پوست, پوست و مو

pH پوست چیست و چگونه تعادل آن احیا می‌شود؟

ph پوست چیست و چه راهکاری برای تعادل آن وجود دارد؟ ما بسیاری از محصولات – به خصوص تمیز‌کننده‌ها و تونرها – را دیده‌ایم که کارهای زیادی انجام می‌دهند از جمله تعادل سطح pH پوست، اما این دقیقا به چه معنی است؟ برای کمک به روشن شدن این موضوع، ما به ریچل نظریان، دکترای پزشکی، از گروه پوست شوایگر در نیویورک مراجعه کردیم تا توضیح دهد که چه چیزی پشت pH پوست است، چه تاثیری بر پوست شما می‌گذارد و چگونه تعادل آن را ایجاد کنیم و چرا تعادل آن خوب است.

ph-poost-chistAsset 148

pH پوست چیست و «تعادل» ایده‌آل آن چگونه است؟

دکتر نظریان: مقیاس pH یک مقیاس عددی (معمولا بین ۰ و ۱۴) است که میزان اسیدی یا خنثی بودن چیزی را اندازه‌گیری می‌کند. پوست، مانند هر اندام دیگری در بدن، بهترین عملکرد خود را در یک محیط عمیق ایده‌آل، به ویژه وقتی که نوبت به pH می‌رسد، انجام می‌دهد. پوست حفاظ خود را در حدود pH ۵.۵، کمی اسیدی، خوب حفظ می‌کند. در pH ایده‌آل (۵.۵)، پوست می‌تواند مانع خوبی را حفظ کرده و همراه با چربی‌های طبیعی، مرطوب‌کننده‌ها و باکتری‌های خوب، به عنوان یک اندام دفاعی محافظ واقعی عمل کند. این مجموعه از عوامل ایجاد این حفاظ را «پوشش اسیدی» می‌نامند.

  مزیت شگفت‌انگیز کافئین

حتما بخوانید :۱۱ روغن برتر صورت، برای انواع پوست

چرا تعادل pH برای پوست مهم است؟

ph-poost-chistAsset 144

دکتر نظریان: هرگونه انحراف زیاد – چه PH بسیار زیاد و چه بسیار پایین – اکوسیستم پوست را از بین می‌برد و هنگامی که چربی‌های طبیعی و باکتری‌های طبیعی روی پوست دچار اختلال می‌شوند، باعث ایجاد التهاب و سوزش می‌شود. ارتباط بین  pH پوست و باکتری‌ها به این صورت است که با تغییر pH (به سمت بالا یا پایین) باکتری‌های «خوب» دچار اختلال شده و دیگر قادر به کنترل التهاب و باکتری‌های «بد» نیستند.

نشانه‌های این که pH پوست خارج از تعادل است چیست؟

دکتر نظریان: وقتی مردم شکایت می‌کنند که پوست آن‌ها بیش از حد قرمز، خشک، بیش از حد خارش‌دار، بیش از حد چرب – و کلا هر چیزی- است، این به طور بالقوه به این دلیل است که تعادل ایده‌آل پوست از بین رفته و pH تغییر کرده‌ است، و یک سری عوامل التهابی و غیر‌یکنواختی در باکتری‌های طبیعی ایجاد کرده‌ است. اگرچه مفهوم تعادل pH پوست هنوز هم به طور گسترده مورد مطالعه قرار می‌گیرد، اما تصور بر این است که pH بیش از حد قلیایی باعث خشک شدن و کاهش آب‌رسانی پوست می‌شود، که منجر به عود اگزما و نشانه‌های بالقوه برجسته پیری می‌شود (مانند خطوط ریز، چین و چروک)، در حالی که پوست بسیار کم در طیف pH اسیدی باعث افزایش قرمزی و التهاب می‌شود. همین امر از درون نیز امکان‌پذیر است: ما باکتری‌های طبیعی داریم که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند و باکتری‌های بد را به حداقل می‌رساند. وقتی این تعادل حساس از بین می‌رود، مطالعات جدید نشان می‌دهد که نشانگرهای التهابی در روده (و پوست) افزایش می‌یابد و باعث ایجاد آکنه، روزاسه و شاید سایر بیماری‌های التهابی پوست می‌شود. هرگونه انحراف از pH متعادل، پوست را از ظاهر، احساس و عملکرد در بهترین حالت خود باز می‌دارد.

  ۶ دلیل تغییر بافت و رنگ مو

چه چیزی بر تعادل pH پوست تاثیر می‌گذارد؟

دکتر نظریان:  pHپوست تقریبا می‌تواند تحت‌تاثیر هر چیزی قرار گیرد: محصولات مراقبت از پوست که استفاده می‌کنید، چیزی که پوست را با آن می‌شویید (صابون‌های کلاسیک بیش از حد قلیایی هستند)، این که هر چند وقت یک‌بار آن را می‌شویید و حتی چیزی که می‌خورید. به طور مشابه (و به طور رایج)، اگر از محصولاتی استفاده می‌کنید که خیلی اسیدی یا خیلی بازی هستند، می‌توانند pH پوست را تغییر دهند. بیماران من همیشه به دنبال «داروهای خانگی» یا راهنمایی‌های مربوط به مراقبت از پوست پینترستی هستند تا به طور طبیعی نگرانی‌های پوست را برطرف کنند، اما این بسیار خطرناک است. زیرا pH بیشتر محصولات خانگی، مانند مواد درون آشپزخانه و حمام، متفاوت از پوست است.

حتما بخوانید :چرا پوست صورت خود را لایه برداری کنیم؟

 

چگونه می‌توان تعادل pH پوست را به بهترین شکل حفظ کرد؟

ph-poost-chistAsset 146

دکتر نظریان: پروبیوتیک‌ها می‌توانند به تعادل پوست و باکتری‌ها در خارج و داخل بدن کمک کنند، اما رعایت رژیم غذایی دائم مناسب برای کاهش اختلال در فلور باکتریایی خوب و pH پوست نیز مهم است. امروزه بسیاری از محصولات موضعی مراقبت از پوست حاوی پروبیوتیک‌ها یا حالتی هستند که دارای pH متعادل هستند: هر دوی این تکنیک‌ها به بازیابی یک محیط ایده‌آل برای پوست کمک خواهند کرد. علاوه بر این، به خاطر آوردن این که با ظرافت پوست خود را درمان کنید (نه بیش از حد شستشو، نه ضد عفونی کردن بیش از حد و یا استفاده از محصولات) به جلوگیری از تخریب پوشش اسید حساس کمک خواهد کرد و به حفاظت از پوست شما کمک خواهد کرد تا بتواند از شما محافظت کند.

  نکاتی در مورد موهای زیرپوستی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *