پوست و مو, مو

دانستنی‌هایی درباره موی سفید

سفید شدن مو یکی از پیامدهای افزایش سن انسان است که برای بسیاری از ما شرایطی ناخوشایند محسوب شده و تلاش می‌کنیم به روش‌های مختلف با آن مقابله کنیم.

عوامل مختلفی در سفید شدن مو تأثیرگذار هستند و دانشمندان همچنان در تلاش هستند تا چگونگی پیشگیری از این شرایط را دریابند.

افزایش سن مقصر اصلی محسوب می‌شود

در این زمینه با مورد شگفت انگیزی مواجه نیستیم. متخصصان پوست به آن قانون ۵۰-۵۰-۵۰ می‌گویند. پنجاه درصد جمعیت دارای حدود ۵۰ درصد موی سفید در سن ۵۰ سالگی هستند. همانند پوست، بافت مو نیز با افزایش سن تغییر می‌کند.

نژاد شما عاملی تأثیرگذار است

سفیدپوستان به طور معمول زودتر سفید شدن موی خود را تجربه می‌کنند و در این میان افرادی که موی قرمز دارند سریع‌تر از دیگران با این شرایط مواجه می‌شوند. پس از آن‌ها آسیایی‌ها و آفریقایی آمریکایی‌ها قرار دارند. دانشمندان هنوز دلیل این شرایط را کشف نکرده‌اند.

به نظر می‌رسد استرس در سفید شدن مو نقش دارد

استرس به طور مستقیم بر سفید شدن مو تأثیرگذار نیست، اما در شکل‌گیری بسیاری از مسائل پوست و مو نقش دارد. به عنوان مثال، طی دوره یک بیماری افراد ممکن است ریزش سریع‌تر موی خود را تجربه کنند. مویی که پس از یک رویداد تنش‌آفرین از دست می‌دهید – مانند طی کردن دوره شیمی‌درمانی – ممکن است به رنگی متفاوت رشد کند.

  ۹ ترفند استفاده از انواع ماسک مو که تا به حال نمی‌دانستید!

اگر نخستین تارهای موی سفید خود را بکنید ممکن است زبرتر از موی رنگی به نظر برسند. کشیدن و کندن مداوم مو می‌تواند در فعالیت فولیکول‌ها اختلال ایجاد کرده و مو ظاهری زبرتر و خشن‌تر به خود بگیرد

سبک زندگی شما در شرایط مو تأثیرگذار است

به عنوان مثال، سیگار کشیدن تنش بیشتری به پوست و مو وارد می‌کند. سطوح پایین ویتامین B12 یکی از دلایل اصلی از دست دادن رنگدانه مو است. برای بهبود این شرایط مواد غذایی مانند جگر و هویج مصرف کنید. مواد غذایی سرشار از ویتامین‌ها، مواد مغذی و آنتی‌اکسیدان‌های خاص ممکن است به محافظت از سلول‌ها در برابر سموم و کمک به پیشگیری از بیماری قلبی، سرطان، و دیگر بیماری‌ها و شاید سفید شدن مو کمک کنند.

مو و رنگ آن دو مورد جداگانه هستند

سلول‌های بنیادی مو در شکل‌گیری مو نقش داشته و سلول‌های بنیادی شکل‌دهنده رنگدانه موجب تولید رنگدانه می‌شوند. به طور معمول، این دو با یکدیگر کار می‌کنند، اما گاهی اوقات ممکن است هر یک از آن‌ها زود از موعد مقرر با ناتوانی در تداوم فعالیت مؤثر خود مواجه شود. پژوهشگران در تلاش برای یافتن دارو یا محصول دیگری هستند که قابلیت استفاده روی پوست سر برای توقف روند سفید شدن مو را داشته باشد. رنگ مو تنها تارهای مو را با رنگ پوشش داده و تغییری در ساختار آن ایجاد نمی‌کند.

  اهمیت استفاده از کرم مرطوب کننده در مراقبت روزانه‌ی پوست

موی شما اساساً خود را سفید می‌کند

ممکن است با پراکسید هیدروژن به عنوان روشی برای بور کردن رنگ موهای خود آشنا باشید، اما این روشی برای سفید شدن مو نیز محسوب می‌شود. نتایج مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۹ انجام شد، نشان داد که پراکسید هیدروژن به طور طبیعی در فولیکول‌های موی ما شکل می‌گیرد و با افزایش سن میزان آن افزایش می‌یابد. این روند انسداد در تولید ملانین، رنگدانه موی انسان، را به همراه دارد.

موی شما سفید نمی‌شود، بلکه این‌گونه رشد می‌کند

یک تار مو برای یک تا سه سال رشد می‌کند و پس از آن ریخته و تار موی جدید رشد می‌کند. با افزایش سن، احتمال رشد تارهای موی سفید بیشتر می‌شود. هر زمان که باززایی مو صورت می‌گیرد، سلول‌های شکل‌دهنده رنگدانه باید تجدید شوند که این روند به تدریج موجب فرسودگی و افت کارایی آن‌ها می‌شود.

موی سفید زبرتر از موی رنگی نیست

موی سفید در واقع نرم‌تر از موی رنگی است، اما این امکان وجود دارد که خشک‌تر به نظر برسد زیرا پوست سر با افزایش سن چربی کمتری تولید می‌کند. همچنین، اگر نخستین تارهای موی سفید خود را بکنید ممکن است زبرتر از موی رنگی به نظر برسند. کشیدن و کندن مداوم مو می‌تواند در فعالیت فولیکول‌ها اختلال ایجاد کرده و مو ظاهری زبرتر و خشن‌تر به خود بگیرد.

  ویژگی‌های یک شامپوی خوب

موی سفید می‌تواند در برابر رنگ مقاومت کند

با سفید شدن مو ممکن است متوجه مقاومت بیشتر آن نسبت به رنگ مو شوید. اگر این شرایط برای شما صادق است کاهش سطح رنگ یا استفاده از گزینه‌ای تیره‌تر روی ریشه‌های مو برای ایجاد پوشش بیشتر را مدنظر قرار دهید

منبع سایت تبیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *