پوست, پوست و مو

۷ روش خانگی برای لایه‌ برداری لب

لایه برداری لب

خشکی، ترک و پوسته پوسته شدن لب، وضعیتی ناخوشایند است که علاوه بر تاثیری که در ظاهر صورت دارد، می‌تواند با درد و سوزش هم همراه باشد. احتمالا برای شما هم پیش آمده است که گاهی لب‌هایتان دچار خشکی و ترک شود. شاید برای حل این مشکل از لایه برداری لب (Chap Sticks) استفاده کرده باشید و تعداد زیادی از آنها را داشته باشید.

خشکی لب به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد؛ عوامل محیطی مانند باد، آفتاب و گرما یا سرمای شدید، یا رفتارهایی مانند استعمال سیگار، می‌تواند باعث خشکی لب شود.

با توجه به اینکه لب‌ها عملکرد سدی ضعیفی دارند و در حفظ رطوبت چندان کارآمد نیستند، احتمال خشکی آنها بسیار زیاد است. در این شرایط، لایه‌ برداری لب‌ها اهمیت پیدا می‌کند. در این مطلب ابتدا چند روش خانگی برای لایه‌برداری لب را بیان می‌کنیم؛ پس از آن تعدادی از محصولات موجود در بازار که برای این کار استفاده می‌شوند را معرفی می‌کنیم.

لایه‌ برداری لب

لایه‌برداری لب می‌تواند به از بین رفتن برخی از پوست‌های خشک و پوسته پوسته شده که بر روی لب جمع می‌شود کمک کند و به سرعت درخشش، نرمی و لطافت لب را بازیابی کند.

روش کار سریع

۱.یک ماده لایه‌ بردار (مثل شکر، دارچین، مسواک) و یک ماده نرم‌کننده (مثل عسل، روغن، کره شی) را انتخاب کنید.

۲.مواد را با یکدیگر مخلوط کرده تا به صورت خمیر در بیایند. سپس این خمیر را به صورت دایره‌های کوچک درآورید و بر روی لب‌های خود بمالید.

۳.خمیر را از روی لب خود پاک کنید و یا آن را بشویید. سپس از کرم مرطوب‌کننده صورت و یا بالم لب استفاده کنید.

پیش از شروع لایه برداری لب این موارد را در نظر بگیرید.

۱.نباید بیش از حد لایه‌ برداری کنید. این کار را با هفته‌ای یک بار شروع کنید تا موجب تحریک لب نشود و بیش از دو بار در هفته هم لایه‌برداری نکنید.

۲.مراقب باشید که لب خود را با شدت و فشار زیاد نمالید و از مواد خشن و قوی نیز استفاده نکنید. فشار زیاد و مواد خشن موجب تحریک زخم‌های روی لب می‌شوند.

  بهترین اسکراب برای پوست چرب و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید

دستورالعمل‌های لایه‌ برداری لب

۱- یک اسکراب بر پایه شکر را امتحان کنید.

برای لایه برداری لب ها روغن زیتون و شکر را به مقدار مساوی در کاسه‌ای کوچک مخلوط کنید تا یک خمیر به دست بیاید. برای حفظ نظافت و جلوگیری از به هم ریختگی، این کار را در کنار سینک انجام دهید. از یک لیف حمام تمیز و نرم استفاده کنید و با حرکات دایره‌ای، مخلوط را به آرامی بر روی لب‌های خود ماساژ دهید. سپس آن را با آب گرم و نه داغ‌ شویید. دستان خود را از آب پر کنید و آن را بر روی لب‌های خود بریزید تا تمیز شود. سپس لب‌ها را به آرامی خشک کنید و برای مرطوب کردن آنها هم از وازلین یا بالم لب استفاده کنید.

لایه‌ برداری لب

۱.می‌توانید از شکر سفید یا قهوه‌ای استفاده کنید؛ اما دقت کنید که به صورت پودری نباشند.

۲.روغن نارگیلیک جایگزین مناسب برای روغن زیتون است.

۳.هر چه مخلوط را به مدت طولانی‌تر و به صورت محکم‌تر بر روی لب خود بمالید، لایه‌ برداری لب با شدت بیشتری انجام می‌شود. حداکثر حدود یک دقیقه این کار را انجام دهید. لایه‌برداری بیش از حد می‌تواند باعث زخم و ترک خوردن لب‌ها شود.

۴.اسکراب‌های بر پایه روغن به دلیل مرطوب‌کنندگی زیادی که دارند، برای پوست‌های خشک بسیار عالی هستند.

۲- برای لایه برداری لب از یک اسکراب جوش شیرین استفاده کنید.

جوش شیرین را با آب مخلوط کنید تا خمیری دانه‌دار ایجاد شود. ممکن است مجبور شوید نسبت مخلوط این دو ماده را آزمایش کنید. از یک لیف حمام تمیز یا مسواک قدیمی با موهای نرم و صاف استفاده کنید و خمیر را با حرکات ملایم و دایره‌ای بر روی لب‌های خود بمالید. سپس آن را با آب گرم بشویید، به آرامی خشک کنید و برای مرطوب کردن از بالم لب یا وازلین استفاده کنید.

لایه‌ برداری لب

۱.جوش شیرین و آب به هیچ وجه لب‌های شما را مرطوب نمی‌کنند؛ بنابراین بعد از اتمام کار حتماً از بالم لب استفاده کنید.

۲.این اسکراب به دلیل چرب نبودن، برای مواقعی که در اطراف دهان پوست چرب وجود دارد، انتخاب خوبی است.

۳- برای لایه برداری لب می توانید از اسکراب شکر عسل استفاده کنید.

عسل و شکر را با نسبت به ترتیب یک سوم و دو سوم در کاسه‌ای کوچک مخلوط کنید. مخلوط به دست آمده را با حرکت دایره‌ای بر روی لب خود بمالید. اگر دستان خود را شسته باشید، می‌توانید برای این کار از انگشت‌تان استفاده کنید؛ در غیر این صورت از یک مسواک نرم، لیف تمیز یا گوش‌ پاک‌کن استفاده کنید.

  10 باور غلط درباره لیزر موهای زائد

خمیر را به مدت ۲ الی ۳ دقیقه بر روی لب بگذارید. سپس آن را با آب گرم بشویید. عسل چسبنده است؛ بنابراین ممکن است شستشوی آن چند دقیقه طول بکشد. لب‌های خود را به آرامی با یک دستمال پاک کرده و سپس مرطوب کنید.

اسکراب شکر عسل

همچنین، در صورت تمایل می‌توانید برای لایه برداری لب هایتان این اسکراب را یک شب بر روی لبتان نگه دارید. بدین منظور پس از اینکه آن را بر روی لب مالیدید، یک نوار از دستمال کاغذی حوله‌ای را بر روی لب‌هایتان بگذارید و آن را به آرامی فشار دهید. این کار مانع از پخش شدن اسکراب بر روی بالش و صورت می‌شود. بهتر است به پشت بخوابید و سرخود را صاف نگه دارید. صبح نوار دستمال کاغذی را برداشته، اسکراب را بشویید و لب‌های خود را به خوبی مرطوب کنید.

۴- لایه برداری لب با وازلین

یک مسواک قدیمی که ترجیحاً برس صاف و نرمی داشته باشد را بردارید و کمی وازلین بر روی آن بگذارید. مسواک را با حرکات دایره‌ای روی لب خود بمالید. اجازه بدهید وازلین روی لب بماند تا کار آبرسانی را انجام دهد. اگر پس از مالیدن، وازلین روی لب از بین رفت، مقدار بیشتری از آن را بر روی لب بمالید.

لایه برداری لب با وازلین

۱.قرار نیست از این مسواک برای دوباره مسواک زدن دندان‌های خود استفاده کنید؛ بنابراین می‌توانید آن را در جای خشک و تمیز نگه دارید تا بعدا هم از آن برای لایه‌برداری استفاده کنید. اما با استفاده از آن برای مقاصد دیگر، آن را آلوده نکنید.

۲.برای لایه‌ برداری لب‌های حساس از مسواک کودک استفاده کنید که معمولاً بسیار نرم هستند.

۳.اگر نمی‌خواهید از مسواک استفاده کنید، می‌توانید با یک لیف حمام تمیز این کار را انجام بدهید.

  ۱۰ علت وز شدن مو و راه های جلوگیری از هرکدام

۵- با آب لیمو لایه‌برداری کنید.

یک قاشق غذاخوری آب لیمو را با یک قاشق غذاخوری روغن کرچک یا گلیسرین مخلوط کنید. برای لایه برداری لب هایتان ترکیب به دست آمده را بر روی لب‌های خود بمالید و اجازه بدهید یک ساعت یا بیشتر روی لب بماند. سپس، آن را به آرامی با یک لیف نرم و مرطوب و با آب گرم پاک کنید و لب‌تان را مرطوب کنید. این کار برای پوست و لب خشک و ترک خورده مفید است.

لیمو

۶- لب را با بلغور جو دوسر تغذیه کرده و نرم کنید.

جو دوسر به دلیل بافتی که دارد، به خوبی لایه‌برداری می‌کند و می‌تواند به طور موثر آلودگی و ناخالصی‌های پوست را جذب کرده و آنها را از بین ببرد. ۱ قاشق غذاخوری جو دوسر (۱۵ میلی لیتر) را با ۳ قاشق غذاخوری (۴۴٫۴ میلی لیتر) آب گرم یا شیر مخلوط کنید و این مخلوط را به مدت ۱ الی ۲ دقیقه با حرکت دایره‌ای روی لب‌های خود بمالید. سپس، لب‌های خود را با آب گرم، و بعد از آن با آب سرد بشویید.

جو دوسر

۷-از گلبرگ‌های گل رز برای لایه برداری لب خود استفاده کنید.

استفاده از گلبرگ‌های گل رز به عنوان لایه برداری لب، نه تنها کاری رومانتیک به نظر می‌رسد، بلکه می‌تواند لب‌های شما را مرطوب کرده و رنگ آن‌ها را تا حدودی قرمزتر کند. مقداری گلبرگ تمیز گل رز را حدود ۳ ساعت در شیر خیس کنید. هنگامی که گلبرگ‌ها کاملاً خیس شدند، آن‌ها را به صورت خمیر در بیاورید.

گلبرگ‌های گل رز

می‌توانید از هاون و یا پشت یک قاشق بزرگ برای خمیر کردن استفاده کنید. هنگامی که کاملاً به صورت خمیری درآمد، آن را به صورت یک لایه روی لب‌های خود بمالید. این نرم‌کننده و مرطوب‌کننده ملایم است و می‌تواند برای پوست‌های حساس مفید باشد.

برای لایه برداری لب هایتان محصولات آماده را امتحان کنید.

اگر تمایلی به ساخت لایه‌بردار لب ندارید، می‌توانید از محصولات زیادی که برای این کار در بازار وجود دارد، استفاده کنید؛ اگرچه همه این محصولات با هم مشابه نیستند.
تحقیقات نشان داده است که محصولات حاوی سرامید و هیالورونیک اسید و اسیدهای چرب، به حفظ و بازیابی رطوبت کمک می‌کنند. این مواد، همچنین، به بهبود بافت لب و نیز حجم‌دهندگی آن کمک می‌کنند و لب‌های سالم‌تری به شما می‌دهند.

  5 بیماری که باعث ریزش موها می‌شود

هدف یافتن لایه‌برداری است که نه تنها پوست‌های خشک و پوسته پوسته را از بین می‌برد، بلکه به ترمیم آسیب‌های ایجاد شده نیز کمک می‌کند.

برای لایه برداری لب به این نکات توجه کنید.

متخصصان پوست توصیه می‌کنند که از موادی که به صورت بالقوه تحریک‌کننده هستند، اجتناب کنید. در صورتی که لب‌های شما در اثر استفاده از محصول، احساس سوزش یا گزگز کردن داشته باشد، آن محصول لب تحریک‌کننده است.

ترکیباتی که باید از آنها اجتناب کرد عبارت‌اند از

۱.کافور

۲.دارچین

۳.اکالیپتوس

۴.منتول

۵.نعناع

۶.عطرهای نعنافلفلی

۷.اکتینوکسات (octinoxate)

۸.اکسی بنزون (oxybenzone)

به جای اینها از آن دسته از محصولات لب استفاده کنید که مواد موثر مرطوب‎کننده داشته باشند.

این مواد مرطوب‌کننده عبارت‌اند از

۱.کره شی

۲.روغن شاهدانه

۳.روغن دانه کرچک

۴.وازلین

۵.محصولات بدون عطر و ضدآلرژی

مراقبت خوب از لب، با لایه‌ برداری به پایان نمی‌رسد.

لایه برداری لب، پایان کار نیست. اگرچه ممکن است با انجام این کار بتوانید پوست‌های خشک و پوسته پوسته را از بین ببرید، اما لازم است که به طور مرتب از لب‌های خود مراقبت کنید تا مطمئن شوید که نرم، انعطاف‌پذیر و مرطوب باقی می‌مانند.

  1. قبل از خواب از بالم لب غیرتحریک‌کننده، یا مرطوب‌کننده لب استفاده کنید.
  2. هنگام بیرون رفتن از منزل علاوه بر استفاده از کرم ضد آفتاتصورت حتماً از بالم لب با ۳۰ SPF یا بالاتر استفاده کنید تا از لب‌های شما در برابر آفتاب محافظت کند. معمولا لب‌ها یک ناحیه فراموش شده برای محافظت در برابر آفتاب است.
  3. علاوه بر لایه برداری لب هایتان به اندازه کافی آب بنوشید تا خشکی لب‌ها کاهش پیدا کند.
  4. از کندن یا گاز گرفتن و همچنین زبان زدن به لب خودداری کنید. زبان زدن اغلب می‌تواند لب‌ها را خشک‌تر کند. این عادت‌ها اغلب ناخودآگاه هستند؛ اما سعی کنید مراقب باشید و آنها را ترک کنید.
  5. فقط با کمی خود مراقبتی، لب‌هایی نرم، انعطاف‌پذیر و لطیف خواهید داشت.

منبع سایت lafarrerr نویسنده ناشناس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *