انگیزشی

زندگینامه اپرا وینفری و فرازو نشیب های آن

زندگینامه اپرا وینفری

در این مقاله به زندگینامه اپرا وینفری ( Oprah Winfrey ) و فراز و نشیب های آن اشاره می شود.

خانم اپرا وینفری یکی از معروف ترین و تاثیرگذارترین مجری های تلویزیونی جهان است که زندگی پرفراز و نشیبی داشته است. اپرا وینفری ثروتمندترین آمریکایی آفریقایی قرن بیستم معرفی شده است. اپرا وینفری از معروف ترین نیکوکارها و خیر سیاهپوست آمریکا می باشد که کارهای خیرخواهانه زیادی در حوزه های مختلف انجام داده است طبق بررسی های انجام شده اپرا وینفری یکی از زن های پر نفوذ در سراسر جهان است.

زندگینامه اپرا وینفری از کودکی تا نوجوانی

اپرا وینفری ( Oprah Winfrey ) کسی که روزی از فرط تنگدستی گونی بر تن می کرد و اکنون به یکی از ثروتمندترین و موفق ترین افراد دنیا تبدیل شده. اپرا گِیل وینفری در ۲۹ ژانویه ۱۹۵۴ در می سی سی پی یکی از ایالت های جنوب آمریکا متولد شد. نام پدرش «ورنن وینفری» بود که در ارتش مشغول به کار بود.

مادر اپرا وینفری «ورنیتا لی» خدمتکار منازل بود. زمانی که اپرا وینفری متولد شد ، مادرش ۱۸ ساله و پدرش ۲۰ ساله بود. او تا شش سالگی با مادربزرگش در روستاهای می سی سی پی زندگی می کرد. مادربزرگ اپرا به او روش خواندن و نوشتن آموخت  به طوری که اپرا وینفری در سن ۳ سالگی کتاب انجیل و سرودهای مذهبی را از حفظ میخواند .

اپرا وینفری تا سن ۱۲ سالگی با مادرش در شهر میلواکی زندگی می کرد. به اپرا در زمان کودکی آزار و اذیت زیادی شد، او با اینکه خیلی مورد آزار و اذیت قرار گرفت و از درون ناراحت بود اما در مورد این موضوع هیچ وقت با کسی صحبت نکرد .

  عادت های مثبت که با ایجاد کردن آن ها به بهبود فردی خود کمک می کنید

با با تمام همه ی این مشکلات اما توانست به صورت جهشی دو سال از مدرسه را پشت سر بگذارد و در مدرسه دانش آموز نمونه و محبوب معلمان شده بود . اپرا وینفری ۱۳ سال داشت که برای ادامه تحصیل در مدارس معتبری که برای سفید پوستان بود در اطراف شهر کمک هزینه ای گرفت . اپرا وینفری به دلیل وضع مالی بد نمیتوانست مانند دیگر همکلاسی های خود به تفریح در داخل شهر برود  و خوشگذرانی کند .

اپرا

اما اپرا وینفری بعد از مدتی مثل خیلی از جوانان دهه ۱۹۶۰ از خانه فرار کرد. مادر اپرا از دستش خسته شده بود به طوری که میخواست او را به کانون اصلاح و تربیت بسپارد ولی چون ظرفیش پر بود نتوانست . سپس مجبور شد تربیت اپرا را به عهده ی پدرش بگذارد .و در سال ۱۹۷۱ اپرا وینفری به نشویل مرکز ایالت تنسی آمریکا پیش پدرش رفت .

اپرا وینفری بسیار آسی دیده بود و مورد آزار و اذیت های زیادی قرار گرفته بود اما به خودش قول داد که زندگیش را تغییر دهد . پدر اپرا که یک ارتشی سختگیر بود در این راه به دخترش کمک کرد تا بتواند زندگی خود را از نو شروع کند .

ورود به دانشگاه

در زندگینامه اپرا وینفری در ابتدا تصمیم به ادامه تحصیل گرفت و پدرش او را در این راه خیلی تشویق کرد . اپرا مجبور شد هر هفته یک کتاب بخواند در در موردش بنویسد . اپرا وینفری همیشه شاگرد زرنگ مدرسه بود و توانست باز هم جزو شاگردان محبوب مدرسه شناخته شود .او به تیم سخنرانی در مدرسه پیوست .و در مسایقه ملی شرح نمایش نفر دوم شد .

  فهرستی جالب از عادت های مثبت

با برنده شدنش در سخنرانی مدرسه مبلغی را به دست آورد که کمک هزینه ای برای ورود به دانشگاه دانشگاه ایالتی تنسی که برای سیاه پوستان بود شد . اوپرا وینفری در دانشگاه رشته ی ارتباطات و هنرهای کلامی را انتخاب کرد و در آن رشته ادامه تحصیل داد. اپرا شغل در زمینه ی رسانه را از ۱۷ سالگی آغاز کرد او هم دانشجو بود هم به صورت نیمه وقت برای رادیو گزارشگری میکرد . او توانست در ۱۸ سالگی از دانشگاه جایزه دختر شایسته را کسب کند .

اپرا وینفری در ابتدای ورود به دانشگاه برای برگزاری دو نمایش ۲ جایزه گرفت در سال ۱۹۷۶ بود که به صورت رسمی مجری تلویزیون شد . و او بجز گویندگی و گزارشگری مجری تلویزیون شده بود.

دانشگاه اپرا وینفری

اپرا وینفری در تلویزیون

در سال ۱۹۸۳ بود که برنامه صبح گاهی ای ام شیکاگو را اجرا کرد این اولین تجربه رسانه ای در زندگینامه اپرا وینفری بود. که یکی از برنامه های پر طرفدار بود و رقبای زیادی داشت و در عرض یک سال به پر بیننده ترین برنامه ها تبدیل شد. در سال ۱۹۸۵ اسمه برنامه به «شوی اپرا وینفری» تغییر اسم داد. در همان سال بود که اپرا وینفری در فیلم «به رنگ ارغوان» به گارگردانی استیون اسپیلبرگ ایفای نقش کرد .و برنده جایزه بهترین مکمل زن شد .

  روش های تقویت اراده در مسیر کاهش وزن

برای اولین بار در سال ۱۹۸۶ برنامه اپرا به صورت سراسری در آمریکا پخش شد، این برنامه تا سال ۲۰۱۱ در حدود ۲۵ سال به طول انجامید و در ۱۴۵ کشور پخش شد . شوی تلویزیونی اپرا وینفری در مردم تغییرات بسیار قابل توجه و بزرگی ایجاد کرد  به طوری که اپرا وینفری توانست از تاثیرگذارترین زنان در آمریکا و همچنین ثروتمندترین زن سیاهپوست در تمام جهان شناخته شود.

 عشق و علاقه ی زیاد اپرا وینفری به بازیگری سبب تاسیس موسسه ای به نام  موسسه فرهنگی هنری هارپو شد. موسسه هارپو از بزرگ ترین تولید کننده های  برنامه های تلویزیونی است. اپرا وینفری در سال ۱۹۸۸ جایزه موفقیت در زندگی را دریافت کرد. اپرا وینفری در سال ۱۹۸۷ به دلیل بهترین اجرا و کارگردانی سه جایزه ی امی گرفت . سال بعد هم توانست جایزه ی بهترین گوینده سال رادریافت کند. اپرا وینفری تنها زن جوانی بود که توانست آن جایزه را دریافت کند . اپرا وینفری تا کنون توانسته ۳ جایزه امی را بگیرد .

دستاوردهای Oprah Winfrey

اپرا وینفری در سال ۱۹۹۱ قبل از آن که کمیسیون قضایی سنای آمریکا قانون حمایت از کودکان را به تصویب برساند، یک پایگاه اطلاعاتی از محکومان آزارهای جنسی کودکان ایجاد کرد و فعالیتش را آغاز نمود . اپرا وینفری توانست یک برنامه زنده به اسم «باشگاه کتاب اپرا» یا «باشگاه کتابخوانان» را اجرا کند که خدمت بزرگی برای برای صنعت چاپ و نشر به شمار می رفت.

  چگونه هدف گذاری کنیم و به آن برسیم ؟ 5 راه اثبات شده برای رسیدن به اهداف

معرفی کتاب در این برنامه ها به صورتی بود که فروش بالای آن را تضمین میکرد در سال۱۹۹۹ بنیاد ملی کتاب برای قدر دانی از اپرا وینفری به او مدال طلا اهدا کرد .

اپرا وینفری در تلوزیون

از دیگر فعالیت های خیرخواهانه در زندگینامه Oprah Winfrey، فعالیت هنری در شبکه ای که مخصوص زنان است بود. اپرا وینفری سال ۲۰۰۰ در شبکه «اپرا انجل» برای کسانی که زندگی خود را صرف بهبود زندگی دیگران می کنند جایزه ۱۰۰ هزار دلاری تعیین کرد.

اپرا مبلغ ۱۰ میلیون دلار برای ساختن مدرسه ای در مرتون انگلیس کمک کرد. این مدرسه برای تحصیل افرادی است که توان مالی بالایی ندارند. موسسه ی خیریه اپرا وینفری با اهدافی چون تامین سلامت، بالا بردن توانایی آموزش، رفاه و آسایش زنان و کودکان فقیر در کل دنیا تاسیس شده است.

از فعالیت های موسسه ی خیریه اپرا وینفری دادن بورسیه تحصیلی،و اختصاص دادن میلیون ها دلار برای پیشرفت درآموزش به دانش آموزان، تاسیس مدرسه برای دختران در کشور آفریقای جنوبی، تامین نیاز هایی چون: غذا، لباس، کفش، لوازم التحریر، کتاب، اسباب بازی برای کودکان آفریقایی، اهدای مدرسه ی نظامی برای دختران و تلاش های انسان دوستانه می باشد.

 

منبع سایت بازار آکادمی

دیدگاهی در مورد “زندگینامه اپرا وینفری و فرازو نشیب های آن

 1. غلام گفت:

  عالى بود من وسواس فکرى دارم چه کارى انجام بدم بهتره?

  1. وسواس فکری اگر باعث میشه انجام کارهاتون به کندی صورت بگیره حتما از دوستان روانشناسمون کمک بگیرید. زندگیتون نباید سخت طی بشه.

 2. محمد گفت:

  براى چقدر از این خانوم من خوشمممممم اومد باریکلاااا

  1. احتمالا شما هم خودساخته هستید برای همین.

 3. محمد حسين گفت:

  از اینجور مقاله ها دیگه کجا میتونم بخونم؟؟؟

  1. سایت شیک و پیک پر از مقالات جورواجور و پر و پیمونه.میتونید از این لینک مقالات ما رو یه نگاهی بندازید. مطمئنم خوشتون میاد ازشون.
   https://shikupik.com/blog/

 4. سروناز گفت:

  قربونتون با این مقاله هاى هرشبتون که اینقدر خوبه

  1. ما خیلی خوشحالیم که مخاطبمون اینقدر فرهیختست.

 5. سارا گفت:

  چقدر جالب و الهام بخش بود

  1. چیزی که به نظرم این روزا برای هممون واجبه خوندن رشد و تکاپوی یه شخص موفقه.

 6. مهشاد گفت:

  وای یه آدم چقققدر میتونه تاثیرگذار باشه
  عااالی

  1. دقیقا. شاید اپرا وینفری ایرانی شما باشیدااا

 7. سبا گفت:

  خیلی خوبه کاش اینجور آدما بیشتر شن

  1. دوروبرای ما هم هستن آدمایی که زندگیشون رو از نو ساختن

 8. تهمینه گفت:

  چقد جالب بود داستانش.. الهی که همه زنان جهان همینقدر قدرتمند باشن همیشهههه

  1. من به شخصه درون هر زن ایرانی یه اپرا وینفری میبینم.

 9. محمدنامی گفت:

  واقعا زندگی عجیبی داشتن.
  کتاب زندگینامشون چاپ شده؟

  1. بله کتاب در موردشون هست. اما بیشتر مقالات به زندگیشون پرداختن یکی از این مقالات هم امشب لطف کردید مطالعه فرمودید.

 10. سميرا گفت:

  خیلی داستان‌ جالبی بود.
  بیشتر بنویسید از زنان موفق

  1. بانوی موفق بعدیمون که در موردش میخوایم صحبت کنیم میتونید شما باشید سمیرا جان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *