پوست و مو, مو

۵ راز حفظ سلامت موهای رنگ کرده

بسیاری از خانم‌ها تجربه رنگ کردن چندباره موهای خود را در طول زندگی‌شان دارند و می‌دانند این رنگ کردن‌های پی در پی می‌تواند تا چه اندازه باعث آسیب دیدن موها شود.

آسیب دیدن موها در اثر رنگ کردن، مواردی مانند خشکی موها، از دست رفتن درخشش موها یا ابتلا به موخوره را شامل می‌شود. اگر اهل رنگ کردن مداوم موهای خود هستید و دوست ندارید سلامت آن‌ها را هم به خطر بیندازید، بهتر است ۵ راز حفظ سلامت موهای رنگ کرده را بدانید و نظر متخصصان زیبایی را درباره رنگ مو بخوانید.

۱- تفاوت بین نمودار رنگ مو و رنگ کردن مو را در سالن‌های زیبایی بدانید

اولین قدمی که شما برای رنگ کردن موهای خودتان برمی‌دارید، این است که رنگ موی مورد نظرتان را از روی نمودارهای رنگ مو که برندهای مختلف تولید این محصول آن‌ها را تهیه می‌کنند و در اختیار شما قرار می‌دهند، انتخاب کنید.

به افرادی با موهای رنگ‌شده توصیه می‌شود از شامپوهای بدون سولفات استفاده کنند تا دوام رنگ موی آن‌ها افزایش پیدا کند. سولفات می‌تواند به سادگی علاوه بر از بین بردن آلودگی‌های موجود در مو، باعث تغییر رنگ موها و شستن تدریجی رنگ شود

زمانی که شما رنگ موی مورد نظرتان را انتخاب می‌کنید، ممکن است رسیدن به آن رنگ نیاز به سفید کردن موها یا رساندن رنگ آن‌ها به رنگ پایه داشته باشد. این کار در اصطلاح آرایشگری با نام «دکلره» شناخته می‌شود. دکلره کردن موها برای رسیدن به رنگ مورد نظر می‌تواند به مرور زمان باعث از دست رفتن استحکام، درخشش و انعطاف‌پذیری موها شود، به‌طوری که موهایی که به‌صورت مداوم در معرض مواد سفیدکننده قرار می‌گیرند، بیشتر دچار خشکی، شکنندگی، موخوره و وزی می‌شوند. بنابراین، اولین نکته‌ای که باید هنگام انتخاب رنگ از روی نمودار رنگ مو به آن توجه کنید، علاوه بر کیفیت بالای رنگ، این است که آیا رسیدن به آن رنگ برای موهای شما نیاز به دکلره دارد یا نه؟
نکته دیگر اینجاست که شما رنگ‌های روی نمودار رنگ را بیشتر روی یک دسته موی مصنوعی کاملاً صاف مشاهده می‌کنید که ممکن است بعد از رنگ کردن موها اصلاً شبیه آنچه دیده‌اید، نشود بنابراین برای آسیب دیدن کمتر موها از آرایشگر خود بخواهید رنگ‌هایی را به شما معرفی کند که برای استفاده از آن‌ها نیاز به دکلره کردن موهایتان وجود نداشته باشد.
از طرف دیگر، به او بگویید که می‌خواهید به یک رنگ خاص در نمودار رنگ برسید و اصلاً منظورتان این نیست که دقیقاً از روی همان شماره رنگ موجود در نمودار استفاده شود. در این صورت، آرایشگران ماهر می‌توانند با ترکیب رنگ‌های مختلف و بدون نیاز به دکلره کردن موها، رنگ مورد نظر را برای شما دربیاورند.

  علل و درمان نازکی پوست صورت

۲- از شامپوهای حاوی سولفات برای موهای رنگ‌شده استفاده نکنید

معمولاً بیشتر افراد توجه چندانی به ترکیبات موجود در شامپوی مصرفی خود ندارند. این درحالی است که به افرادی با موهای رنگ‌شده توصیه می‌شود از شامپوهای بدون سولفات استفاده کنند تا دوام رنگ موی آن‌ها افزایش پیدا کند. سولفات می‌تواند به سادگی علاوه بر از بین بردن آلودگی‌های موجود در مو، باعث تغییر رنگ موها و شستن تدریجی رنگ شود.
اگر می‌خواهید رنگ و سلامت موهای خود را حفظ کنید، حتماً برای شامپو کردن موهای رنگ‌شده از شامپوهای مخصوص موی رنگ‌شده که حاوی مقداری روغن طبیعی هم هستند و می‌توانند علاوه بر حفظ رنگ مو باعث حفظ نرمی و لطافت موها نیز بشوند، کمک بگیرید.

۳- موهایتان را به‌طور منظم کوتاه کنید

یکی از عوارض رنگ کردن مداوم موها، آسیب دیدن ساقه موهاست که خود را به صورت خشکی یا موخوره نشان می‌دهد. بنابراین اگر موهایتان را به صورت مداوم رنگ می‌کنید و دوست دارید زیبایی و یکدستی آن‌ها را هم حفظ کنید، حتماً به طور منظم موها را کوتاه یا حداقل نوک‌گیری کنید.
کوتاه کردن ساقه موها، حتی اگر فقط به اندازه ۲ سانتی‌متر هم باشد، می‌تواند شدیداً بر حفظ سلامت آن‌ها تأثیر مستقیمی بگذارد بد نیست این را هم بدانید که دکلره کردن مداوم موها، می‌تواند خشکی تدریجی انتهای ساقه آن‌ها را در پی داشته باشد و باعث شود بخش‌های پایینی مو کمی وز یا نازک‌تر از حالت عادی به نظر برسند این مشکل هم با کوتاه کردن موها برطرف خواهد شد.

  رفع تیرگی زانو ، آرنج و قوزک پا

۴- موهای خود را به جای رنگ، رنگ‌ساژ کنید

یکی از خطاهای رایج که بسیاری از خانم‌ها انجام می‌دهند و باعث آسیب دیدن موهای خود در اثر رنگ کردن مداوم می‌شوند، رنگ کردن پی در پی موها بعد از بیرون زدن ریشه‌هاست. این کار می‌تواند ضعیف شدن ساقه موها، خشکی بیش از اندازه آن‌ها و از دست رفتن درخشش و انعطاف تارهای مو را در پی داشته باشد. متخصصان زیبایی توصیه می‌کنند برای حفظ سلامت موها و زمانی که حدود یکی- دو ماه بعد از رنگ کردن ریشه آن‌ها بیرون زد، ابتدا از آرایشگر خود بخواهید با روش معمولی رنگ کردن، ریشه موها را رنگ یا ریشه‌گیری کند و سپس برای یکدست شدن رنگ موها، از تکنیک رنگ‌ساژ کمک بگیرد. در تکنیک رنگ‌ساژ، از رنگ مو با غلظت کمتری استفاده می‌شود و بیشتر از آب یا شامپوهای حاوی روغن و نرم‌کننده برای شل کردن ترکیبات رنگ مو کمک گرفته می‌شود. به این ترتیب، ساقه موهای شما کمتر در معرض ترکیبات شیمیایی قرار می‌گیرد و آسیب کمتری آن‌ها را تهدید می‌کند.

۵- موهای رنگ‌شده را درست بشویید

آیا می‌دانید روش‌های درست و نادرست برای شستن موهای رنگ‌شده وجود دارند و این روش‌ها می‌توانند به‌صورت مستقیم بر حفظ سلامت یا آسیب دیدن موها تأثیرگذار باشند؟ اگر موهای خود را رنگ کرده‌اید و می‌خواهید سلامت یا لطافت آن‌ها را حفظ کنید، بهتر است هر بار که به حمام می‌روید، شامپو را روی تمام قسمت‌های مو ماساژ ندهید و بیشتر تمرکز خود را روی شامپو کردن ریشه موها و کف سر بگذارید. در صورتی که موهایتان رنگ شده، باید تنها هر ۲ یا ۳ دفعه یکبار، ساقه موها را با شامپو بشویید. این کار هم باعث افزایش ماندگاری رنگ مو می‌شود و هم جلوی خشک شدن بیش از حد ساقه موها را می‌گیرد.
بعد از رنگ کردن موها، باید در هر نوبت شستشو، مقداری نرم‌کننده کف دست خود بریزید و ساقه موها را با این نرم‌کننده ماساژ دهید. زدن نرم‌کننده به ریشه یا کف سر، به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود. هنگام آب‌کشی موهای رنگ شده بهتر است از فشار آب دوش برای شستن ترکیبات شوینده کمک بگیرید و موهای خود را زیر دوش بیش از اندازه چنگ نزنید تا باعث ریزش یا شکستن احتمالی موهای آسیب‌دیده نشوید. توصیه می‌شود پس از استحمام و زمانی که نم اصلی موها را با کمک حوله گرفته‌اید، حتماً ساقه موها را با یک ماسک موی حاوی نرم‌کننده ماساژ دهید. این روزها ماسک موهای مخصوص موهای رنگ‌شده هم به وفور در بازار وجود دارند که اگر بتوانید از آن‌ها استفاده کنید، درخشش و لطافت بیشتری به تارهای مویتان خواهید بخشید.

  چروک پیشانی و روش های معجزه آسا برای از بین بردن آن

منبع سایت تبیان

 

دیدگاهی در مورد “۵ راز حفظ سلامت موهای رنگ کرده

 1. حمید گفت:

  مطلب خوبی بود.
  خودتون این ماسک رو پیشنهاد میکنید؟
  ارزش خرید داره؟
  یه کمی ارزونه!
  آشغالی نباشه..؟! ?

  1. علیرضا ابراهیم طهرانی گفت:

   توو بررسی های ما ، ماسک خوبی بود حمید جان.

 2. هانيه لقايىى گفت:

  سلام من موهام لخته لخته چیکار کنم بهتره؟؟؟

  1. علیرضا ابراهیم طهرانی گفت:

   بهتره که از حالت دهنده هاای طبیعی اتفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *