پوست و مو, مو

۷ دلیل زود سفید شدن موها

7 دلیل زود سفید شدن موها

مهم ترین عامل سفیدی زودهنگام موها ژنتیک است، اما عوامل دیگری نیز در این مسئله دخیل است. در این مطلب شما را با هفت دلیل سفید شدن زودهنگام موها آشنا می کنیم.

از نظر علمی سفید شدن موها معمولا از سن ۳۰ سالگی کلید می خورد، اما به دلیل عوامل ژنتیکی نمی توان این سن را قطعی دانست. امروزه خیل عظیمی از جوانان را می بینیم که از همان سنین بیست سالگی و یا کمتر نیز موهایشان شروع به سفید شدن می کند.

با بالا رفتن سن، تعداد سلول های رنگ ساز در پیاز مو کاهش پیدا می کند و موها به تدریج خاکستری و سفید می شوند. در حالت عادی موها از کنار شقیقه ها و خط ریش سفید می شوند.

موهای مادر یا پدرتان زود سفید شده است

موهایی که خیلی زود به رنگ نقره ای در می آیند، ریشه در ژن های شما دارند. در پژوهش جدیدی که نتایج آن در Nature Communications به چاپ رسیده است، محققان ویژگی موهای ۶۰۰۰ داوطلب را مورد بررسی قرار دادند و پی به وجود ژنی بردند که با سفید شدن موها در ارتباط است.

محققان معتقدند آلاینده ها و سمومی که در محیط زندگی ما وجود دارند، عاملی برای سفید شدن زودهنگام موها محسوب می شوند

  نکته‌های مویی قبل از خواب

به گفته محققان، ژن سفید شدن موها نیز مانند طاسی از ژن های خانوادگی ریشه می گیرد. در نتیجه اگر شما والدین یا اعضای خانواده نزدیکی دارید که موهایشان خیلی زود سفید شده است، احتمال اینکه خیلی زود لابه لای موهایتان تارهای سفید را رویت کنید زیاد است.

شاید پای یک بیماری خودایمنی در میان است

بیماری خودایمنی پوست، آلوپسی آره آتا یا طاسی منطقه ای می تواند زمینه را برای رشد و تکثیر موهای سفید فراهم کند. انجمن ملی طاسی منطقه ای (NAAF) اعلام کرده است افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، با لکه های کوچک صاف و گردی روی سرشان مواجه می شوند و ممکن است که سرشان و بدن شان به طور کامل دچار بی مویی و طاسی شود.

علت این بیماری به مشکلات سیستم ایمنی بر می گردد. در این صورت دستگاه ایمنی بدن به فولیکول یا همان پیاز موها حمله کرده و باعث ریزش آنها می شود. زمانی که موها دوباره رشد می کنند همگی سفید شده اند. اگر متوجه ریزش شدید مو و یا طاسی منطقه ای شده اید، حتما به متخصص پوست و مو مراجعه کنید.

محیطی که در آن زندگی می کنید آلوده است

امان از آلودگی محیط زیست. محققان بر این عقیده هستند آلاینده ها و سمومی که در محیط زندگی ما وجود دارند، عاملی برای سفید شدن زودهنگام موها محسوب می شوند. نتایج پژوهش ها نشان می دهد عوامل شیمیایی باعث تولید رادیکال های آزاد یا استرس اکسیداتیو می شود که به تولید ملانین (رنگدانه مو) و سلامت موها آسیب می زنند.

  ریزش موی سکه ای و روش‌های درمان آن

در این صورت نیز به محض آنکه موها و موهای زاید از فولیکول خارج می شوند از بین می روند. در واقع اتفاقی که در فولیکول می افتد، تاثیر مهمی در سلامت موها دارد. عوامل زیستی از اهمیت بالایی برخوردارند، اما عوامل دیگری نیز در این روند دخیل هستند که ذکر خواهند شد.

فول استرس هستید

به عقیده برخی متخصصان استرس در سفید شدن موها تاثیر دارد. البته ارتباط بین استرس و سفیدی موها همیشه موضوع مورد بحث و جدل بوده است. به عقیده برخی افراد، استرس ژن افراد را تحریک می کند. متخصصان معتقد هستند اگر شما ژن سفیدی زودهنگام مو را نداشته باشید، استرس نمی تواند تاثیر چندانی روی رنگ موهایتان داشته باشد.

اما اگر سفید شدن موها در ژن شما باشد، در این صورت است که استرس ژن ها را تحریک کرده و روند سفیدی موها را سرعت می دهد. مگر اینکه دست به کار شوید و استرس تان را کنترل کنید. بنابراین لازم است که روش های کنترل استرس و ایجاد آرامش روحی را وارد برنامه زندگی تان کرده و از خودتان استرس زدایی کنید.

در معرض دود سیگار هستید

قرار داشتن در معرض دود سیگار، رنگ موها را به خطر می اندازد، حال فرقی نمی کند خودتان سیگار بکشید و یا کسی از اطرافیان تان سیگاری باشد. نتایج پژوهشی که در سال ۲۰۱۳ به چاپ رسیده است نشان می دهد سیگاری ها دو و نیم برابر بیشتر در معرض سفید شدن زودهنگام موها قرار می گیرند، چون میزان رادیکال های آزاد تولید شده از سوختن توتون بسیار بالاست.

  ۹ نکته کلیدی برای مراقبت از موی سر

در هورمون های تان تحولی ایجاد شده است

یک نگاهی به عکس های ده سال پیش تان بیاندازید. متوجه خواهید شد که موهایتان همان موهای سابق نیست. دلیل آن هورمون های شماست.

به گفته محققان هر ده سالی که از ۳۰ سالگی می گذرد، احتمال سفید شدن موها ۱۰ تا ۱۲ درصد افزایش می یابد

با گذشت زمان به دلیل مسائل هورمونی، بافت، حجم و رنگ موها دستخوش تغییراتی می شود. این تغییر بیشتر در سن سی سالگی مشاهده می شود. در واقع در این سن است که افراد با سفیدی موها مواجه شده و از مشکلات اشاره شده شکایت می کنند.

اما در عین حال خانم هایی هستند که در پنجاه سالگی و در دوره یائسگی، موی سفید ندارند. محققان همیشه به دنبال این بوده اند که هورمون ها (استروژن، پروژسترون، کورتیزول و غیره) دقیقا با چه مکانیسمی روی سفید شدن موها تاثیر می گذارند. اما آنچه روشن است اینکه سه عامل ژنتیک، محیط زیست و تغییرات هورمونی تاثیر زیادی در سفیدشدن موها دارند.

با افزایش سن تولید ملانین کاهش پیدا می کند

اگرچه هیچ کس انتظار پیر شدن را ندارد، اما موها گذر زمان را خوب می فهمند. ملانین که تولید کننده رنگ موهاست با گذر زمان کمتر تولید می شود. به گفته محققان هر ده سالی که از سن 30 سالگی می گذرد، احتمال سفید شدن موها ۱۰ تا ۱۲ درصد افزایش می یابد.

  ۱۰ نکته مراقبت مو در زمستان برای مو و پوست سر سالم

با این حال خیلی از افراد هم هستند که سال ها رنگ موی طبیعی خود را حفظ می کنند. مسئله غیر قابل تغییر این است که دیر یا زود رنگ موهای همه ما سفید می شود. بهتر است آن را فاجعه آمیز ندانسته و با آن کنار بیاییم

آدرس مقاله: تبیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *