پوست, پوست و مو

آیا ضد آفتاب در پاییز و زمستان ضرورت دارد؟

پوست.مو.آفتاب.ضدآفتاب.فواید کرم ضدآفتاب

فواید کرم ضد آفتاب

عده‌ای فکر می‌کنند آفتاب سوختگی و ضررهای آفتاب برای پوست مخصوص فصل تابستان است، به همین دلیل در پاییز و زمستان از ضد آفتاب استفاده نمی‌کنند. اگر شما هم این طور فکر می‌کنید، توصیه می‌کنیم حتماً متن زیر را بخوانید. ما فقط اطلاعات علمی در مورد ضرورت و فواید کرم ضد آفتاب در اختیار شما می‌گذاریم، تصمیم نهایی با خود شماست!

تأثیر نور خورشید بر پوست

نور خورشید معمولاً برای ما خوشایند است، اما همه می‌دانند که پرتوهای آن برای پوست مضر است. در حقیقت، خورشید اشعه‌ی فرابنفش (UV) از خود ساطع می‌کند که اشعه‌ی فرابنفش  (UVB) و اشعه‌ی فرابنفش (UVA) مشهورترین آنها هستند.

اشعه‌ی فرابنفش UVB عامل آفتاب سوختگی است، اما اشعه‌ی فرابنفش UVA هنگام آفتاب گرفتن پوست را برنزه می‌کنند. این دو اشعه در ایجاد پیری زودرس پوست نقش دارند. به علاوه، مشخص شده است که مواجهه با آفتاب ممکن است مشکلاتی جدی را ایجاد کند، از جمله افزایش احتمال ابتلا به سرطان پوست. خوشبختانه، از فواید کرم ضد آفتاب، این است خطر ابتلا به بیماری‌های مرتبط با اشعه‌ی فرابنفش خورشید را کاهش می‌دهد.

آیا لازم است در فصل پاییز از ضد آفتاب استفاده کنیم؟

حتماً! مصون ماندن از پرتوهای آفتاب مختص تابستان نیست. بیش از ۲۰ درصد آمریکاییان به سرطان پوست مبتلا می‌شوند و بیشتر آسیب پوستی آنان مربوط به ماه‌های سرد سال است.

معمولاً وقتی هوا سرد و آسمان ابری است یا اینکه مشغول صرف قهوه‌ی داغ هستید، به نور خورشید توجهی نمی‌کنید؛ غافل از اینکه در این شرایط نیز پرتوهای خورشید به اندازه‌ی فصل تابستان، زیان‌بار هستند. برای اینکه با آرامش خاطر از هوای پاییزی لذت ببرید، لازم است قسمت‌هایی از پوستتان را که با نور خورشید در تماس است، با یک ضد آفتاب خوب بپوشانید. در ادامه، به ۵ دلیل مهم استفاده از ضد آفتاب در هوای سرد اشاره می‌کنیم.

پوست.مو.آفتاب.ضدآفتاب

۱- هوای سرد بر پرتوهای فرابنفش تأثیری ندارد.

پرتوهای UVB (عامل آفتاب سوختگی) در طول ماه‌های سرد سال شدت کمتری دارند، اما پرتوهای UVA (عامل ابتلا به سرطان پوست) در کل ماه‌های سال، قدرت خود را حفظ می‌کنند. درست است که در روزهای سرد زمستان برای محافظت از سرما، بدن خود را با لباس‌های پوشیده و ضخیم می‌پوشانید، اما صورت، گردن و دست‌های شما معمولاً بدون محفاظ هستند و سرطان پوست غالباً در همین نواحی ایجاد می‌شود. از فواید کرم ضد آفتاب در این فصل محافظت پوست در برابر اشعه مضر خورشید است.

  چگونه با شوره سر زمستانی مبارزه کنید؟
پوست.مو.آفتاب.ضدآفتاب

۲- ابرها مانع عبور همه‌ی پرتوهای UVB نمی‌شوند.

حدود ۸۰ درصد پرتوهای UVB در ابر و مه نفوذ و از آنها عبور می‌کنند.  بنابراین، پنهان شدن خورشید پشت ابر به معنای آن نیست که از پرتوهای زیان بار آن در امان هستید. در این مواقع، با توجه به اینکه ابرها از عبور اشعه‌ی مادون قرمز جلوگیری می‌کنند، احساس گرما نمی‌کنید، اما پوستتان در حال آسیب دیدن است.

پوست.مو.آفتاب.ضدآفتاب

۳- اشعه‌ی UVA از شیشه‌ی پنجره عبور می‌کنند.

پرتوهای UVA (عامل سرطان پوست) تقریباً از شیشه‌ی همه‌ی منازل و خودروها عبور می‌کنند. طول موج این پرتوها نسبت به UVB بلندتر است. در حقیقت، به دلیل عبور این پرتوها از شیشه‌ی خودروها، بیش از ۵۳ درصد از سرطان‌های پوست در دست چپ یا قسمت چپ صورت ایجاد می‌شود. هنگامی که در یک روز زمستانی آفتابی با یک فنجان چای و کتاب مورد علاقه‌ی خود کنار پنجره می‌نشینید، پوستتان کاملاً در معرض پرتوهای فرابنفش خورشید قرار دارد.

پوست.مو.آفتاب.ضدآفتاب

۴- اشعه‌ی فرابنفش در ارتفاعات شدت بیشتری دارد.

به ازای هر ۳۰۰ متر افزایش ارتفاع از سطح دریا، شدت تابش اشعه‌ی فرابنفش ۵-۴ درصد بیشتر می‌شود. در ارتفاع ۱۵۰۰ متری، شدت تابش پرتوها ۲۵ درصد و در ارتفاع ۳۰۰۰ متر حدود ۵۰ درصد بیشتر است. به همین دلیل است که کوهنوردان حرفه‌ای همیشه از ضد آفتاب‌های مناسب استفاده می‌کنند.

پوست.مو.آفتاب.ضدآفتاب

۵- هوای خشک عامل خشکی بیشتر پوست است.

هوای سرد پوست را خشک می‌کند. برای جلوگیری از خشکی پوست،علاوه بر استفاده از کرم مرطوب کننده مناسب برای جلوگیری از خشکی پوست استفاده از کرم‌های ضدآفتاب با پایه‌ی مواد معدنی حاوی روغن نارگیل یا روغن زیتون را می‌تواند انتخاب مناسبی کنید. حتماً لب‌های خود را با بالم لب حاوی موم زنبور عسل و دست هایتان را با کره شی (Shea butter) چرب کنید.

پاییز.پوست.مو.آفتاب.ضدآفتاب

زمستان هم استثنا نیست!

خلاف چیزی که تصور می‌شود، ضرر نور خورشید در زمستان کمتر نیست. در واقع، برف ۸۰ درصد از پرتوهای فرابنفش را بازتاب می‌دهد. بنابراین، در زمستان، پوست شما نه فقط در معرض اشعه‌ی فرابنفش خوشید قرار دارد، بلکه پرتوهای منعکس شده از سطح زمین را نیز دریافت می‌کند. این مسئله در روزهای ابری نیز مصداق دارد، زیرا بخش اعظم پرتوهای فرابنفش از لا به لای ابرها عبور می‌کنند و به پوست شما می‌رسند.

  جوش نوزاد: هر آنچه که باید درباره جوش‌های ریز صورت و بدن نوزادتان بدانید

نکته‌ی مهم دیگر این است که کوهنوردی و ورزش‌های کوهستانی در فصل زمستان، شما را بیشتر در معرض تابش پرتوهای فرابنفش قرار می‌دهد. در حقیقت، با افزایش ارتفاع، میزان مواجهه با پرتوهای فرابنفش افزایش پیدا می یابد. همانطور که خواندید، به ازای هر ۳۰۰ متر افزایش ارتفاع از سطح دریا، مواجهه با پرتوهای فرابنفش ۴-۵ درصد افزایش می یابد.

در پایان باید بگوییم، در زمستان به علت سرمای هوا، گرمای نور خورشید روی سطح پوست را حس نمی‌کنید. در نتیجه، متوجه سوزش ناشی از تابش این پرتوها نمی‌شوید و گمان می‌کنید در برابر خورشید محافظت شده اید.

دلایل استفاده از ضد آفتاب در زمستان

علاوه بر فواید کرم ضد آفتاب دلایل زیر را بخوانید تا برایتان روشن شود که چرا باید در زمستان از ضد آفتاب استفاده کنید.

۱- برف مواجهه با پرتوهای فرابنفش را دو برابر می‌کند.

اگر شما هم مثل ما باشید، می دانید که مقاومت در برابر بیرون رفتن و ماندن در منزل کار سختی است. کوهنوردی و اسکی در زمستان بسیار لذت بخش است، اما خواه بیشتر اوقات خود را نزدیک سطح زمین بگذرانید و خواه به ارتفاعات بروید، باید بدانید که برف ۸۰ درصد از پرتوهای فرابنفش نور خورشید را بازتاب می دهد؛ این یعنی در هوای برفی مواجهه با پرتوهای مضر تقریباً دو برابر بیشتر می شود.

زمستان.پوست.مو.آفتاب.ضدآفتاب

۲- در ارتفاعات، جو رقیق‌تر است.

وقتی به کوهستان می روید، باید یادتان باشد که اشعه‌ی فرابنفش با هر ۳۰۰ متر افزایش ارتفاع از سطح دریا، حدود ۴ درصد بیشتر می شود. در این حالت میزان مواجهه با این پرتوها بسیار بیشتر از زمانی است که در ساحل دریا هستید.

پوست.مو.آفتاب.ضدآفتاب

۴- در اواسط فصل زمستان، زمین نزدیک‌ترین فاصله را با خورشید دارد.

تغییر فصل نتیجه ی چرخش زمین است، نه میزان فاصله ی سیاره ی آبی ما با خورشید. در نیمکره ی شمالی، نزدیک به دو هفته بعد از انقلاب زمستانی، زمین در نزدیک‌ترین فاصله با خورشید قرار می گیرد. تقریباً دو هفته پس از انقلاب تابستانی، فاصله‌ی زمین از خورشید به بیشترین میزان خود می رسد.

  صرفه جویی در ضد آفتاب
پوست.مو.آفتاب.ضدآفتاب

۳- اشعه‌ی فرابنفش A از شیشه عبور می‌کنند.

اگر دوست دارید پشت پنجره رو به آفتاب بنشینند و از گرمای خورشید لذت ببرید، باید بدانید که در این صورت هم، پوست شما از خطر پرتوهای زیان بار فرابنفش A در امان نیست. شیشه و ابر، از عبور اشعه ی فرانبفش B جلوگیری می کنند، اما حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد فرابنفش A از شیشه عبور می کنند.

پوست.مو.آفتاب.ضدآفتاب

۵- لایه‌ی اوزون، که «ضد آفتاب» زمین محسوب می‌شود، در زمستان به نازک‌ترین حد خود می‌رسد.

لایه ی ازوون همچون ضد آفتابی برای زمین است و با جذب پرتوهای زیان بار خورشید، از ما محافظت می کند. ایران در نیمکره ی شمالی زمین است. در نیمکره‌ی شمالی، لایه‌ی اوزون معمولاً از اواخر آذر تا اسفند، به رقیق ترین حالت ممکن می رسد.

در فصل تابستان که معمولاً بیشتر وقت خود را خارج از خانه می گذرانیم و به طور طبیعی از ضد آفتاب استفاده می‌کنیم، مشکل چندانی وجود ندارد و چالش اصلی مربوط به فصل زمستان است. پس در این فصل، حتماً از کت و دستکش استفاده کنید و از فواید کرم ضد آفتاب بر روی پوست خود غافل نشوید.

استفاده از کرم ضد آفتاب، اساس محفاظت از پوست

خوشبختانه، در زمستان هم می‌توانید در برابر اشعه‌ی مضر خورشید از پوست خود محافظت کنید. در هر فصل سال، اولین قدم انتخاب یک ضد آفتاب مناسب است. کرم ضد آفتاب شما باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

 «طیف گسترده» باشد.

در هنگام خرید به طیف گسترده ضد آفتاب توجه کنید. این بدان معنی است که ضد آفتاب شما در برابر هر دو اشعه‌ی زیان بار فرابنفش (B و A) از پوستتان حفاظت می‌کند.

پوست.مو.آفتاب.ضدآفتاب

SPF 30 یا بالاتر داشته باشد.

آکادمی پوست آمریکا توصیه می‌کند که از کرم های ضد آفتاب دارای SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید.

  علل و علائم لکه‌های سفید پوستی چیست؟
پوست.مو.آفتاب.ضدآفتاب

با پوستتان سازگار باشد.

به خصوصیت پوست خود (یعنی چرب یا خشک بودن پوست) و مؤثر و بی خطر بودن ترکیبات کرم ضد آفتابی که قصد خرید آن را دارید، توجه داشته باشید.

بهترین ضد آفتاب را باید حداقل ۳۰ دقیقه پیش از قرار گرفتن در برابر خورشید، استفاده کنید. همچنین، هر دو ساعت یک بار یا در صورت تعریق بیش از حد پوست، باید آن را تجدید کنید. ممکن است لازم باشد که در هوای برفی، تعداد دفعات تجدید کرم را افزایش دهید.

انتخاب یک کرم ضد آفتاب مناسب از بین محصولات موجود در داروخانه و فروشگاه ها، کار آسانی نیست. داروسازان با برندهای مختلف و تفاوت های کوچک بین محصولات موجود، آشنایی کامل دارند. بنابراین، بهتر است پیش از تهیه ی کرم ضد آفتاب، با آنها مشورت کنید.

پوست.مو.آفتاب.ضدآفتاب.فواید کرم ضدآفتاب

نکات و توصیه‌های دیگر

علاوه بر فواید کرم ضد آفتاب نکاتی که در ادامه شرح می دهیم، به شما کمک می کنند تا هنگام انجام فعالیت های مورد علاقه ی خود در زمستان، از پوستتان نیز مراقبت کنید:

کلاه بپوشید.

پوشیدن کلاه، برابر هوای سرد از سر شما محافظت می کند. علاوه بر این، از آفتاب سوختگی پوست سر و گوش های شما جلوگیری می کند.

چشم های خود را فراموش نکنید!

از آن جا که پرتوهای فرابنفش برای سلامت چشم مضرند، حتماً از عینک ضد آفتاب یا عینک مخصوص اسکی که محافظ اشعه ی فرابنفش است، استفاده کنید.

محافظت از لب‌ها را جدی بگیرید.

برای محافظت از لب های خود، از بالم لب حاوی محافظ اشعه‌ی فرابنفش استفاده کنید.

از آفتاب و اشعه‌های مضر دوری کنید.

تا حد امکان، بین ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر که تابش نور خورشید در شدیدترین حالت ممکن است، زیر نور آفتاب قرار نگیرید.

در هر فصلی از سال که باشید، آفتاب سوختگی اتفاق خوشایندی نیست. به علاوه در فصل زمستان، سرما، وزش باد، گرمای وسایل گرمایش منازل و خشکی هوا، عوارض بدی برای پوست دارند. پس، برای اینکه بتوانید از زیبایی‌های فصل زمستان لذت ببرید، لازم است که پوست خود را از اثرات زیان بار نور خورشید مصون کنید.

منبع سایت لافارر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *