مد و استایل

۲۴ فیلم مد و فشن که برای ورود به دنیای مد و فشن باید ببینید

فیلم مد و فشن | دنیای مد و فشن برای همه اقشار جالب است حتی برای سینماگران و فیلمسازان. شما به هر بخش از زندگی هر فردی نگاه کنید می‌بینید که تحت تأثیر دنیای مد است و محال ممکن است که به آن توجهی نداشته باشد.

داستان‌های مد و فشن هیجان بسیار زیادی دارند و اغلب هم درام هستند. همه طراحان و… اغلب چند بار شکست خوردند و پیروز شدند و فراز و نشیب‌های زیادی را طی کردند تا به جایگاه حال حاضر خود برسند که اکثر مردم در سراسر دنیا آنها را بشناسند و از طرفی فیلم‌ها یک شخصیت قهرمان دارند که در دنیای مد و فشن طراح ها و مدل ها قهرمان هستند.

با توجه به توضیحاتی که درباره آن داریم بیشتر فیلم‌هایی که در زمینه مد و فشن تولید می شوند درباره زندگینامه افراد مشهوری هستند که در این زمینه فعالیت می‌کنند و یا به سیر و تحول یک برند و زمینه تاریخی آن در مورد مد و فشن می‌پردازند و شما حتی می‌توانید المان‌های مد آن زمان را در فیلم یاد بگیرید و نوعی درس محسوب می‌شو.د این مقاله قصد داریم شما را با چند فیلم مد و فشن آشنا کنیم.

معرفی فیلم مد و فشن

فیلم مد و فشن : مخحک (funny face) 1975 : این فیلم یک کمدی موزیکال از استنلی دانن است. و در سال‌های اوج محبوبیت و زیبایی آدری هپبورن را نشان می‌دهد. دختری مترقی و روشنفکر که مخالف سرسخت صنعت مد و مصرف گرایی است اما در سفر خود به پاریس طی یک اتفاق جالب عکس او روی جلد اصلی یک مجله مد مشهور چاپ می‌شود.

این فیلم برنده جوایز زیادی شده و یک اثر موفق به حساب می‌آید. از طرفی بسیاری از المان‌های مد آن زمان را می‌توانید در این فیلم ببینید.

فیلم مد و فشن : ایو سن لوران (yves saint Laurent) 2014: جلیل لسپرت یک فیلم در مورد زندگی ایو سن لوران طراح مد فرانسوی ساخت. او یک برند به نام خود پایه گذاری کرده است(۱۹۳۶_۲۰۰۸) . یکی از طراحان به حساب می‌آید که بیشتر به دلیل ابداعات در زمینه لباس زنان شناخته شده است و تابو شکنی‌های زیادی کرده است مثل طراحی شلوار زنانه متنوع و کت تاکسیدو برای زنان در مناسبت‌ها که تحولی عظیمی در سال‌های اولیه زیستش به حساب می‌آید.

بازیگران این فیلم جوایز زیادی دریافت کرده و مراحل رشد و چالش‌ها را به خوبی نشان می‌دهند.

فیلم مد و فشن : شیطان پرادا می‌پوشد (the devil wears prada) 2006: این فیلم بسیار تاثیر گذار می‌باشد. کارگردان آن دیوید فرانکل بر اساس رمانی به همین نام نوشته و کارگردانی کرده است. داستان آن زندگی آنا وینتور سردبیر مجله مد ووگ بازی مریل اسپریپ در این فیلم تحسین‌برانگیز است.

تا جایی که برخی آن را مستحق جایزه اسکار می‌دانند. شخصیت پردازی‌ها، بازی‌ها و طراحی صحنه در این قابل تقدیر است. همچنین فیلم شیطان پرادا می‌پوشد تاثیر بسیار زیادی بر فرهنگ عامه داشته و دیالوگ‌های آن بسیار بین مردم طرفدار دارد.

فیلم مد و فشن : سن لوران ۲۰۱۴

فیلم مد و فشن : سن لوران ۲۰۱۴ ( : (saint Laurentاین فیلم بیشتر حول محور زندگی شخصی این طراح مشهور فرانسوی میچرخد و در فضای سازی دهه هفتاد بسیار موفق عمل کرده است. شاید بتوان گفت یکی از بهترین طراحی صحنه در میان فیلم‌های آن سال برای این فیلم جذاب باشد.

فیلم مد و فشن : کوکو قبل از شنل (coco before chanel) 2009 : کوکو قبل از شنل عنوان فیلم است که به روایت زندگی کوکو شنل که یکی از تاثیرگذارترین افراد صنعت مد به حساب می‌آید ساخته شده است.

کوکو شنل یکی از پیشتازان و مشهورترین طراحان مد تاریخ است که با رویکرد به فلسفه مدرن تاثیر زیادی بر مدل‌های لباس مردانه به خصوص زنانه گذاشت و با پیروی از طرح‌های ساده لباس‌های گران قیمت تولید کرد آن هم در روزگاری که مردم هنوز کلاه و پر استفاده می‌کردند و لباس هایشان پف زیاد داشت.

این فیلم به کارگردانی آن فونتن این است که بر افزایش ارزش سهام شنل در بازار جهانی تاثیر زیادی گذاشت. نقطه قوت این فیلم طراحی لباس و طراحی صحنه بوده است.

فیلم مد و فشن : کوکو شنل و ایگور ( coco chanel & igor srtavinsky) : این فیلم هم در سال ۲۰۰۹ ساخته شده است که مربوط به زندگی شخصی کوکو شنل می‌باشد و در اختتامیه جشنواره کن به نمایش در آمد.

داستان عشق پر طرفدار و پر فراز و نشیب ایگور آهنگساز مشهور روس بود. از بازیگران مشهور این فیلم می‌توان به آنا موگلالیس اشاره کرد که بسیار مورد توجه منتقدان قرار گرفت.

شیطان نئونی (the neon demon) ۲۰۱۶ :  شیطان نئونی فیلمی از نیکولاس ویندینگ کارگردان دانمارکی است. این فیلم محتوا روان شناختی دارد و ژانر آن مهیج و وحشتناک است.

معرفی فیلم مد و فشن

داستان دختر نوجوان را روایت می‌کند که می‌خواهد مشهور و تبدیل به مدلی حرفه‌ای شود اما شرایط تغییر کرده و کشمکش‌های زیادی به وجود می‌آید. بازی ال فانینگ در نقش اصلی این فیلم از نقاط قوت آن است.شیطان نئونی ابتدا در جشنواره کن اکران شد و پس از آن اکران جهانی شد.

نمونه های فیلم مد و فشن : فیلم رشته خیال (phantom thread) ۲۰۱۷ : یکی از شاخص ترین فیلم‌های این رشته فیلم رشته خیال به کارگردانی پل توماس اندرسون است. اندرسون که یکی از کارگردانان به نام جهان و هالیوود است برایی این فیلم از نابغه بازیگری جهانی دنیل دی لوئیس استفاده کرده است.

داستان فیلم صنعت مد دهه ۵۰ میلادی است که در آن طراح مد دقیق، دارای قوانین خاص و وسواسی را روایت می‌کند که در کار خود بسیار موفق است و با ورود یک زن به زندگی او داستان متحول می‌شود و مرد موفق وابسته می‌شود به زنی که کاملاً با قوانین و دنیای او غریبه است و کشمکش‌های زیادی آغاز می‌شود.

این فیلم برنده اسکار بهترین طراحی لباس شده است و در چندین بخش برنده بهترین بازیگر شده است.

فیلم مد و فشن : مأمور خرید (personal shopper ) ۲۰۱۶ : مامور خرید نام فیلمی از اولیویه اسایاس است که در سال ۲۰۱۶ برنده جایزه بهترین کارگردانی از جشنواره کن شد.

مامور شخصی داستان یک فرد ثروتمند در پاریس است که بعد از مرگ برادر دوقلوی خود دچار اختلالات و بعضا روابط با ارواح می‌شود.

این مامور شخصی که در دنیای شلوغ مد پاریس درصدد پیشرفت است تصویر واقعی گرایانه از این دنیا برای ما روایت می‌کند.

بررسی فیلم مد و فشن : آماده پوشیدن (pret_a_porter) 1994

بررسی فیلم مد و فشن : آماده پوشیدن (pret_a_porter) 1994  به کارگردانی رابرت آلتمن که از سبک فیلمسازی خود یعنی مستند نما استفاده کرده است. در این فیلم چهره‌های مشهوری مثل جولیا رابرتز، سوفیا لورن و لورن باکال حضور دارند که همگی نقش مد گرایی را در هفته مد پاریس بعد از مرگ اولیویه دولا فونتن رئیس هیئت مدیره شورای مد شهر بازی می‌کنند.

این فیلم انتقادات زیادی داشت و از لحاظ تجاری شکست خورد. در آن به حل معما یک قتل در خلال مد هفته مد پاریس و پشت پرده آن را روایت می‌کند و سندی از روزهای اوج دنیای فشن در دهه ۱۹۹۰ را نشان می‌دهد.

فیلم مد و فشن : کروئلا (Cruella) ۲۰۲۱ : به کارگردانی گریک گیلسپی برداشتی فوق العاده از دنیای مد است اما کمی تخیلی. قصه کرولا شخصیت شرور و خوش پوش و بدنام رمان ۱۰۱ سگ خالدار را روایت می‌کند که اما استون نقش آن را بازی کرده است.

فیلم در مورد جریان پانک راک سال ۱۹۷۰ است و استلا امروز و کروئلا آینده در مقام یک طراحی ایده پرداز غیر عادی که علیه طرح‌های گل گلی در دهه ۱۹۶۰ قیام می‌کند و چیزی تیره‌تر شکل می‌گیرد. این طرح‌ها تحت تاثیر دیدن ویوین وست وود و الکساندر مک کوئین و جان گالیانو است. لباس‌ها ممکن است مستند نباشد اما بدون شک آن زمان را به تصویر می‌کشد.

فیلم سینمایی ورساچه

فیلم مد و فشن : خانه ورساچه( house of Versace) ۲۰۱۳ : که محصول کشور کانادا است.  این فیلم بر اساس کتابی به همین نام از دبورا بار ساخته شده است. خانه ورساچه در رابطه با طراح ایتالیایی و صاحب شرکت ورساچه یعنی جیانی ورساچه است.

سیر کامل قبل از قتل جیانی تا سال‌ها بعد از او و شریکش را در این فیلم نشان می‌دهد. همچنین رابطه خانوادگی آنها و اتفاقاتی که بعد از فیلم بعد از قتل جیانی رخ می‌دهد و اینکه چگونه شرکت از ورشکست شدن نجات پیدا می‌کند و تصاویر بی نظیری از استودیو جیانی و دوناتلا را در این فیلم می‌توان دید.

اعتیاد، آشفتگی ذهنی و دور شدن اهداف چیزی است که در میانه فیلم برای دوناتلا رخ می‌دهد اما راهی برای نجات و بازگشت به اهداف پیدا می‌کند.

فیلم مد و فشن : ولنتینو آخرین امپراتور ( valentino the last emreror) ۲۰۰۸ : به کارگردانی مت ترنر در ژانر مستند است. ولنتینو در سال ۲۰۰۷ اعلام کرد که در فکر بازنشستگی است. مستندسازان در طول دوسال آخرین فعالیت‌های او را همراهی کردند و تصاویر واقعی و اتفاقاتی که در لحظه وقوع می‌پیوندد را ثبت کردند. پرکارترین روزهای کاری ولنتیو نزدیک به فشن شو را می‌توان دید.

فیلم مد و فشن : آیریس (iris)  به کارگردانی آلبرت مایسل که زندگی آیریس آپفل یکی از فشن ایکون‌ها و ملکه مد را به تصویر می‌کشد. بانویی که در حال حاضر ۱۰۱ سال سن دارد و بسیار تاثیر گذار است. هم در طراحی داخلی و هم در فشن که به او لقب مادر بزرگ دنیای مد داده‌اند.

فیلم مد و فشن : خیاط (the dressmaker) ۲۰۱۵ : از کتابی به همین نام ساخته شده است با بازی کیت وینسلت که به زادگاهش برمیگردد. تجربه‌های بازگشت به شهر کوچک که به او اتهام‌های زیادی وارد می‌شود. او به دنبال چیزی فراتر از پرستاری از مادر است: انتقام! در این فیلم رد پای مد و فشن داستان را جالب می‌کند.

فیلم مد و فشن : دیور و من (dior & i) 2015 :  مستندی از نمای نزدیک از آنچه در خانه مد دیور می‌گذرد. ماریون کوتیار فرانسوی و جنیفر لارنس هم در این مستند حضور دارند. فیلم مربوط به زمان مدیریت راف سیمونز است.

فیلم مد و  فشن : اعترافات یک معتاد به خرید ( confessions of a shopaholic) که یک رمان به همین نام است. داستان دختری عاشق مد و خرید که رویای نوشتن در مجله مد در زمینه فشن را دارد. اگر عاشق خرید هستید این فیلم را از دست ندهید.

  طراحی لباس جذاب و عجیب سینمایی کروئلا

بررسی فیلم با موضوع مد و فشن

بررسی فیلم بات موضوع مد و فشن : زولندر(Zoolander) 2001 : زولندر با بازی کمدین  معروف سینمای آمریکا بن استیلر که این فیلم را کارگردانی کرد. زولندر ماجرای مدل معروف با نگاهی طنز آمیز است که در ۲۰۱۶ زولندر ۲ هم ساخته شد اما موفق نبود.

فیلم مد و فشن : جیا ( gia) 1۹۹۸ : مد همان اندازه که روی زیبا و پر زرق و برق دار دروی تاریک و تباهی هم دارد. جیا دختر جذاب که وارد مد می‌شود و در مسیر تباهی قرار می‌گیرد. آنجلینا جولی در نقش جیا داستان تخیلی از سقوط را به زیبایی بازی می‌کند.

فیلم مد و فشن : بیل کانینگام نیویورک( bill cuningham: new York) مستند مردی است که با کت آبی معروفش در خیابان از مردم عکس می‌گیرد و استایل روزانه آنها را ثبت می‌کند. در واقع می توان گفت از پیشرو‌های عکاسی استایل خیابانی است.

فیلم آنی هال

فیلم مد و فشن : آنی هال (annie hall) : این فیلم به کارگردانی ودی آلن در مورد مد نیست اما  دایان کیتون بازیگر انقدر در دنیای واقعی تاثیر در مد داشته می‌توانید ببینید و استایل‌هایش را بررسی کنید. او لباس‌های نقشش را خودش انتخاب کرده است.

فیلم مد و فشن : هشت یاراوشن (oceans eight) : که در فیلم مراسم مت گالا است هنرمندان زیادی دعوت می‌شوند در موزه هنر متروپولیتن نیویورک به میزبانی آنا وینتور برای کمک به خیریه است. داستان درباره هشت زن است که با هدف سرقت گردنبند از یک هنرمند دور هم جمع شدند و ساندرا بولاک و کیت بلانشت در این فیلم ایفای نقش می‌کنند.

فیلم مد و فشن : آگراندیسمان (blowup) : در مورد فیلمساز معروف ایتالیایی یعنی میکل آنجلو آنتونیونی است. و داستانش درباره عکاسی است که درباره مد و فشن فعالیت می‌کند و در میان تصاویر ثبت شده او صحنه‌ای از خیانت دیده می‌شود.

در این فیلم گرایش‌های هنری دهه ۶۰ را می‌بینیم با عکاسی عمیق و فلسفی.

ماری آنتوانت

فیلم مد و فشن : ماری آنتوانت (marie Antoinette) : سوفیا کاپولا از کارگردانان معروف و جوان روایت جالبی از زندگی آخرین ملکه فرانسه قبل از انقلاب می‌گوید که بازتابی از مد و فشن را می‌توان در آن دید.

لباس و تاج و کفش و… بسیار دقیق و درست هستند. به همین دلیل برنده اسکار بهترین طراحی لباس در دوره ۷۹ شد.  همچنین رنگ‌های پاستلی و شیرینی معروف فرانسوی ماکارون هم در این طراحی لباس نقش داشته است.

فیلم‌ها تاثیر زیادی در افق دید دارند و به انسان گاهی می‌بخشند. اگر دغدغه شما مد و فشن است باید از سیاست تا سینما را بلند باشید. چرا که همه چیز در مد تاثیر گذار است و فیلم‌ها راهی هستند که شما می‌توانید با دنیای بزرگ مد و فشن کمی آشنا شوید.

امیدوارم از خواندن این مقاله لذت رده باشید. نظر خود را با ما در میان بگذارید.

نویسنده: سپیده

معروف‌ترین فیلم مد و فشن کدام است؟

فیلم کروئلا که سال گذشته اکران شد بسیار معروف است و در همان سال به رتبه هشتمین فیلم پرفروش جهان رسید.

دیدن فیلم فشن و مد چه کمکی می‌کند؟

فیلم فشن و مد علاوه بر سرگرمی به شما می‌کند که با برندها و نحوه پیشرفتشان اشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *