آموزش دوخت مانتو دامن دراپه

در بالاتنه اين مدل لباس از الگوي آستين كيمونو استفاده شده است،و در قسمت پايين الگوي دامن دراپه بوده و براي دوخت لازم است برش داده شود و دامن و بالاتنه مانتو از هم جدا شود.

همانطور كه قبلا گفته شد براي دوخت لباس هاي آستين كيمونو از يك الگوي واحد استفاده مي شود و نيازي نيست براي پشت و جلوي لباس از دو الگوي متفاوت استفاده كرد.

چه ميزان پارچه براي مانتو دامن دراپه نياز است ؟

براي مانتو با دامن دراپه 3 متر پارچه با عرض 150 سانت نياز مي باشد.

در ابتدا الگوي آستين كيمونو را كشيده  (تنها تفاوت الگوي پشت و جلودر طرح يقه مي باشد) كه مطابق آنچه قبلا گفته شد و در تصوير مشاهده مي شود الگو ها روي هم كشيده شده و فقط طرح يقه پشت و جلو با دو رنگ متفاوت كشيده مي شود.

سپس الگو از قسمت كمر جدا مي شود.

قبل از آنكه خط كمر از الگو جدا شود،از خط كمر حدود 8 سانت خارج شده (اين 8 سانت به صورت پيلي در لباس جمع مي شود.) و از آن نقطه خطي عمود به سمت پايين كشيده مي شود.

الگوي آماده شده پشت را روي دو لاي بسته گذاشته و الگوي جلو با جاي دكمه خور (2 سانت) روي دو لاي باز قرار مي گيرد.

آموزش دوخت مانتو پاییزه آستین کلوش

روي الگو دو سانت جا دكمه را تا زده به طوري كه الگوي پشت و جلو در قسمت پايين كاملا شبيه هم شود سپس دو الگوي پشت و جلو از قسمت پهلو(كه 8 سانت اضافه شد) طوري قيچي شود كه در قسمت پايين الگو به هم متصل شود.

سپس پارچه را تا زده  و الگوي پشت را در وسط پشت قرار داده و فاصله اين دو  الگو بايد طوري قرار داده شود كه 75 سانت ما بين آن دو آزاد و خالي فاصله بيفتد.

( قسمت جلو در اوريب پارچه ميفتد كه مشكلي ندارد.)

حال وسط اين 75 سانت را پيدا كرده و بصورت خطي قائم 30 تا 35 سانت بالا رفته و اين نقطه را به خط وسط جلو(بدون در نظر گرفتن دكمه خور) و وسط پشت متصل شود.

سپس خطوط پهلو روي الگو را امتداد داده ،به بالا رفته تا اين دو خط جديد را قطع كند.

سپس از خط وسط پارچه تا خورده و تا اين دو نقطه به هم دوخته مي شود.

حالا نزديك اين دراپه كه دوخته شد بايد براي ان 8 سانتي كه اضافه داريم پيلي در نظر گرفت كه اينجا مي توان دو پيلي 4 سانتي براي هر سمت گرفته شود.(در واقع پيلي ها 2 سانتي بوده اما چون دو طرف پيلي بر هم منطبق مي شوند_دو تا دو سانت روي هم مي افتد_و 4 سانت مي شود.)

آموزش دوخت مانتو سرهمی

بالا تنه پشت و جلو به هم از سرشانه و زير بغل كاملا دوخته شود.

سپس بالاي مانتو و پايين بايد به هم وصل شود به طوري كه پشت  بالاتنه به دامن مانتو تا خطي كه دوخته شد از دو طرف مانتو تا پهلو براي پشت و در ادامه براي جلو دوخته شود.

بیشتر بخوانیم: آموزش دوخت بلوز یقه دراپه

دامن دراپه

سجاف مانتو را چگونه در بياوريم ؟

قبل از آنكه الگو  برش داده شود بايد براي آن سجاف در نظر گرفته شود. به طوري كه 3 تا 4 سانت از سرشانه وارد شده  و تا پايين به حدود 5 تا 7 سانت از وسط جلو در پايين لباس برسد.

و بعد از آنكه دامن مانتو به بالاتنه وصل شد سجاف به صورت يكسره به مانتو وصل مي شود.

براي اتصال سجاف به لباس بايد لباس و سجاف لب به لب با هم سنجاق شوند،به گونه اي كه روي سجاف به روي لباس قرار گرفته مي شود و با يك سانت اضافه دوخت،سجاف و مانتو با هم دوخت زده مي شوند.

مانتوي دامن دراپه شما آماده است.

ویدیوی آموزش دوخت مانتو دامن دراپه

مانتوهای آستین کیمونو در دسته مانتوهای اسپرت قرار می گیرند. اما دراین مدل به دلیل دراپه بودن پایین تنه و دامن آن در دسته مجلسی قرار می گیرد . برای افرادی با اندام گلابی مناسب نمی باشد. افرادی که دارای فرم اندامی درشت می باشند و سایزهای بالا می پوشند نباید دراپه در لباسشان استفاده نمایند. این مدل متناسب با پارچه های ریزش دار و لخت است. متراژ پارچه مصرفی برای این مدل 3 متر پارچه با عرض 150 سانتیمتر است.

آموزش دوخت مانتو یقه آبشاری

ادمین شیک و پیکمشاهده نوشته ها

معتبرترین سایت تخصصی مد و فشن و خیاطی ایران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.