پوست, پوست و مو

spf و spf مناسب برای ضد آفتاب

spf و spf مناسب برای ضد آفتاب

 

اشعه خورشید حاوی اشعه فرابنفش است که دارای دو طیف مختلف UVA  و UVB است، این اشعه ها عامل اصلی پیری زودرس و سرطان پوست است، استفاده از انواع ضد آفتاب بهترین گزینه برای محافظت از پوست در مقابل این اشعه ها است.

ضد آفتاب

انواع ضد آفتاب

ضد آفتاب ها به دو دسته فیزیکی و شیمیایی تقسیم می شود. هر دو این ضد آفتاب ها پوست را در برابر اشعه فرابنفش محافظت میکند تفاوت این دو ضد آفتاب در مواد تشکیل دهنده آن ها است.

ضد آفتاب فیزیکی

ضد آفتاب های فیزیکی یا معدنی (مینرال) داری اکسید روی و زینک است که یک لایه سطحی روی پوست ایجاد میکند که موجب انعکاس و انحراف پرتوهای مضر خورشید می شود، این مواد مانند یک فیلتر و مسدود کننده عمل می نمایند و برای پوست های حساس و کودکان مناسب است، اما در تماس با لباس و در هنگام تعریق پاک می شود. به طور کلی ضد آفتاب های فیزیکی به واسطه رنگ سفیدی که روی پوست ایجاد میکند محبوب و مورد استفاده عموم نیست و بیشتر کسانیکه پرسیجرهای جوانسازی و زیبایی انجام داده اند از این مدل ضد آفتاب ها استفاده می نمایند. از مزایای این مدل ضد آفتاب این است که پوست را تحریک نمی کند.

  موها در تابستان چه مراقبتی می خواهند؟

ضد آفتاب شیمیایی

این مدل ضد آفتاب ها به علت جذب بالا در لایه رویی پوست باعث پراکندگی و انحراف اشعه خورشید می شود. نکته مهم در استفاده از این ضد آفتاب ها اثر گذاری کوتاه آنها است و نیاز به تمدید این مدل ضد آفتاب ها است.

از مزایای این مدل ضد آفتاب ها بافت رقیق و مقاوم در برابر آب است و در هنگام تعریق رد به جای نمی گذارد.

ضد آفتاب شیمیایی

فاکتور حفاظتی در برابر خورشید یا SPF

میزان SPF در ضد آفتاب نشان دهنده میزان حفاظت از پوست شما در برابر اشعه فرا بنفش است، البته اشتباه است که فکر کنید هر چه درجه SPF بالاتر باشد میزان محافظت از پوست بیشتر است، لازم به ذکر است هیچ ضد آفتابی اشعه فرابنفش را تماما مسدود نمی کند، اما استفاده از ضد آفتاب ها به عواملی چون شرایط آب و هوایی، ساعات مختلف روز ، عوامل محیطی ، نوع پوست ، نحوه استفاده و مقدار استفاده از ضد آفتاب ها در محافظت از پوست بستگی دارد.

بیشتر بخوانیم: ۱۰ نکته مهم که قبل از انتخاب ضد آفتاب کودکان باید بدانید!

به طور کلی سطوح محافظت از پوست بدین ترتیب است:

 • SPF 15 : محافظت کم
 • SPF 20 : محافظت متوسط
 • SPF 30 : محافظت خوب
 • SPF 50 : محافظت عالی
  چگونه کرم پودر مناسب پوست‌تان را انتخاب کنید؟

فاکتور حفاظتی در برابر خورشید یا SPF

نور فرابنفش از پنجره ها عبور میکند، شما آسیب های ناشی از این نور را روی پوست احساس نخواهید کرد، باید بدانید که نور خورشید حتی از پشت ابر نیز بر پوست اثر میگذارد، پس در نظر داشته باشید که در هر زمانی از ضد آفتاب ها استفاده نمایید.

برای خرید ضد آفتاب مناسب به نکات زیر توجه کنید:

 • پوست را از هر دو اشعه UVA و UVB محافظت کند.
 • بدون عطر باشد.
 • منافذ پوست را مسدود ننماید.
 • فاقد چربی باشد.
 • بدون پارابن باشد.
 • SPF15 به بالا داشته باشد.

 

اگر پوست حساس و مستعد آکنه دارید حتما از ضد آفتاب هایی استفاده نمایید که با بهره گیری از عصاره های گیاهی که خواص ضد لک دارند مانند شیرین بیان استفاده نمایید.

خرید ضد آفتاب مناسب

ضد آفتاب های رنگی

این مدل ضد آفتاب ها مانند کرم پودر سبک عمل میکنند و برای استفاده روزمره بسیار پرکاربرد است و پوست را در برابر آفتاب بی دفاع نمیگذارد.

ضد آفتاب های رنگی

بیشتر بخوانیم: آنچه باید درباره استفاده از کرم های ضد آفتاب رنگی بدانیم.

 

تمام افراد از مصرف ضد آفتاب سود می برند، این نکته حایز اهمیت است کسانی که بیشتر در معرض تماس با اشعه آفتاب هستند نیاز بیشتری به استفاده از کرم ضد آفتاب دارند.

  نکاتی درباره‌ی مراقبت از پا در زمستان

فاکتورهایی که باید برای یک ضد آفتاب مناسب در نظر گرفته شود سن، شغل ، نوع پوست ، میزان بودجه و مشورت با پزشک و متخصص پوست است.

نورهای غیر مستقیم و لامپ های فلورسنت در منزل هم اشعه ماورابنفش را بازتاب می دهند لذا استفاده از ضد آفتاب در منزل هم توصیه می شود.

به طور کلی در تمامی ساعات میتوان از ضد آفتاب ها استفاده نمود اما بیشترین میزان دریافت اشعه خورشید بین ساعت ۱۰ صبح تا ۳ عصر است.

بله ، هر ۲ تا ۳ ساعت یک بار تمدید شود.

بله ، به طور کلی ضد آفتاب های کرمی برای پوست های خشک و معمولی مناسب تر است و ضد آفتاب های ژلی و فومی برای پوست های چرب مناسب تر است. حتما قبل از خرید ترکیبات محصول را چک کنید و ضد آفتاب مناسب با نوع پوست خود را تهیه کنید.

 • وسیع الطیف باشد، به این معنی که از پوست در برابر اشعه های UVA و UVB محافظت کند.
 • دارای SPF (فاکتور محافظت) مناسب باشد.
 • مناسب با نوع پوست باشد.
 • در برابر آب مقاوم باشد.
  چطور با موخره خداحافظی کنیم؟

بازه بین ۱۵ تا ۵۰ بهترین گزینه است.

فیزیکال یا مینرال حاوی اکسید زینک است و به همین علت رنگ سفید روی پوست دارد، برای پوست های آسیب دیده، حساس ، کودکان و کسانیکه پرسیجرهای جوانسازی و زیبایی انجام داده اند مناسب است، ضد آفتاب های شیمیایی پر کاربرد تر است فقط ضد آفتاب شیمیایی انتخاب کنید که فاقد اکسی بنزون و رتیل پالمیتات باشد.

خیر، این نکته حایز اهمیت است که به طور معمول ویتامین D مورد نیاز بدن از مواد غذایی و مولتی ویتامین ها دریافت میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *