسط دو لا ي بسته قرار گرفته و حدود 10 سانتي متر به داخل پارچه علامت زده مي شود سپس خط كش را در انتهاي اين 10 سانتي متر قرار داده و از آن خطي حدود 20 تا 24 سانتي متر از دو طرف به دولاي بسته كشيده شده و برش داده مي شود.

آموزش دوخت چادر قاجاری

دولاي بسته ي مرغك دقيقا در زير آستين قرار گرفته و 4 لاي باز آن به آستين دوخته مي شود.

نكته ي ديگري كه وجود دارد آن است كه برا اتصال مرغك به زير آستين دقت شود كه زاويه ي زير آستين زاپاس نداشته و براي دوخت بايد از نقطه ي 0 شروع شود و هرچه به مچ نزديك مي شويد كمي زاپاس بيشتر شود.

مرغك مي تواند زاپاس داشته باشد اما زاويهي زير آستين اگر زاپاس داشته باشد كمي در نقطه اتصال به مرغك چين مي خورد.

در انتهاي دوخت چادر ملي مي توان براي بالاي سر در دو طرف ،مي توان كش در نظر گرفت تا  چادر كاملا بر روي سر فيكس باشد.

بیشتر بخوانیم : آموزش دوخت چادر و مقنعه

ویدئوی آموزش دوخت چادر

گردآوری هانیه

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *