پوست, پوست و مو

پینه زدایی از پاها در ۵ مرحله

متاسفانه با وجود اینکه پاها جزو ارگان های مهم بدن هستند، اما اکثر ما در مراقبت از آنها کوتاهی می کنیم، یعنی اینکه تقریبا کاری برای سالم ماندن شان انجام نمی دهیم. در حالیکه بدون پاهای سالم عملا تحرکی در کار نخواهد بود. در این مطلب پنج مرحله ی ساده برای مقابله با یکی از رایج ترین مشکلات پاها یعنی پینه ارائه می دهیم. لطفا با ما همراه باشید.

اگر جزو افراد پشت میزنشین و پشت فرمان نشین نباشید و زیاد راه بروید، به احتمال زیاد با مشکل پینه و حتی میخچه پا مواجه شده اید. قرار گرفتن طولانی مدت پاها در کفش، استفاده از کفش های نامناسب، کفش های پاشنه بلند، پیاده روی زیاد، پابرهنه رفتن و غیره جزعواملی هستند که باعث ایجاد سایش در پوست پاها می شوند. زمانی که پوست پا ساییده می شود ضخیم شده و به مرور پینه می بندد.

متاسفانه با وجود اینکه پاها جزو ارگان های مهم بدن هستند، اما اکثر ما در مراقبت از آنها کوتاهی می کنیم، یعنی اینکه تقریبا کاری برای سالم ماندن شان انجام نمی دهیم. در حالیکه بدون پاهای سالم عملا حرکتی در کار نخواهد بود. در این مطلب پنج مرحله ی ساده برای مقابله با یکی از رایج ترین مشکلات پاها یعنی پینه را ارائه می دهیم. لطفا با ما همراه باشید.

  تفاوت شپش و شوره سر و علل ایجاد آنها

مرحله ی اول: حمام پا با سرکه سیب
پینه همان پوست خشکی است که به مرور ساییده، ضخیم و سفت می شود. برای مقابله با این مشکل رایج، قبل از هر کاری باید پوست را نرم کنید.

برای این کار بهتر است حمام مخصوصی برای پاهایتان آماده کنید. به این ترتیب که داخل یک لگن آب ۴۸۰ میلی لیتر سرکه سیب و دو قاشق غذاخوری گلیسیرین بریزید.

پاها را داخل لگن قرار دهید و اجازه دهید مدت ۲۰ دقیقه خیس بخورند. سپس پاها را با دقت و بدون ساییدن پوست خشک کنید. لای انگشتان پا فراموش نشود.

پاها حاوی غدد مولد عرق هستند، اما غدد مولد چربی ندارند و خیلی زود خشک و خشن می شوند. به همین دلیل لازم است که آنها را با ملیدن کرم، مرطوب نگه دارید

مرحله ی دوم: پوست های مرده را با سنگ پا جدا کنید
زمانی که پوست های مرده روی هم انباشته می شوند، ضخیم شده و پینه ها را تشکیل می دهند. برای مقابله با تشکیل ترک های پوستی لازم است که پوست های اضافه برداشته شوند.

برای این کار بعد از اینکه پاهایتان را در آب حاوی سرکه سیب و گلیسیرین نرم کردید، با سنگ پای تمیز به آرامی بسابید تا قسمت های ضخیم آن جدا شده و پوست های مرده از بین بروند.

  از دست این موهای چرب کلافه ام

حواستان باشد که سنگ پا را محکم روی پوست نکشید.

مرحله ی سوم: لایه برداری پوست با روغن نعنا فلفلی
کشیدن سنگ پا می تواند منافذی در پوست پینه بسته ایجاد کند. در نتیجه امکان دارد که پوست خشن شود. برای داشتن پوستی صاف و نرم بهتر است به فکر گوماژ پا یا همان لایه برداری باشید.

برای این کار کافیست ۴۰ گرم آرد ذرت، ۲۵ گرم آرد جوی دو سر و یک قاشق غذاخوری نمک را با هم مخلوط کنید. کمی آب به ترکیب اضافه کنید تا خمیر شود. چند قطره عصاره ی روغنی نعنا فلفلی نیز به ترکیب اضافه کنید.

سپس پوست پاها را با این خمیر لایه برداری کنید و در نهایت شستشو داده و خشک کنید.

مرحله ی چهارم: پاها را با روغن زیتون ماساژ دهید
ماساژ باعث تحریک گردش خون می شود، استرس و فشارهای روحی را کاهش داده و احساس آرامش در عضلات و بدن ایجاد می کند.

اگر نمی توانید به سراغ ماساژهای بیرون بروید، خودتان دست بکار شده و پاهایتان را با ملایمت ماساژ دهید. پاهایتان را از نوک انگشت ها تا پاشنه به آرامی بمالید و ماساژ دهید.

توجه داشته باشید زمانی که پینه ها ضخیم شوند، جا خوش می کنند و امکان دارد دردناک شوند. پس لازم است که آنها را مرطوب کنید تا از ترک خوردن جلوگیری شود.

  علل و درمان نازکی پوست صورت

بعد از لایه برداری پوست نرم می شود. بنابراین بهترین زمان برای ماساژ با روغن زیتون است.

برای این کار پینه ها را به مدت دو تا سه دقیقه با روغن زیتون و به آرامی ماساژ دهید.

مرحله ی پنجم: پاها را با روغن بادام شیرین چرب کنید
پاها حاوی غدد مولد عرق هستند، اما غدد مولد چربی ندارند و خیلی زود خشک و خشن می شوند. به همین دلیل لازم است که به فکر مرطوب نگه داشتن آنها باشید. پاهایی که به اندازه ی کافی مرطوب شده باشند، پوست نرم، صاف و سالمی دارند.

بعد از اینکه پوست های ضخیم و مرده را از پاها جدا کردید، پوست تحریک شده و روند احیای اپیدرم فعال می شود. برای حفاظت از اپیدرم و پیشگیری از خشکی دوباره ی پوست، باید به فکر تغذیه ی عمقی آن باشید.

برای این کار به سراغ روغن بادام شیرین بروید. کمی روغن بادام به پوست پا و روی پینه ها زده و به آرامی ماساژ دهید تا روغن جذب پوست شود. بهتر است شب ها اینکار را انجام دهید. جوراب بپوشید و اجازه دهید روغن تمام شب روی پوستتان بماند تا به خوبی جذب شود.

یک توصیه ی اضافه: در منزل پا برهنه راه نروید
پینه ی پا معمولا در کف پا شکل می گیرد، به خاطر اینکه بیشترین تماس را با سطوح زبر و خشن دارد. در حین راه رفتن یا به دلیل سایش بافت ها، پوست نیز زبر و خشن شده و سفت می شود. در نتیجه بهتر است برای پیشگیری از بروز پینه، تا حد امکان از پاها مراقبت کنید.

  طاسی سکه‌ای مو و درمان‌های آن

زمانیکه در منزل هستید، جوراب یا صندل های راحت بپوشید تا پوست پایتان کمترین تماس را با سطوح سفت داشته باشد. یادتان باشد که هر شب قبل از خواب، پاها را با کرم مرطوب کنید.

منبع سایت تبیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *