استایل خانم‌ها, اکسسوری زنانه, مد و استایل

چه جورابی بپوشیم ؟ ۱۰ مدل جوراب که باید آن ها را بشناسید.

جوراب

جوراب ها جزئی از پوشش روزانه ی ما هستند که معمولا دقتی در انتخاب آن ها نمی کنیم در کمد لباس مان اهمیتی به آن ها نمی دهیم و حتی بی توجه با اینکه کدام جوراب به سبک و سلیقه ما همخوانی دارد آن را می خریم . اما بهترست بدانید همین پوشش ساده و کوچک می تواند تفاوت زیادی در استایل ما ایجاد کند . در ادامه مقاله با انواع جوراب و کاربرد آن آشنا می شوید تا خوش تیپ تر از همیشه بدرخشید.

چرا جوراب می پوشیم ?

اختراع جوراب نیز مانند دیگر لباس ها در آغاز برای محافظت و جلوگیری از آسیب به بدن شکل گرفت اما کم کم با  احساس نیاز انسان ها به زیبایی ترکیب شد و طرح و رنگ های مختلفی به خود گرفت . در آغاز جوراب نمادی از ثروت و اشراف زادگی محسوب می شد ولی به زندگی معمول نیز راه یافت و امروزه افراد در هر موقعیت شغلی و اجتماعی آن را  به پا می کنند و مدل های متنوع آن می تواند با هر استایلی هماهنگ شوند.

جوراب ها را از ابعاد گوناگونی می توان دسته بندی کرد که اندازه و جنس  از مهم ترین آن هاست  . جوراب ها از نظر اندازه از نیم پوش تا جوراب شلواری تقسیم می شوند و از نظر جنس پشمی تا تور هستند

  1. جوراب نیمه پوش

جوراب زنانه مدل نیمه پوش یا mule یکی از انواع جوراب هستند که تنها بخش کوچکی از انگشت ها و سینه ی پا را در بر می گیرد. این جوراب برای کفش های مول که پشت یا پنجه ی آن ها باز است ساخته شده اند تا احساس راحتی بیشتری به پا منتقل کنند . رنگ پوست  یکی از بهترین رنگ های این مدل است که میتوانید آن را با کفش های باز و صندل بپوشید

  1. جوراب‌های بدون دید، کفپوش یا پاپوش  no show socks

یکی دیگر از انواع جوراب زنانه جوراب‌های بدون دید، کفپوش یا پاپوش است. جورابهای بدون دید خیلی کوتاهند و تنها یک لایه با ارتفاع کم برای اطراف پا و زیر پا ایجاد می‌کنند و می‌توانید در کفش‌های لوفر، کالج و یا باله از آنها استفاده کنید. از ویژگی جوراب های کفپوش این است که بدون اینکه‌ کسی متوجه شود شما جوراب دارید.

  آقایان چگونه با لباس پوشیدنشان خانم ها را جذب کنند؟

خیلی‌ها از پوشیدن انواع جوراب به همراه کفش خودداری میکنند. اما باید بدانید نپوشیدن جوراب باعث می‌شود پاهای شما بو بگیرد و همچنین جای کفش بر روی پاهایتان بماند. بهترین انتخاب از انواع جوراب زنانه برای شما جوراب‌های بدون دید است.

کفپوش یا پاپوش

۳.جوراب‌های ankle length

آن ها  بدون ساق هستند و برای استفاده با کفش های کژوآل، اسپرت و کفش‌های کتانی بسیار مناسبند. این نوع جوراب‌های زنانه هم ظاهری شیک به پاهایتان می‌دهند و هم از تاول زدن پاهایتان جلوگیری می‌کنند. جوراب‌های بدون ساق به شما ظاهری سر زنده و در عین حال با وقار می‌دهد. به این جوراب‌ها جوراب کتانی sneaker socks نیز میگویند.

در هنگام خرید به رنگهای این جوراب‌ها توجه کنید چرا که بخش کوچکی از آن از بیرون کفشتان پیداست. بهتر است رنگهای خنثی و یا کمی تیره تر یا روشن تر از رنگ کفش و شلوارتان را انتخاب کنید. تا زیباتر و مرتب تر به نظر برسید. متخصصان مد نظرشان این است که  رنگ جوراب باید به گونه‌ای باشد که جوراب زیاد مرکز توجه قرار نگیرد، چرا که در قدیم جوراب ها‌معمولا یادآور بوی بد بودند، اما‌امروزه میبینیم که جوراب‌ها اهمیت زیادی در پوشش دارند‌و به دلیل تغییر کردن جنس و تهویه کفش‌ها و کتانی‌ها کمتر بو میگیرند.

۴.جوراب زنانه ربع یا quarter length socks یا ankle socks

جوراب‌های قوزک پا و یا ربع، مچ دارند و قوزک پا را میپوشانند. این نوع جوراب‌های زنانه به دلیل داشتن مچ از پاها در برابر تاول و گزیدگی کفش محافظت میکند. خانم‌ها از این جوراب‌ها بیشتر برای محافظت از پاهایشان استفاده می‌کنند. با جورابهای ربع در بیرون از خانه پاهایتان کمتر کثیف می‌شود و آسیب کمتری میبیند. همچنین برای خانم‌های محجبه که نمی‌خواهند ساق پاهایشان دیده شود بهترین نوع جوراب برای پوشیدن به همراه شلوار جوراب‌های ربع است.

  تأثیر رنگ لباس در تیپ اندامی
جوراب زنانه ربع

۵.جوراب زنانه مهماندار یا crew socks

به این نوع جوراب زنانه که ۱۲ تا ۱۵ سانت ساق دارد جوراب های مهماندار می‌گویند، به این دلیل که در گذشته این نوع جورابها با این سایز اغلب توسط خدمه و مهمانداران زن پوشیده و مورد استفاده قرار می‌گرفتند. این نوع جوراب ها پاهایتان را از کثیف شدن  و سرما محافظت می‌کنند. جوراب های مهماندار زمانی که شما زمان طولانی خارج از خانه هستید و همچنین در فصل‌های سرد به پاهایتان گرما می‌بخشند.

انواع مختلف چاپی این جوراب‌ها این روزها مد شده است و شما می‌توانید با شلوار‌های بگ کوتاه و یا جین بپوشید و به ظاهرتان کمی چاشنی هیجان را اضافه کنید. این جوراب‌ها برای چکمه‌های تا ساق پا که این روزها بسیار مد شده اند نیز بسیار مناسب و اندازه هستند.

جنس دیگری از این نوع جوراب به تازگی مد شده است که از حریر و تور بافته شده است و به صورت گشاد بر روی ساق پا قرار میگیرد. این جنس جوراب‌ها به همراه کفش ها  و لباس‌های مجلسی پوشیده می‌شود.

جوراب زنانه مهماندار

۶.جوراب‌ تا زانو یا knee high socks

این نوع جوراب زنانه به ماهیچه‌های بالای ساق می‌رسند و کمی پایین تر از زانو هستند. این جوراب‌ها برای پوشیدن زیر چکمه‌های بلند مناسبند. و پاها را به خوبی گرم نگه می‌دارند.این جوراب‌ها برای خانم‌های ورزشکار هم‌ گزینه‌های خوبی هستند برای شلوارک‌های ورزشی و یا دامن‌های کوتاه خود نیز میتوانید مدل‌های متنوع و طرح‌های مختلف آن را تهیه کنید.

  در پاییز و زمستان چه جنس پالتویی بپوشیم ؟

۷.جوراب زنانه بالای زانو thigh high socks یا over the knee socks

جوراب‌های زنانه‌‌ی بالای زانو برای پوشیدن با دامن و پیراهن های‌کوتاه بسیار کاربرد دارند و مدل‌های حریری و توری آن بیشتر حالت رسمی و مجلسی و جذاب دارند. و مدلهای چاپی، نخی و بامزه‌‌ی آنها برای ظاهر بانمک تر و غیر رسمی بسیار زیباست.

این جوراب ها پیشینه‌‌ی تاریخی جالبی دارند‌. سالها پیش این جورابها در اسکاتلند توسط زنان و مردان با دامن‌های کوتاه پوشیده می‌شد که تماما با دستگاههای دستی بافته می‌شدند. در سال ۱۵۶۰ ملکه انگلستان الیزابت اول اولین جوراب پشمی بلند را پوشید.

این نوع جوراب زنانه اوایل توسط دستگاه‌های دستی بافته می‌شد. اما در سال ۱۵۸۹ دستگاههای بافندگی با سرعتی شش برابر دست وارد بازار شدند اما  تا سال ۱۸۰۰ انسانها هم چنان کنار ماشین ها جوراب ‌ها را با دست می‌بافتند. در سال ۱۹۳۸ با اختراع نایلون انقلاب عجیبی در صنعت جوراب زنانه ایجاد شد. در همان سال اول تولید جوراب زنانه بالای زانو با نایلون، ۶۳ میلیون از آن در دنیا فروخته شد.

پوشیدن جوراب زنانه نازک بالای زانو با دامن‌های کوتاه به نوعی پذیرش اجتماعی رسید. زیرا  پیش از آن جوراب‌ها با ضخامت بیشتر از ابریشم، پشم و پنبه بافته می‌شدند. هم‌چنین از نظر اجتماعی پوشیدن آنها و نمایش بالاتر از زانو در پاها بسیار نامناسب و ناپسند بود.

جوراب زنانه

۸.جوراب زنانه پشمی زمستانی cozy winter socks

این روزها با توجه به گرانی سوخت‌های مختلف برای زمستان بهتر است دما‌ی منزلتان را پایین بیاورید و خود‌ را به لباسهای گرم مجهز کنید. بهترین راه اینست که با جوراب های پشمی پاهایتان را گرم نگه دارید. این بار که به جوراب فروشی رفتید حتما یکی از این جورابها را تهیه کنید.

  راهنمای خرید گن لاغری زنانه

۹.جوراب شلواری یا tights

پوشیدن جورابهای شلواری با ضخامت بالا چندسالی است که در ایران بسیار متداول شده است و این به خاطر نوع پوشش متعارف و البته قانونی در ایران است. به این نوع جوراب در ایران ساپورت میگویند که البته نوع جوراب دار آن به دلیل حجاب کامل تر و راحتی و گرمای آن بیشتر مورد توجه‌خانم‌ها به خصوص خانم‌های محجبه است.

برای داشتن ظاهر و استایل زیبا می‌توانید چند رنگ از این جوراب شلواری‌ها را تهیه کنید و آنها را با پیراهن‌ها و مانتو‌های بلندتان بپوشید. پوشیدن رنگ‌های مختلف آن جذابیت بالایی دارد و میتواند ‌تیپتان را خاص و مورد توجه کند.

ظاهر و استایل زیبا

۱۰.ساق بدون جوراب یا legging

ساق‌های بدون جوراب که به نام لگ در ایران معروف هستند برای کفش‌های صندل و همچنین پوشیدن با کفش‌های اسپورت ظاهری زیبا دارد . انواع نخی و بافت ساق‌های بدون جوراب را می‌توان برای شرایط مختلف مورد استفاده قرار داد. این روزها پترن‌های متفاوت لگ دررنگ‌های جدید و متنوع در بازار موجود است. شما می‌توانید از این لگ‌ها برای ورزش کردن استفاده کنید و یا اینکه همراه مانتو‌های بلند و کتانی آن را بپوشید.

با لیست بالا می‌توانید با خیال راحت به اولین جوراب فروشی رفته و جورابهای داخل کمدتان را تکمیل کنید. حتی می‌توانید لیست بالا را اولویت بندی کنید و با توجه به استایل‌تان جوراب‌هایی که بیشتر برای تیپتان مناسب است را در بالای لیست قرار دهید. توجه داشته باشید که بهترین نوع جوراب برای شما جورابی است که در آن سلامت پوست و بدنتان حفظ شود و هم چنان با کلاس و به روز بمانید.

تهیه و تنظیم : عاطفه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *