اخبار مد

۷ ترند غافلگیر کننده ی تاریخ مد

تاریخ مد

 

در طول قرن ها ، انسان ها مد های عجیب و غریب را به وجود آوردند که برخی از آن ها کاربردی و بعضی دیگر  بیهوده و بی مصرف بودند و گاهی می توانست ترکیبی از این دو باشد!  اگر الان به تاریخ مد نگاهی بیاندازیم ، مد های آن زمان برایمان خیلی  عجیب و جالب اند ،  این در حالی است که  وقتی هنوز در قرن ۲۱ هستیم  ترند های فشن که چند سال پیش نیز   جیب  و خنده  دار به نظر می رسند حتی قرن نیز عوض نشده !

در این مقاله به برخی از عجیب ترین ترند تاریخ مد نگاهی می اندازیم …

حجیم کردن لباس

همه شما اپل هایی که در شانه لباس قرار می دادند را  دیده اند ، اما در  قرن شانزدهم طبقات اشراف با شیوه های متفاوتی  لباس های خود را حجیم می کردند. ، آن ها از  ترکیبی که می توانست  از پنبه ، پشم ، خاک اره یا موی اسب ساخته شود ، استفاده می کردند تا قسمت خاصی از بدن مثل  بازوها ، پاها و شانه ها بزرگ تر به نظر برسد حتی در برخی موارد مردان ثروتمند ، شکم خود را این گونه حجیم  نشان می دادند !

 

مد های عجیب و غریب

کلاه گیس

کلاه گیس های سفید بزرگ از دوره باروک و بعد از آن نمادی از سطح بالای فرد  به شمار می رفت ، جالب است بدانید لویی سیزدهم ،  پادشاه فرانسه  آغاز کننده ی آن بود ؛  او  برای پنهان کردن طاسی زودرس خود کلاه گیس می پوشید و  در اواخر قرن هفدهم این مد به سرعت در سراسر اروپا گسترش یافت . در قرن هجدهم ، مردان به آن ها پودر و گرد می زدند تا  سفید و  روشن بمانند. و در همین حال دولت انگلیس در سال ۱۷۹۵ شروع به گرفتن مالیات از پودر مو کرد ، تصمیمی که در نهایت منجر به پایان آن مد خاص شد.

  طراحان لباس ویکتور و رلف

 

آیا رفتارهایی مشابه افسردگی در همسر خود میبینید ؟ این تست کمکتون میکنه 

 

کلاه گیس

بستن  پا

بستن پا نه تنها فقط در مدتی که  مد بود بلکه در  تمام طول زندگی باعث ناراحتی و درد قابل توجهی می شد.  . از حدود قرن دهم در چین ، دختران جوان  و زنان طبقه بالای جامعه که نیازی به کار نداشتند  ، پاهای خود را می بستند تا طول آنها بیش از حدود ۱۰ سانتی متر نشود . این کار باعث  شکستن قوزک پا  و بعد  جوش خوردن  دائمی آن  به شکلی غیر طبیعی می شد و حتی گاهی پا ها به طور کامل بهبود نمی یافتند. متأسفانه این مد تا اوایل قرن ۲۰ ادامه داشت تا اینکه سرانجام مبارزات انتخاباتی علیه آن توانست موفق شود و آن را متوقف کند.

 

بستن پا

دامن های پفی بزرگ

در آخرین لایه از  این دامن ها  ، ژپون یا زیردامنی فنر دوزی شده قرار داشت  که سبب می شد دامن از پاها  فاصله بگیرد و آزادی حرکت بیشتری برای راه رفتن بدهد، بعد ها این مدل دامن ها با تزئینات فراوان و بصورت اوت کوتور کار می شد . آن ها در طول سال ها اشکال مختلفی پیدا می کردند ، از جمله ژپون های سبدی یا  دایره ای .

  مد پایدار یا مد سبز چیست ؟

در قرن ۱۸میلادی دامن ها را به نوعی به شکل بیضی افقی در  می آوردند و بسیار بزرگ بودند زنانی که این مدل دامن یا دامن پف دار حجیم می پوشیدند به سختی می توانستند از در عبور کنند .

 

دامن های پفی بزرگ

بدون ابرو

امروزه ، زنان برای زیبا تر شدن ابرو های خود کارهای زیادی انجام میدهند و در بیشتر موارد سعی می کنند آن ها را حفظ و مراقبت کنند  اما در حدود قرن ۱۵میلادی ، زنان چهره ای بدون ابرو را زیباتر می دانستند. تا به حال فکر کرده اید که چرا  مونالیزا کمی متفاوت به نظر می رسد ولی نمی دانستید چرا ؟ پس دوباره نگاه کنید او ابرو ندارد!

 

بدون ابرو

مدل موی شاه ماهی

این مدل مو که مردان از آن استفاده می کردند  یک ترند پایدار نبود  زیرا امروزه به سختی می توان در خیابان به آن برخورد کرد. این مدل مو ،  اوج خود را  در دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ تجربه کرد که بسیاری از نوازندگان مشهور مانند دیوید بووی و پل مک کارتنی از آن استفاده می کردند. اصطلاح “mullet ”  یا شاه ماهی  نوعی مدل مو است که  اطراف و جلوی سر کوتاه و پشت سر بلند است.

 

مدل موی شاه ماهی

شما می توانید بخشی از مد باستان  را امروز هم پیدا کنید ؛ ” آرایش چشم مصری ”  ای مدل میکاپ  یک خط چشم مشکی است که کاملا دور چشم کشیده می شود  .  این آرایش ، که معمولاً از سرمه ساخته می شود ، هدف مشخصی داشت که برای  آب و هوای مصر مناسب بود و بسیار  مهم به شمار می رفت ؛ کاهش تابش خورشید به چشم .

  10 آیتم برتر ترند 2021 برای تابستان و بهار را بشناسید !

امروزه نیز  شما ورزشکارانی را می بینید که نوار های سیاهی دور چشم خود می کشند شاید  علت آن را نمی دانستید که آن از اجداد باستان خود تقلید می کنند!

 

آرایش چشم مصری

منبع سایت : theculturetrip.com

تهیه و تنظیم : عاطفه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *