آموزش دوخت مانتو

آموزش دوخت مانتو دامن دراپه

آموزش دوخت مانتو تکی-0۱-۲۹| شیک و پیک

در بالاتنه این مدل لباس از الگوی آستین کیمونو استفاده شده است،و در قسمت پایین الگوی دامن دراپه بوده و برای دوخت لازم است برش داده شود و دامن و بالاتنه مانتو از هم جدا شود.

همانطور که قبلا گفته شد برای دوخت لباس های آستین کیمونو از یک الگوی واحد استفاده می شود و نیازی نیست برای پشت و جلوی لباس از دو الگوی متفاوت استفاده کرد.

چه میزان پارچه برای مانتو دامن دراپه نیاز است ؟

برای مانتو با دامن دراپه ۳ متر پارچه با عرض ۱۵۰ سانت نیاز می باشد.

در ابتدا الگوی آستین کیمونو را کشیده  (تنها تفاوت الگوی پشت و جلودر طرح یقه می باشد) که مطابق آنچه قبلا گفته شد و در تصویر مشاهده می شود الگو ها روی هم کشیده شده و فقط طرح یقه پشت و جلو با دو رنگ متفاوت کشیده می شود.

سپس الگو از قسمت کمر جدا می شود.

قبل از آنکه خط کمر از الگو جدا شود،از خط کمر حدود ۸ سانت خارج شده (این ۸ سانت به صورت پیلی در لباس جمع می شود.) و از آن نقطه خطی عمود به سمت پایین کشیده می شود.

الگوی آماده شده پشت را روی دو لای بسته گذاشته و الگوی جلو با جای دکمه خور (۲ سانت) روی دو لای باز قرار می گیرد.

روی الگو دو سانت جا دکمه را تا زده به طوری که الگوی پشت و جلو در قسمت پایین کاملا شبیه هم شود سپس دو الگوی پشت و جلو از قسمت پهلو(که ۸ سانت اضافه شد) طوری قیچی شود که در قسمت پایین الگو به هم متصل شود.

سپس پارچه را تا زده  و الگوی پشت را در وسط پشت قرار داده و فاصله این دو  الگو باید طوری قرار داده شود که ۷۵ سانت ما بین آن دو آزاد و خالی فاصله بیفتد.

( قسمت جلو در اوریب پارچه میفتد که مشکلی ندارد.)

حال وسط این ۷۵ سانت را پیدا کرده و بصورت خطی قائم ۳۰ تا ۳۵ سانت بالا رفته و این نقطه را به خط وسط جلو(بدون در نظر گرفتن دکمه خور) و وسط پشت متصل شود.

سپس خطوط پهلو روی الگو را امتداد داده ،به بالا رفته تا این دو خط جدید را قطع کند.

سپس از خط وسط پارچه تا خورده و تا این دو نقطه به هم دوخته می شود.

حالا نزدیک این دراپه که دوخته شد باید برای ان ۸ سانتی که اضافه داریم پیلی در نظر گرفت که اینجا می توان دو پیلی ۴ سانتی برای هر سمت گرفته شود.(در واقع پیلی ها ۲ سانتی بوده اما چون دو طرف پیلی بر هم منطبق می شوند_دو تا دو سانت روی هم می افتد_و ۴ سانت می شود.)

بالا تنه پشت و جلو به هم از سرشانه و زیر بغل کاملا دوخته شود.

سپس بالای مانتو و پایین باید به هم وصل شود به طوری که پشت  بالاتنه به دامن مانتو تا خطی که دوخته شد از دو طرف مانتو تا پهلو برای پشت و در ادامه برای جلو دوخته شود.

بیشتر بخوانیم: آموزش دوخت بلوز یقه دراپه

دامن دراپه

سجاف مانتو را چگونه در بیاوریم ؟

قبل از آنکه الگو  برش داده شود باید برای آن سجاف در نظر گرفته شود. به طوری که ۳ تا ۴ سانت از سرشانه وارد شده  و تا پایین به حدود ۵ تا ۷ سانت از وسط جلو در پایین لباس برسد.

و بعد از آنکه دامن مانتو به بالاتنه وصل شد سجاف به صورت یکسره به مانتو وصل می شود.

برای اتصال سجاف به لباس باید لباس و سجاف لب به لب با هم سنجاق شوند،به گونه ای که روی سجاف به روی لباس قرار گرفته می شود و با یک سانت اضافه دوخت،سجاف و مانتو با هم دوخت زده می شوند.

مانتوی دامن دراپه شما آماده است.

ویدیوی آموزش دوخت مانتو دامن دراپه

[aparat id=’dWna7′]

مانتوهای آستین کیمونو در دسته مانتوهای اسپرت قرار می گیرند. اما دراین مدل به دلیل دراپه بودن پایین تنه و دامن آن در دسته مجلسی قرار می گیرد . برای افرادی با اندام گلابی مناسب نمی باشد. افرادی که دارای فرم اندامی درشت می باشند و سایزهای بالا می پوشند نباید دراپه در لباسشان استفاده نمایند. این مدل متناسب با پارچه های ریزش دار و لخت است. متراژ پارچه مصرفی برای این مدل ۳ متر پارچه با عرض ۱۵۰ سانتیمتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.