استایل خانم‌ها, انواع استایل زنانه, مد و استایل

استایل کابوی و کاگرل Cowboy & Cowgirl

تصویر شاخص برای مقاله استایل کابوی و کاگرل Cowboy & Cowgirl

استایل کابوی   

اصطلاح کابوی را حتما شنیده اید. این استایل از گاوچران های آمریکایی سرچشمه گرفته و امروزه در دنیای مد و فشن طرفدار های خاص خودش را دارد . کاوگرل یا کاگرل نیز نوع دخترانه این استایل است.

1- استایل کابوی و کاگرل Cowboy & Cowgirl | شیک و پیک

از نشانه های این استایل میتوان به شلوار های جین روشن دمپا گشاد،کت های جین یا چرمی با تزئینات ریش ریش شده چرم اشاره کرد. همچنین چکمه های چرم قهوه ای برش دار و چکمه های گاوچرانی پشت ستاره دار،کمربند چرم قهوه ای و چند تیشرت سفید نیز از لباس ها و اکسسوری های این استایل میباشند.

2-استایل کابوی و کاگرل Cowboy & Cowgirl

تاریخچه استایل کابوی به کجا بر میگردد؟!

استایل کابوی از ترکیب دو کلمه cow وboyتشکیل شده است که به معنای گاو و پسر است.

اما چرا این نام گذاری را برای این استایل انتخاب کردند؟

استایل کابوی را در حقیقت گاوچران های اسپانیایی بوجود آوردند و پوششی اختصاصی برای گاوچران ها و کشاورزان اسب سوار و گاوچران بود.

اما در اواخر دهه ۱۸۰۰ میلادی کابوی های مکزیکی به سمت غرب مهاجرت کردند و از آنجا که جمعیت زیادی داشتند به تدریج در غرب استایلشان گسترش یافت و طرفدار های زیادی پیدا کرد.

طرفداران کابوی در آمریکا و تگزاس روز به روز بیشتر میشدند و این اشتیاق به سبک کابوی تا جایی پیش رفت که استایل کابوی را مردم عادی از آمریکا میدانند.

بعد از آن در آمریکا به علت افزایش افرادی که این استایل را انتخاب میکردند رفته رفته گروه های فرهنگی و هنری و تجمعاتی در آمریکا بر اساس این استایل شکل گرفت.

کارگردانان و فیلم ساز های آمریکایی بر اساس سبک زندگی و استایل کابوی ها در سال ۱۸۳۶ شروع به ساخت فیلم های خود با این سبک کردند و این فیلم ها هم همانند استایل کابوی بسیار پرطرفدار شد و رواج پیدا کرد تا آنجا که به این سبک از فیلم سازی وسترن نیز گفته میشود.

  راز زیبایی مدل های مشهور جهان؛ از کندال جنر تا آدریانا لیما

تاثیر دنیای سینما بر دنیای مد و فشن بی نتیجه نبود و گاها بسیاری از مردم استایل کابوی را به اسم استایل وسترن هم نیز می شناسند.

با تماشای فیلم های وسترن به سادگی میتوانید به ویژگی های این استایل پی ببرید.

پزشک دهکده یک سریال معروف آمریکایی است که دقیقا بر پایه و سبک استایل کابوی ساخته شده.

3-تصویر برای مقاله استایل کابوی و کاگرل Cowboy & Cowgirl

اما باید توجه داشت که با استایل سرخ پوستی اشتباه نشود.

در ابتدا به طور کلی اجزای استایل کابوی را مورد بررسی قرار دادیم اما برای درک بهتر به صورت جزیی به توضیح هر یک از اجزا میپردازیم.

کلاه گاوچرانی و چکمه های چرم مهمیز دار:

چکمه گاوچرانی یا Cowboy boots

با شنیدن اسم و استایل کابوی اولین چیزی که به ذهن میرسد استفاده از چرم طبیعی،کلاه های لبه دار  و پهن اسپانیایی که منشا آن گاوچران های اسپانیایی هستند و چکمه های چرم مهمیز دار معروفی که در تمام فیلم های وسترن و گاوچران ها حداقل یکبار دیده شده.منظور از مهمیز همان تکه فلزی ستاره شکلی است که در پشت این چکمه ها معمولا استفاده میشود.

مهمیز مانند دکمه سردست کت و آستین قابلیت جدا شدن دارد.

درواقع شناسنامه و جز اصلی استایل کابوی کلاه و چکمه های چرمی آن است

4-تصویر برای مقاله استایل کابوی و کاگرل Cowboy & Cowgirl

تفاوت زیادی بین این دو برای گروه خانم ها و آقایان وجود ندارد و گاها ممکن است تزئینات روی چکمه ها برای خانم ها بیشتر باشد که این تزئینات شامل گلدوزی و برش های روی چکمه میباشد.

  آشنایی با انواع مختلف کت و شلوار

6-تصویر برای مقاله استایل کابوی و کاگرل Cowboy & Cowgirl

از خصوصیات دیگر این چکمه ها همانطور که گفته شد چرمی هستند و اغلب به رنگ قهوه ای برش دار،نوک تیز یا پنجه مربعی و پاشنه دار،ساق بلند و آزاد هستند که پاشنه بین ۳ تا ۵ سانتی متر متغییر است.

کلاه کابوی یا Cowboy hat

جز اصلی دیگر کلاه کابوی است.در دنیای مد و فشن از کلاه به عنوان یک اکسسوری یاد میشود اما با توجه به استایل کابوی کلاه نه تنها یک اکسسوری نیست بلکه شناسنامه و جز جدانشدنی این استایل است.

تفاوت زیادی بین کلاه زنانه و مردانه این استایل وجود ندارد و در واقع یک کلاه لبه دار است که علت ایجاد این لبه های پهن جلوگیری از آفتاب سوختگی است.

چرا که کابوی ها بیشتر اوقات در دشت ها و زمین های کشاورزی و دامداری مشغول کار و چرای دام های خود بودند از این رو برای این کلاه ها لباس های پهنی درنظر گرفتند تا از آفتاب سوختگی ناشی از نور شدید خورشید جلوگیری کند.

کلاه کابوی دارای رنگ های مشکی،قهوه ای،کرم،شتری و تناژ های متفاوت از این رنگ ها و سفید نیز میباشد و

گاها برای خانم ها دارای گلدوزی نیز میباشد.

5- تصویر برای مقاله استایل کابوی و کاگرل Cowboy & Cowgirl

جز مهم دیگر از استایل کابوی را میتوان شلوار های دمپا گشاد آن دانست.این شلوار ها شباهت زیادی به شلوار های دمپا گشاد دهه ۵۰  و ۴۰ مردان ایرانی دارد.

شلوار کابوی ها از آنجا که اکثرا دام دار بودند با استفاده از پشم دام های خود شلوار هایی با جنس پشمی داشتند.اما با کشف کتان شلوار های آنها به جنس کتان یا جین تغییر داده شد چرا که به نسبت جنس پشمی سبک و خنک تر بودند.

  10 نکته در ست کردن رنگ لباس‌ها

شلوار های کابویی به هیچ عنوان جدی نبود معمولا راسته یا از قسمت زانو تا دمپا دارای گشادی ملموسی میشود و رنگ آنها از کتان هایی با انواع تناژ رنگی قهوه ای و کرم و حتی جین آبی و سنگ شور شده متغییر بود.

شلوار های زنانه با مردانه تفاوت خاصی نداشتند مگر تزئینات گلدوزی که باز هم روی شلوار های زنانه باعث تفاوت آنها از شلوار میشد.

7-تصویر برای مقاله استایل کابوی و کاگرل Cowboy & Cowgirl

اما استایل کابوی یک مدل شلوار دیگر هم دارد که به نوعی محافظ است.به این صورت که آن را روی شلوار اصلی خود می پوشند.این شلوار فاق یا خشتک ندارد و در واقع قسمت پاها را محافظت میکند و اکثرا جنس چرمی دارد.

برا بوت و چکمه های کابوی نیز همچنین محافظی وجود دارد که رو و ساق چکمه را می پوشاند.

اما هدف استفاده از این محافظ ها مقاومت بیشتر چرم به نسبت کتان به هنگام سوارکاری،کارهای سنگین کشاورزی و دام داری و همچنین محافظت در برابر خار و خاشاک است

8- تصویر برای مقاله استایل کابوی و کاگرل Cowboy & Cowgirl

پیراهن کابوی cowboy shirt

جز اصلی هر استایل پیراهن است اما پیراهنی که سبک کابوی باشد چه ویژگی هایی دارد؟

پارچه های مورد استفاده در این پیراهن معمولا کتان و جین بودند.رنگ ها همانند رنگ کلاه کابوی ها بود و گاها از پارچه های چهار خانه نیز استفاده میشد.

اما امروزه تنوع پارچه ها بسیار بالا رفته و با رعایت تزئینات پیراهن کابوی آن را به یک استایل امروزه تبدیل کرده اند.اما این تزئینات و ویژگی ها شامل چه مواردی هستند؟

پیراهن ها دارای آستین بلند هستند و دکمه خور،در قسمت سینه لباس دارای برش و تزئینات است و این برش در قسمت بالا و پشت لباس هم نیز وجود دارد.

  راهنمای کامل ست بوت و نیم بوت برای خانم ها

امروزه این پیراهن ها دارای تزئینات گلدوزی شده،ترکیب پارچه های دورنگ،تکه دوزی های چرم و جیر و ریش ریش های تزئینی است که این ریشه ها در کت و شلوار ها هم نیز دیده میشود

9- تصویر برای مقاله استایل کابوی و کاگرل Cowboy & Cowgirl

کت کابوی cowboy coat

همه ما حداقل یکبار کت هایی را دیده ایم که در قسمت درز آستین یا وسط پشت آستین و در قسمت سینه و گاها سرشانه دارای ریش ریش هایی هستند و معمولا جنس جیر یا چرم با قد متوسط دارند.

شاید بتوان گفت نمادی دیگر از این استایل همین کت ها باشد

10- تصویر برای مقاله استایل کابوی و کاگرل Cowboy & Cowgirl اما بجز این مدل کابوی ها کت های دیگری هم دارند مانند کت های تمام چرمی که قد آنها بلند است گاهی تا زانو و گاهی تا مچ پا افزایش قد دارد

جلیقه هم نیز در این استایل پرطرفدار و مورد استفاده بود.این جلیقه ها کوتاه،معمولا با جنس چرم و جیر،تزئینات که شامل برش در قسمت سینه و ریشه ها بود میشد.

دنیای امروزه مد و فشن کت های کابوی را با همان شمایل اصلی یک کت اما با تغییرات و تزئینات در قسمت سرشانه تا سینه کت در دل خود جا داده

اکسسوری کابوی cowboy accessories

 کابوی ها به علت سبک زندگی پر کار و تلاشی که دارند معمولا زمان زیادی را صرف اکسسوری نمیکنند.

تنوع اکسسوری در این استایل محدود است و به دستمال گردن،کمربند با سگک های بزرگ و همان مهمیز ها خلاصه میشود

14- تصویر برای مقاله استایل کابوی و کاگرل Cowboy & Cowgirl

اگر باز هم سوال یا مطلبی جا مونده و میخواین تا ما هم متوجه بشیم، توی باکس پایین برامون بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *