اینستاگرام مارکتینگ

انواع هشتگ

هشتگ

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

هشتگ اینستاگرام

 

 

 • صنعتی (Industry hashtags)

هشتگ اینستاگرام | بهترین ترفند های هشتگ گزاری که هر ادمین اینستاگرام باید بشناسد. شاید معنای صنعت در اینستاگرام با معنای لغوی آن کمی متفاوت باشد! در اینستاگرام به حوزه‌های کاری مختلف صنعت گفته می‌شود؛ در واقع هنر عکاسی هم نوعی صنعت به شمار می‌رود و معنای اینستاگرامی آن کمی با معنا ی لغوی صنعت که معمولاً در حوزه‌های تولید استفاده می‌شود، متفاوت است. مثلاً یک خودروساز و فعالیتی که انجام می‌دهد، یک فعالیت صنعتی است اما یک عکاس را به عنوان فرد صنعتی نمی‌شناسند. بنابراین هر حوزه کاری و فعالیتی در اینستاگرام یک صنعت به شمار می‌رود؛ حتی اگر یک معلم زبان باشید که روزانه پست‌های آموزشی منتشر می‌کنید!

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/4″][/vc_column][vc_column width=”1/2″][promo_banner image=”7552″ img_size=”full”][/promo_banner][/vc_column][vc_column width=”1/4″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

 

هشتگ‌های صنعتی پرمخاطب‌ترین، پرجستجوترین و در نهایت پر رقابت‌ترین هشتگ‌های اینستاگرام را شامل می‌شوند. این هشتگ‌ها را به عنوان هشتگ اصلی هم می‌شناسند که معمولاً در تمام پست‌های اینستاگرام دیده می‌شوند. به عنوان مثال هشتگ‌های زیر به عنوان هشتگ‌های اصلی (هشتگ صنعتی) به شمار می‌روند:

 • #عکاس
 • #طراح
 • #مکانیک
 • #بلاگر
 • و…

 

جالب است بدانید برخی از هشتگ‌های صنعتی چندین میلیون پست را شامل می‌شوند که روزانه ممکن است هزاران پست جدید به آن اضافه شود! بنابراین رقابت در برخی از هشتگ‌های صنعتی بسیار سنگین است و صفحات تازه‌کار نمی‌توانند به راحتی از این هشتگ‌ها کاربران را جذب کنند. با این وجود این نوع هشتگ‌ها همیشه برای استفاده مفید هستند و به راحتی می‌توانید ۱ یا ۲ هشتگ صنعتی مرتبط با حوزه کاری خود را پست‌های خود استفاده کنید. اگر به درستی از هشتگ‌ها استفاده کنید، کاربران هم شما تعامل خوبی با پست‌هایتان برقرار می‌کنند! هر چقدر تعامل کاربران در پست‌های صفحه شما بیشتر باشد، شانس بیش تر دیده شدن در اینستاگرام به کمک بخش اکسپلور را خواهید داشت.

 

یک نکته! به عنوان مدیر یک صفحه تجاری اینستاگرام ممکن است بگویید رقابت در هشتگ‌های صنعتی مشکل است و باید به سراغ هشتگ‌های دیگر مانند هشتگ برند (brand hashtags) رفت! توجه داشته باشید که بسیاری از کاربران هشتگ‌های برند شما را نمی‌دانند و حتی شاید یک بار هم نام برند شما را نشنیده باشند. در این‌صورت آن‌ها هشتگ‌های صنعتی را جستجو می‌کنند که اگر از چنین هشتگ‌هایی استفاده نکرده باشید، شانس دیده شدن توسط چنین کابرانی را از دست می‌دهید. نگران نباشید! شما تا ۳۰ هشتگ را می‌توانید در یک پست استفاده کنید؛ بنابراین به راحتی می‌توانید از انواع هشتگ در اینستاگرام خود استفاده کنید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

 1. هشتگ‌های خاص (Niche hashtags)

یکی از مهم‌ترین هشتگ‌های اینستاگرام که کاربران زیادی آن‌ها را جستجو می‌کنند، هشتگ‌های خاص است. این هشتگ نشان‌دهنده آن است که پست موردنظر در مورد عکاسی بوده و عکاسی آن منحصر به مدلینگ است. به دو مثال زیر توجه کنید:

 • #عکاس (هشتگ صنعتی) #عکاس_عروسی 
 • #بلاگر (هشتگ صنعتی) #بلاگر_سفر

 

البته باید به این موضوع هم توجه داشته باشید هر فرد تنها در بخش خاصی از یک صنعت یا حوزه کاری فعالیت می‌کند و کاربران هم معمولاً به دنبال پست‌های خاصی از یک حوزه فعالیتی هستند! بنابراین هشتگ‌های خاص کمک زیادی به شما می‌کنند و یکی از مهم‌ترین انواع هشتگ در اینستاگرام هستند.

  چگونه کپشن حرفه ای بنویسیم ؟

 

 

در حالت کلی این هشتگ‌ها ۳ ویژگی دارند:

 • رقابت کمتر نسبت به هشتگ‌های صنعتی
 • نشان‌دهنده تخصص شما در بخش خاصی از صنعت یا حوزه فعالیتی
 • هشتگ‌های دو کلمه‌ای که نشان‌دهنده تخصص شما است

هنگام نوشتن کپشن شما باید هشتگ‌های خود را هم وارد کنید! در هنگام درج هشتگ، هنگامی که شما کلمه اصلی هشتگ را وارد می‌کنید، اینستاگرام به شما هشتگ‌های پرطرفدار را پیشنهاد می‌دهد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. همچنین با جستجوی هشتگ‌ها می‌توانید باتوجه به تعداد پست‌های هر هشتگ، میزان محبوبیت آن را شناسایی کنید.

 

 

 • هشتگ برند (Brand hashtags)

یکی دیگر از انواع هشتک در اینستاگرام هشتگ‌های مربوط به برند است! در این نوع هشتگ معمولاً نام برند استفاده می‌شود؛ مثلاً شرکت نیکون برای پست‌های صفحه خود از هشتگ #NIKON استفاده می‌کند و کاربرانی که با استفاده از این دوربین‌‎ها تصاویری را منتشر کرده‌اند، از این هشتگ استفاده می‌کنند. بنابراین این نوع هشتگ‌ها هم برای برندهای شناخته شده اهمیت بسیار زیادی دارند و به راحتی می‌توانید کاربران را به صورت هدفمند جذب کرد. برای این کار باید ابتدا برندهای معتبر حوزه فعالیتی خود را شناسایی کنید! مثلاً اگر عکاس هستید، می‌توانید برندهای سونی، نیکون یا کانن را برای استفاده از هشتگ‌ برند هدف‌گیری کنید.

جالب است بدانید هشتگ‌های برند معمولاً به همراه تگ کردن صفحه مربوط به آن برند استفاده می‌شوند! به مثال زیر توجه کنید:

#WeddingPhotoMag by @weddingphotomag

#OpenMyWorld by @FlightCenter

در دو مثال بالا هشتگ موردنظر به همراه صفحه‌ای که این هشتگ‌ها مربوط به آن برند هستند، استفاده شده‌اند. البته هشتگ‌های برند معمولاً به صفحات بزرگ و رسمی اینستاگرام مربوط می‌شوند و صفحات کوچک یا تازه‌کار نمی‌توانند نتیجه مطلوبی از هشتگ برند مربوط به صفحه خود بگیرند.

 

دو راه برای استفاده از هشتگ برند وجود دارد:

راه اول) سعی کنید از طریق هشتگ برند مربوط به صفحه خود رشد کنید! مثلاً می‌توانید به کمک مسابقه اینستاگرامی 

هشتگ برند خود را در میان کاربران شناخته‌ترشده و برجسته‌تر کنید.

راه دوم) هشتگ برند خود را در اینستاگرام جستجو کنید تا بتوانید با کاربرانی که پست‌هایی با هشتگ برند شما منتشر کرده‌اند، ارتباط برقرار کنید. مثلاً می‌توانید هشتگ برند خود را فالو کنید تا پست‌های جدید مربوط به آن را در صفحه فید خود ببینید.

اگر مدیریت یک صفحه تازه‌کار را برعهده دارید و شناخته‌شده نیستید، نگران نباشید! پیشنهاد می‌کنم باز هم از هشتگ برند استفاده کنید. بسیاری از کاربران طرفدار واقعی شما هستند و قصد کمک به شما را دارند. به راحتی می‌توانید هشتگ برند خود را به آن‌ها معرفی کنید و از آن‌ها بخواهید پست‌هایی را متناسب با هشتگ برند شما منتشر کنند. در واقع بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی به دنبال این هستند که به یک‌دیگر کمک کنند و این برای صفحات تازه‌کار این اتفاق زیاد می‌افتد. در نهایت سعی کنید هشتگ‌های برند خود را بر اساس موضوع خود و با استفاده از جستجو در اینستاگرام انجام دهید تا بهترین نتیجه را هشتگ برند که یکی از مهم‌ترین انواع هشتگ در اینستاگرام است، بگیرید.

  آیا لازم است بیزنس پروفایل داشته باشیم ؟

 

 

 • هشتگ اجتماعی (Community hashtags)؛ مهم‌ترین هشتگ برای ارتباط با کاربران

 با استفاده از این هشتگ می‌توانید معمولاً برای پیدا کردن مخاطبان یک حوزه خاص استفاده می‌شود! مثلاً می‌توانید مسافران یک شهر یا منطقه خاص را پیدا کنید. به دو هشتگ زیر توجه کنید:

#mytravelgram: معمولاً این هشتگ را کاربرانی که در سفر هستند و می‌خواهند خاطرات خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذارند، در پست‌های خود قرار می‌دهند. به همین راحتی می‌توانید تمام کاربرانی که در سفر هستند و از سفر خود عکس منتشر می‌کنند را پیدا کنید. 

 

 

 • هشتگ موقعیت مکانی (Location hashtags)

یکی دیگر از مهم‌ترین انواع هشتگ در اینستاگرام هشتگ موقعیت مکانی یا Location hashtags است. با استفاده از هشتگ‌های موقعیت مکانی می‌توانید برای کسب‌وکار محلی خود یا شهری که در آن فعالیت می‌کنید را به هشتگ‌های پست خود اضافه کنید! مثلاً هشتگ زیر را ببینید:

#عکاسی_تهران

این هشتگ نشان می‌دهد که فرد موردنظر عکاس است و در شهر تهران فعالیت می‌کند. این محدودیت به عکاس اجازه می‌دهد تا مخاطبان هدف موردنظر که از شهر تهران هستند را جذب کند و افراد برای سفارش عکاسی تنها در شهر تهران اقدام کنند. مهم‌ترین ویژگی هشتگ لوکیشن، رقابت بسیار کم و قابلیت جذب مخاطبان به صورت کاملاً هدفمند است. اگر فروشگاهی دارید که تنها در یک شهر یا منطقه خاص فعالیت می‌کنید، کافی است در پست‌های خود هشتگ آن شهر یا منطقه را درج کنید؛ در این صورت مخاطبانی که به دنبال هشتگ‌های یک منطقه خاص هستند، به راحتی شما و سایر کسب‌وکارهایی که هشتگ آن شهر را در پست خود درج کرده‌اند، می‌بینند.

یک نکته! گاهی اوقات رقابت در این نوع هشتگ آن‌قدر کم است که شاید فکر کنید اصلاً فایده‌ای برایتان نخواهد داشت اما باید توجه کنید که شاید مخاطبان ورودی به صفحه شما از طریق این نوع هشتگ کم باشد، اما همه کسانی که از طریق آن وارد صفحه شما می‌شوند دقیقاً همان مخاطبانی هستند که باید در صفحه شما باشند. بنابراین شاید کمیت ورودی کاربران از طریق هشتگ لوکیشن کم باشد، اما کیفیت آن تا حد بسیار زیادی بالا است.

یک پیشنهاد! اگر مدیریت کسب‌وکاری را برعهده دارید که در یک منطقه خاص فعالیت می‌کنید، پیشنهاد ما استفاده از گروه‌های هشتگ صنعت، هشتگ لوکیشن و هشتگ‌های خاص برای گرفتن بهترین نتیجه است! ترکیب این ۳ نوع هشتگ بهترین نتایج را برای شما فراهم می‌کند. مثلاً هشتگ زیر را ببینید:

  کاربرد insights instagram

#عکاس_مدلینگ_تهران

این هشتگ نشان می‌دهد که صفحه مربوط به یک فرد عکاس است که در زمینه مدلینگ فعالیت می‌کند! از طریق لوکیشن آن فرد هم در هشتگ قرار گرفته است و نشان‌دهنده فعالیت این عکاس در شهر تهران است. بنابراین اگر کسب‌وکار محلی دارید، شما هم از این روش استفاده کنید تا مخاطبان هدف شما را دنبال کنند.

 

 

 • هشتگ رویدادهای مختلف (Event hashtags)

اگر به تقویم شمسی یا میلادی نگاه کنید، رویدادهای مختلفی می‌بینید که بهانه‌های خوبی برای تولید محتوا در اینستاگرام یا سایر شبکه‌های اجتماعی هستند. هشتگ رویدادها یکی از انواع هشتگ در اینستاگرام است که کمک زیادی به افزایش بازدید پست شما می‌کند. این نوع هشتگ معمولاً رقابت بسیار کمی دارد؛ زیرا بسیاری از کاربران از رویدادهای مهم باخبر نیستند و فرصتی برای تولید محتوای آن پیدا نمی‌کنند. مثلاً می‌توانید در مورد رویداد یک روز پستی تولید کنید و از اتفاقاتی که در آن روز می‌افتد به کاربران اطلاع دهید؛ سپس هشتگ آن رویداد را در پست خود قرار دهید. زیرا بسیاری از کاربران در همان روز هشتگ رویداد را جستجو می‌کنند و شانس زیادی برای تعامل کاربران با آن پست خواهید داشت. یکی از هشتگ‌های بسیار محبوب در میان کاربران، هشتگ Blackfriday (جمعه سیاه) است که فروشگاه‌های زیادی در این روز به کاربران تخفیف‌های خوبی می‌دهند. می‌توانید در چنین روزی تخفیفی به کاربران بدهید و یک پست در اینستاگرام خود منتشر کنید. مثلا برای برگزاری دوره های آموزش خیاطی می توانید از هشتگ #آموزش_خیاطی استفاده کنید.

رویداد ولنتاین هم یکی دیگر از محبوب‌ترین رویدادهای سال است که کاربران زیادی با پست‌های مربوط به هشتگ ولنتاین تعامل دارند. شما هم می‌توانید شانس بسیار خوبی در این زمینه داشته باشید و تعامل کاربران را در صفحه خود افزایش دهید.

 

 

 • هشتگ‌های مربوط به جشن (Celebration hashtags)

یکی دیگر از مهم‌ترین انواع هشتگ‌ در اینستاگرام هشتگ‌های مربوط به جشن‌های مختلف است. معمولاً مردم با پست‌هایی که جنبه شادی و سرگرمی دارند، بهترین تعامل برقرار می‌کنند. هشتگ جشن‌ها هم به منظور پست گذاشتن در مورد جشن‌های مختلف بوجود آمده است! مثلاً در ابتدای هر سال هشتگ مربوط به جشن کریسمس طرفداران زیادی پیدا می‌کند و مردم در هنگام پست گذاشتن در این زمینه هشتگ آن را هم درج می‌کنند. این نوع هشتگ‌ها معمولاً یک بار در سال استفاده می‌شوند اما رقابت در آن بسیار زیاد است. به عنوان مثال جشن ابتدای سال میلادی یا همان کریسمس تنها یک بار در سال برگزار می‌شود اما در همین بازه کوتاه میلیون‌ها عکس با هشتگ کریمس در اینستاگرام منتشر می‌شود که رقابت را تا حد بسیار زیادی سخت می‌کند. مثلاً هشتگ‌های زیر مربوط به جشن‌های میلادی است:

#Christmas2019:  کریسمس ۲۰۱۹

#SummerHolidays2019:  تابستان  سال ۲۰۱۹ است 

#NationalPizzaDay: روز جهانی پیتزا 

  هشتگ و چرایی استفاده از آن

 

این نوع هشتگ‌ها معمولاً خودشان توضیحی برای خودشان هستند و نیاز به توضیح بیشتر ندارند. معمولاً این هشتگ‌ها حس خوبی به کاربران می‌دهد و شما هم می‌توانید در چنین رویدادهایی با کاربران خود تعامل برقرار کنید و با آن‌ها ارتباط نزدیک‌تری داشته باشید.

 

 

 • هشتگ‌های با تعداد پست زیاد و رقابت بالا (High density)

اگر بخواهیم سخت‌ترین هشتگ را برای رتبه گرفتن در اینستاگرام معرفی کنیم، باید بگوییم هشتگ‌های High density، هشتگ‌هایی هستند که بیشترین پست‌ها را دارند و رقابت در آن‌ها بسیار سخت است. این هشتگ‌ها معمولاً تعداد پست‌های بالاتر از ۵۰۰K دارند و رقابت در آن بسیار سنگین است! اگر به فکر این هستید که در این هشتگ‌ها رتبه خوبی بگیرید، باید بگوییم برای صفحه‌های تازه‌کار تقریباً غیرممکن است. پیشنهاد می‌کنم علاوه بر استفاده از این هشتگ‌، هشتگ‌های دیگری هم استفاده کنید تا به افزایش رتبه این نوع هشتگ‌ها هم کمک کند. برای رتبه گرفتن در این هشتگ‌ها باید تعامل پست خود را از طریق روش‌های مختلف (مثلاً هشتگ‌های دیگر یا تبلیغات) استفاده کنید تا بتوانید رتبه پست خود را در هشتگ‌های High density هم افزایش دهید.

 

 

 • هشتگ‌های با تعداد پست کم و رقابت پایین (Low density)

برخلاف هشتگ‌های High density که یکی از مهم‌ترین انواع هشتگ در اینستاگرام را تشکیل می‌دهد، هشتگ‌های Low density یا کم‌رقیب هم وجود دارند. این نوع هشتگ‌ها معمولاً تعداد کمی پست دارند و بسیار راحت می‌توانید در آن‌ها رتبه گرفت. معمولاً این هشتگ‌ها بدلیل پست‌های کم رقابت بسیار کمی هم دارند و خیلی راحت می‌توانید رتبه پست‌های آن را افزایش داد. البته باید توجه داشته باشید که این نوع هشتگ‌ها معمولاً جامعه کاربران کمتری دارند و نمی‌توان به تنهایی برای افزایش رتبه صفحه از آن استفاده کرد. 

 

یک نکته! برای پیدا کردن هشتگ‌های مناسب صنعت یا حوزه کاری خود بهترین کار این است که به صفحه رقیبان خود مراجعه کنید! در هر حوزه کاری معمولاً صفحاتی وجود دارند که از سایر رقیبان موفق‌تر هستند و پست‌هایشان تعامل بسیار خوبی دارد. کافی است وارد پست‌های مربوط به این صفحات شوید و از آن ها الگو برداری کنید. 

 

 

نتیجه‌گیری

استفاده از انواع هشتگ در اینستاگرام به شما کمک می‌کند تا به صورت رایگان پست خود را تبلیغ کنید. اگر به دنبال افزایش تعامل صفحه خود هستید، از هشتگ‌های بررسی شده در این پست استفاده کرده و کاربران جدید را به مشتریان خود تبدیل کنید. هشتگ‌ها به شما کمک می‌کنند تا بدون نیاز به هزینه کردن برای تبلیغات، پست‌های صفحه خود را به هزاران نفر نمایش دهید. حتماً می‌دانید که هر چقدر فالوورهای هدفمند شما بیشتر باشند، فروش شما هم افزایش پیدا می‌کند. بنابراین پیشنهاد می‌کنم از هشتگ‌هایی استفاده کنید که مخاطبان هدف دقیقی را برای شما فراهم کند و بتوانید محصولات یا خدمات خود را به راحتی به کاربران هدف ارائه کنید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *