پوست و مو, مو

آیا واقعا خوابیدن با موی خیس ضرر دارد؟

موضوعی که در این مقاله به آن می‌پردازیم بیشتربرای کسانی کاربرد دارد که دوش گرفتن شبانه را به استحمام درطول روز ترجیح می دهند. اگر شما هم شب‌ها دوش می گیرید، پس احتمالا بیشتر اوقات با موی خیس می خوابید. آیا تا به حال این سوال برایتان پیش آمده که خوابیدن با موی خیس چه عوارضی دارد؟ یا اینکه وقتی می خوابید بهتر است مو چه حالتی داشته باشد؟

آیا خوابیدن با موهای خیس ضرر دارد؟

دراین باره نظرات مختلفی وجود دارد. عده ای معتقدند که خوابیدن با موهای خیس باعث بروز سردرد و گاهی موجب بیماری می شود. عده ای هم خوابیدن در چنین شرایطی را به بدحالت شدن موها و مشکلات دیگر ارتباط می‌دهند. در ادامه، خطرات و عوارض این موضوع را بررسی می کنیم.

سرما خوردگی

احتمالا مادر یا مادربزرگ شما هم، به‌خاطر ترس ازسرما خوردن از شما می خواست با موی خیس بیرون نروید. اما نظرتان درباره خوابیدن با موهای خیس چیست؟ آیا این موضوع می تواند باعث بروز بیماری شود؟

باتوجه به یافته های یک مطالعه، این باور که ممکن است به‌خاطر موی خیس سرما بخوریم، افسانه ای بیش نیست. این یعنی خوابیدن با موهای خیس شما را بیمار نخواهد کرد.

سردرد

تفکر رایج دیگر بین مردم این است که خوابیدن با موی خیس باعث بروز سردرد می شود. آیا در این جمله حقیقتی نهفته است؟ با توجه به تحقیقات مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی آمریکا، قرارگرفتن موی خیس درمعرض هوای سرد، می تواند به عنوان یکی ازعوامل تشکیل دهنده سردرد سینوسی به حساب بیاید. البته این تحقیقات نیازمند مطالعات بیشتری‌ست.

  چه زمانی ریزش مو ژنتیکی نیست

عفونت قارچی

اگرچه خوابیدن با موهای خیس باعث سرماخوردگی نمی شود، ولی حتما ریسک گسترش عفونت قارچی پوست سر را بیشتر می‌کند. به خاطر داشته باشید که قارچ‌هایی مثل مالاسزیا می توانند منجر به شوره و التهاب پوست سر شوند، بنابراین سعی کنید تا حد امکان با موهای خشک به رختخواب بروید.

علاوه بر اینکه قارچ به طور طبیعی روی پوست سر وجود دارد، امکان وجود قارچ روی بالش نیز خیلی بالاست. این نوع قارچ در محیط مرطوب رشد می کند و بالش خیس هم محیط مناسبی برای این رشد است.

آسیب به تارهای مو

شاید برایتان سوال باشد که آیا خوابیدن با موی خیس می تواند باعث وارد شدن آسیب به موی سر شود. متاسفانه برای آن‌هایی که شب به حمام می روند، جواب این پرسش، مثبت است. دلیل آن هم این است که درحالت خیسی، مو در آسیب پذیرترین حالت خود قرار می‌گیرد.

در طی اطلاعیه‌ای آکادمی پوست آمریکا (AAD) اعلام کرد که مردم، باید ازموهای خیس تا حد امکان مراقبت بیشتری کنند. موی خیس به راحتی می شکند. وقتی خواب هستید، حرکات و چرخش‌هایی که سر روی بالشت خشک و زبر دارد، می تواند موجب شکنندگی و ایجاد موخوره شود.

 

 همچنین به‌خاطرآسیب پذیری موهای مرطوب، AAD توصیه می کند که قبل ازشانه کردن یا حالت دادن، اجازه دهید موهایتان تا حدودی به طور طبیعی درمعرض هوای محیط خشک شود. به عنوان یک قاعده کلی، این پیشنهاد درمورد خوابیدن نیز صدق می کند، یعنی بهتر است بعد از اینکه مو کمی خشک شد، بخوابید.

  ریزش موی سکه ای و روش‌های درمان آن

اگر نمی خواهید دوش گرفتن‌ شبانه را ترک کنید، حداقل چند ساعتی بین دوش گرفتن و رفتن به رختخواب فاصله بیندازید تا مو، زمان لازم برای خشک شدن داشته باشد؛ حتی الامکان ازخشک کن (با سری هدایت کننده‌ی گرما) استفاده کنید تا باموی خیس نخوابید.

گره خوردن و درهم و برهم شدن موها

اگر وقتی خواب هستید زیاد سرتان را حرکت می دهید موهایتان گره می خورند. حتما ازحالتی که مویتان بعد از خوابیدن با موهای خیس پیدا می کند راضی نیستید. البته راه‌کارهایی وجود دارد که اگر با موی خیس هم خوابیدید، همچنان موهایی بدون گره و زیباداشته باشید.

با این روش ها عوارض خوابیدن با موی خیس را کاهش دهید.

هنگام خواب، اگر موهایتان خیس است، یکی از روش های زیر را امتحان کنید. با این کار، نه تنها از آسیب احتمالی به موها جلوگیری می‌شود، بلکه با ظاهری مرتب از خواب بیدار می‌شوید.

۱٫ از روغن نارگیل کمک بگیرید.

شواهدی وجود دارند که روغن نارگیل باعث جلوگیری از شکنندگی موهای خیس می شود. کوتیکول مو ساختار فلس مانندی دارد که وقتی مو خیس است، آب آن را جذب کرده و متورم می شود. همین موضوع هم باعث آسیب پذیری مو می‌شود.

روغن ،جذب آب به‌وسیله مو را کاهش داده و در نتیجه آسیب پذیری آن را کمتر می‌کند .البته اگر دچار اگزمای سبورئیک باشید، از روغن نارگیل استفاده نکنید، زیرا این موضوع باعث بدترشدن اگزما می شود.

  چرا ریش و سبیل درنمی آورم؟

۲٫ از محصولات نرم کننده و آبرسان مو استفاده کنید.

محصولات نرم کننده و آبرسان مو، مانند سرم مو، اسپری مو و … دور کوتیکول مو پوششی ایجاد می کنند که اصطکاک را کاهش داده و به باز شدن گره‌های مو کمک می کند. موهای رنگ یا دکلره شده بیشتر از بقیه به این نوع محصولات مراقبت از مو احتیاج دارند.

۳٫ تا حد امکان مویتان راخشک و گره ها را باز کنید.

در صورت امکان از خشک کن مو استفاده کنید و یا زودتر دوش بگیرید تا مدت زمان بیشتری برای خشک شدن مو داشته باشید. هرچه میزان خیسی موهایتان کمترباشد، میزان آسیب‌پذیری آن‌ها نیز کمتر می شود. حتما قبل از رفتن به رختخواب، به آرامی گره موهایتان را باز کنید تا در هنگام خواب تحت استرس کمتری قرار بگیرند.

۴٫ موهایتان را ببافید.

آیا بافتن موی خیس اشتباه است؟ خیر، فقط اجازه دهید قبل از برس کردن و بافتن، موهایتان کمی خشک شوند و پس از آن، هرطور که دوست دارید آن‌ها را ببافید (ما بافت موی هلندی یا فرانسوی را پیشنهاد می کنیم) این نکته را نیز به یاد داشته باشید که وقتی بیدارشدید بافت مو را بازکنید تا شاهد موج‌های زیبایی در موهایتان باشید.

۵٫ موهایتان را بالای سرتان گوجه ای ببندید.

اگر ترجیح می‌دهید موج موهایتان بزرگ‌ترو لخت تر باشد، اجازه دهید موهایتان تاحدی خشک شده و سپس آن‌ها را در بالای سرتان گوجه ای ببندید. در ادامه آن‌ها را با تعداد زیادی گیره مو محکم کنید و صبح روز بعد رابازشان کنید تا موج‌های زیبایی را در موهایتان شاهد باشید.

  ۱۲ عاملی که سبب قرمزی پوست شما می‌شود

۶٫ روسری سرتان کنید.

اگر دوست ندارید موهایتان موج دارشود، قبل ازخواب، با یک روسری ابریشمی سرتان را بپوشانید. این کار از اصطکاک بین مو و روبالشتی جلوگیری می کند و اجازه فر یا وزشدن به موهایتان نمی‌دهد.

۷٫ روی بالش ابریشمی بخوابید.

استفاده از روبالشی ابریشمی بهتراست زیرا کمتر از بقیه باعث خشکی پوست می شود و از اصطکاک نیز جلوگیری می کند. اگرچه شواهد زیادی درمورد فواید آن برای مو وجود ندارد، ولی اگر با موی خیس به رختخواب بروید یا خشک، بالشتی که ملایم تر باشد باعث کاهش آسیب پذیری موهایتان می شود.

منبع سایت لافارر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *