پوست و مو, مو

عاداتی که موهایتان را به باد می دهند

عاداتی که موهایتان را به باد می دهند

فرقی نمی کند خانم هستید یا آقا. یادتان باشد که بسیاری از کارهای نامناسب روزانه، موهایتان را به باد می دهند. در این مطلب به شش تا از این عادات نادرست اشاره می کنیم…

اگر متوجه شده‌اید که جلوی پیشانی، شقیقه هایتان و غیره کم مو شده است، کمی بیشتر مراقب سلامتی موهایتان باشید. بر هیچ کس پوشیده نیست که موی سالم و پرپشت تاثیر فراوانی در زیبایی ظاهری هر فردی دارد.

درست است که در اکثر افراد، ریزش مو و طاسی ارثی است و نمی توان کار زیادی برای مقابله با آن انجام داد، اما باید بدانید که عادت های روزمره خودمان نیز در ریزش مو تاثیر زیادی دارد و باعث تشدید مشکل می شود. این عادت های نادرست حتی باعث تشدید ریزش های ارثی نیز شده و باعث می شود کف سر زودتر از موعد خالی شود.

سشوار زدن های زیاد و طولانی مدت

بدون شک خیلی از افراد برای خشک کردن موها و صدالبته برای حالت دادن به آنها و زیبایی ظاهری شان از سشوار استفاده می کنند. مشکل اینجاست که سشوار باعث کشیده و داغ شدن موها می شود. اگر این کار را به طور روزانه و طولانی مدت انجام دهید، سرتان کم کم خالی می شود. چرا؟ به خاطر اینکه گرمای حاصل از سشوار بخصوص زمانیکه آن را روی درجه گرم گذاشته اید، کراتین موها را تجزیه کرده و به موها آسیب جدی می زند.

  مرطوب کننده پوست خشک

برخی افراد عادت دارند که دائما موهایشان را با دست به سمت عقب سر ببرند. این عادت نیز باعث خالی شدن کف سر می شود. در واقع انجام دادن مکرر این کار و به عقب راندن موها باعث ضعیف شدن موها می شود

به عقیده متخصصان استفاده مکرر و روزانه از سشوار باعث می شود که موها رشد خوبی نداشته باشند. حتی ممکن است که در ناحیه شقیقه ها شروع به ریزش کنند.

توصیه می شود به طور روزانه و طولانی مدت از سشوار استفاده نکنید. سشوار را روی موهای خیس نکشید. بعد از حمام حوله ی نرمی به موها ببندید تا آب آن کاملا کشیده شود و بعد سشوار بزنید. حتما سشوار را در فاصله بیست سانتی متری موها بگیرید.

عدم مصرف کافی آهن و ویتامین ب

تمام سبزیجات سبز رنگ مانند اسفناج، مارچوبه، بروکلی، کاهو و کلم بروکسل جزو تامین کننده های گیاهی آهن و مواد مغذی دیگر هستند. متخصصان بر این عقیده هستند که میزان آهن افرادی که موهایشان می ریزد کم است. این ماده معدنی همانند ویتامین B باعث تقویت کراتین می شود. کمبود ویتامین B می تواند عامل ضعیف شدن ریشه موها شده و زمینه را برای ریزش آنها فراهم کند.

ریزش مو در پی خالی شدن شقیقه ها یا پیشانی به سرعت اتفاق می افتد و کف سر خالی می شود. برای پیشگیری توصیه می شود که به میزان کافی از منابع غذایی آهن و همچنین مکمل های آن استفاده کنید. حتما با پزشک عمومی یا متخصص پوست و مو مشورت کرده و در صورت نیاز آزمایش خون بدهید.

  کدام کرم مرطوب کننده برای پوست خشک انتخاب کنیم؟

کندن موها با دست 

برخی افراد به دلیل استرس یا بی حوصلگی شروع به کندن بی اختیاری موها می کنند. به این عمل تریکوتیلومانیا می گویند که به معنای کندن موها به وسیله دست های خود فرد است. این اختلال به صورت آگاهانه یا ناآگاهانه فرد را وادار می کند که با انگشتانش موهای سرش را بکند که باعث بروز آلوپسی(طاسی) در برخی نواحی سر می شود.

این اختلال معمولا در قسمت شقیقه ها بیشتر است، چون این نواحی بیش از پس گردن در دسترس هستند. اگر این عادت بیمارگونه درمان نشود، باعث خالی شدن سر خواهد شد.

شینیون زیاد موها، بستن و بافت های سفت به موها آسیب می رساند. در واقع زمانی که موها کشیده می شوند به راحتی می‌شکنند

عقب زدن موها با دست

برخی افراد عادت دارند که دائما موهایشان را با دست به سمت عقب سر ببرند. این عادت نیز باعث خالی شدن کف سر می شود. در واقع انجام دادن مکرر این کار و به عقب راندن موها باعث ضعیف شدن موها می شود.

زمانی که بی وقفه و به طور افراطی موها را به سمت عقب و بر خلاف جهت رویش آنها می رانید، به آنها آسیب زده و باعث شکستن شان می شوید. این کار در طولانی مدت باعث ریزش موها در ناحیه پیشانی می شود.

  همه چیز درباره رنگ مو

شینیون و یا بستن موها به صورت دم اسبی

برخی از خانم ها و البته آقایانی که موهای بلندی دارند عادت دارند موها را به صورت دم اسبی و سفت پشت سر ببندند. اما باید بدانید که شینیون زیاد موها، بستن و بافت های سفت به موها آسیب می رساند.

در واقع زمانی که موها کشیده می شوند به راحتی می شکنند. این مسئله نیز مانع از رشد دوباره آنها شده و باعث می شود که خط پیشانی مو عقب برود. اگر دقت کرده باشید خانم های آفریقایی که از دوران کودکی موهایشان را با بافت های آفریقایی آرایش می کنند، پیشانی و شقیقه های خالی تری دارند.

کباب کردن موها با اتوی مو

اگر عادت دارید صبح به صبح موهایتان را اتو بکشید تا صاف شود کمی احتیاط کنید. با ادامه این کار موهایتان را از دست خواهید داد. صاف کردن زیاد و افراطی موها باعث آسیب آنها شده و در طولانی مدت کف سر خالی می شود. به خاطر اینکه گرما و حرارت بالا، کراتین که پروتئین تشکیل دهنده موها است را نابود می کند. به مرور نیز موها نازک و نازک تر شده و کمتر رشد می کنند.

یادتان باشد که علاوه بر حرارت، اتوی مو باعث کشیدن موها و شکنندگی آنها نیز می شود. همین دو دلیل یعنی داغ شدن و کشیده شدن موها برای خالی شدن سر کافیست

  چگونه از موهای خود در استخر مراقبت کنیم؟

آدرس مقاله: تبیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *