استایل خانم‌ها, انواع استایل زنانه, مد و استایل

استایل اورسایز چیست؟

استایل اورسایز-پالتوی قهوه ای

استایل اورسایز هم مثل هر استایل دیگری در دنیای مد و لباس تاریخچه خاص خودش را دارد و فراز و نشیب‌های زیادی طی کرده است.
از آنجایی که این استایل هیچ وقت از دور خارج نشده و هر چند سال یک بار دوباره جای خودش را در طراحی‌های طراحان مطرح مد و لباس باز می‌کند، تصمیم گرفتیم درباره چطور پوشیدن اورسایز ، تعریف این سبک و تاریخچه آن مقاله‌ای تهیه کنیم.

این مقاله دیدگاه شما راجع به لباس‌های اورسایز را عوض می‌کند و کمکتان خواهد کرد شیک پوش‌تر از قبل ظاهر شوید.

استایل اورسایز چیست؟

زمانی که صحبت از استایل اورسایز Oversized Style  می‌شود، خیلی‌ها به اشتباه آن را با پلاس سایز   Plus Size اشتباه می‌گیرند.
برای اینکه از همین ابتدا جلوی این اشتباه را بگیریم، باید بگوییم استایل پلاس سایز برای افراد سایز بزرگ مناسب است و به طور خاص برای آن‌ها طراحی می‌شود؛ در حالی که لباس‌های اورسایز برای افراد لاغر و به اصطلاح  Skinny هم مناسب است و سبک خاصی را برایشان ایجاد می‌کند.

استایل اورسایز معمولا با ویژگی‌هایی مثل مردانه بودن، آزاد بودن و نشان ندادن ویژگی‌های زنانه از طریق لباس شناخته می‌شود؛ اما در مورد استایل پلاس سایز ویژگی اول و سوم کارکردی ندارد.

استایل پلاس سایز برای افراد سایز بزرگ مناسب است و به طور خاص برای آن‌ها طراحی می‌شود؛ در حالی که لباس‌های اورسایز برای افراد لاغر و به اصطلاح Skinny هم مناسب است

  نحوه ست کردن لباس طلایی

تاثیر جنگ بر استایل اورسایز

شاید برایتان جالب باشد بدانید جنگ تاثیر بسیار زیادی بر نحوه لباس پوشیدن خانم‌ها و طراحی‌های طراحان دنیای مد داشته است.
برای مثال در دوران جنگ های جهانی که همه سعی می‌کردند برای صرفه جویی در پارچه، قد دامن‌ها را کوتاه‌تر بگیرند و دور پلیسه را خط بکشند،«کریستن دیور» قانون شکنی کرد و سراغ لباس‌هایی با پارچه‌های بلند و طراحی‌های خاص رفت؛ همین کار هم ناگهان نام دیور را بیشتر از قبل سر زبان‌ها انداخت.

در مورد استایل اورسایز هم نمی‌توان تاثیر جنگ جهانی دوم را نادیده گرفت.
بعد از شرایط اقتصادی بحرانی زمان جنگ و تغییرات اجتماعی، زنان در دهه ۱۹۲۰ کم‌کم بیشتر از قبل وارد جامعه شدند و سعی کردند پا به پای مردان کار کنند.
از آنجایی که بسیاری از مردان از جنگ برنگشته بودند؛ زنان زیادی نان آور خانواده‌هایشان شدند.
از طرف دیگر زنان آمریکایی و کانادایی حق رای پیدا کردند؛ بنابراین طبیعی بود که درست مثل عوض شدن جایگاه اجتماعی‌شان، طرز لباس پوشیدنشان هم عوض شود.

از طرف دیگر با توجه به اینکه سبک لباس پوشیدن آن روزها روی ویژگی‌های زنانه تاکید داشت، خانم‌ها نمی‌توانستند در بسیاری از مشاغل و موقعیت‌ها حاضر شوند؛ چون لباس‌هایشان امکان فعالیت راحت را به آن‌ها نمی‌داد.

  بررسی استایل بهاره رهنما

درست همین زمان بود که استایل اورسایز متولد شد و «کوکو شنل» Coco Chanel  پیشگام طراحی این استایل شد.
به مرور زمان اورسایزها جای خودشان را در کمد زنان پیشرو باز کردند

اورسایز؛ هر بار قوی‌تر از قبل

تولد استایل اورسایز در دهه‌ی دوم قرن بیستم اتفاق افتاد؛ اما تغییراتش به همان جا ختم نشد.
استایل اورسایز در دهه‌های ۱۹۳۰، ۱۹۶۰ و ۱۹۹۰ هم بازگشت شکوهمندانه‌ای داشت و هر بار با المان‌های جدیدی خودش را به علاقمندان ارائه می‌کرد.
برای مثال در دهه ۱۹۶۰، زمانی که دنیای مد زنانه در حال تغییر و تحول بود، ناگهان پیراهن‌های ماکسی آزاد و راحت و شیفون طرفداران زیادی پیدا کردند و سپس در دهه ۷۰ میلادی، بازیگر معروف آن روزها، «دایان کیتون» Diane Keaton با پوشیدن شلوار جین‌های گشاد و کت‌های اپل‌دار تغییر و تحولی شگفت در سبک لباس پوشیدن زنان ایجاد کرد.
در ایران، ما این وضعیت را به جای کت‌های اپل‌دار با مانتوهای گشاد و دارای اپل تجربه کردیم.

بعدها، با شروع قرن بیست و یکم، نوبت به طرفداران هیپ هاپ و رپرها رسید که برندهایی مثل تیمبرلند Timberland را برای خرید لباس‌هایشان انتخاب می‌کردند؛ چون لباس‌های این برند آزادتر، راحتتر و متفاوت‌تر بودند.

چهار نکته مهم درباره اورسایز

در سال‌های اخیر ران-وی‌ها (Runways) پر هستند از مدل‌های مختلف استایل اورسایز.
اگر زمانی این استایل خودش را فقط به شکل پوشیدن هودی، شلوار بگی و تی‌شرت آزاد نشان می‌داد، این روزها لباس‌های باکسی که شبیه یک جعبه بدن مدل را در برمی‌گیرد، تعریف جدیدتری از اورسایز ارائه داده‌اند و هر روز هم این تعاریف متفاوتتر می‌شود.

  راهنمای انتخاب کت تک مردانه | مهم ترین نکات برای ست کردن کت اسپرت مردانه

برای اینکه بتوانید استایل اورسایز را از آن خودتان کنید؛ توجه به نکات زیر مفید خواهد بود:

 • حداقل یک سایز بزرگتر: استایل اورسایز معمولا شامل لباس‌هایی می‌شود که دو سایز بزرگتر از شما هستند. این میزان در کمترین حد به یک سایز و در بیشترین حد به چهار سایز بزرگتر می‌رسد.
 • پوشیدن لباس‌های مردانه: استفاده از پیراهن مردانه برای زنان به عنوان یک لباس مینی یا کوچک و همچنین تی‌شرت‌های گشاد مردانه به عنوان لباس راحتی، یکی از ترندهای مورد علاقه کسانی است که اورسایزها را به عنوان سبک لباس پوشیدنشان انتخاب می‌کنند.
 • توجه به جنس لباس:بعضی‌ها معتقدند لباس اورسایز باید رها روی تن بایستد، به همین دلیل الیاف لَخت را مناسب برای این سبک می‌دانند؛ در حالی که قانونی قطعی وجود ندارد و بسیاری از این لباس‌ها اصطلاحا شق و رق هستند.
 • سادگی لباس: بهتر است لباس اورسایز شما پارچه تک رنگ و ساده داشته باشد تا استایل شیک‌تری برایتان به ارمغان بیاورد.

چطور اورسایز بپوشیم؟

 • به خاطر داشته باشید استایل اورسایز برای افرادی که اندام متناسبی دارند بسیار بهتر از کسانی عمل می‌کند که پلاس سایز هستند یا به اصطلاح اضافه وزن دارند؛ افرادی که اضافه وزن دارند بهتر است از استایل پلاس سایز کمک بگیرند.
 • پوشیدن تاپ یا تی شرت فیت زنانه به همراه پانچوی اورسایز یا سوئی شرت سایز بزرگ یکی از ترکیب‌های محبوب این روزهای دنیای مد و لباس است.
  نکات مهم خرید آنلاین مانتو عید

افرادی که اضافه وزن دارند بهتر است از استایل پلاس سایز کمک بگیرند.

 • می‌توانید با بستن یک کمربند روی پیراهن یا تی‌شرت مردانه‌ای که از آن به عنوان لباس جدیدتان استفاده می‌کنید، زیبایی بیشتری خلق کنید.
 • بهتر است تنها یکی از لباس‌هایتان را اورسایز انتخاب کنید و بقیه فیت باشند.
  البته این قانون قطعیتی ندارد و کاملا سلیقه‌ای است؛ اما رعایت کردن آن به کار کسانی می‌آید که دوست دارند بیشتر از روحیه آزاد، شیک بودنشان را نشان دهند.
 • استفاده از اکسسوری‌های بزرگ در استایل اورسایز مجاز است؛ برای مثال می‌توانید از گردنبندهای بلند با آویزهای نسبتا بزرگ روی پلیور اورسایزتان استفاده کنید.
  اگر فکر می‌کنید این ترکیب را دوست ندارید سراغ اکسسوری نروید یا نهایتا به یک جفت گوشواره ریز ساده اکتفا کنید.

منبع: سایت mag.sarak-co

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *