پوست, پوست و مو

بهترین اسکراب برای پوست چرب و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید

اسکراب پوست چرب

اسکراب

اگر به سلامت پوست‌تان اهمیت می‌دهید حداقل دو تا سه بار در هفته از اسکراب استفاده کنید. سلول‌های پوست شما به‌طور منظم بازتولید می‌شوند و اگر سلول‌های مرده از روی پوست‌تان برداشته نشوند، روی سلول‌های جدید جمع می‌شوند. در نتیجه، سلول‌های مرده تنفس پوست را با مشکل مواجه می‌کنند. آنها همچنین موجب گرفتگی منافذ، تجمع چربی و ایجاد جوش‌های التهابی می‌شوند. بهترین راه‌حل برای از بین بردن سلول‌های مرده، لایه برداری پوست و چربی‌های اضافی پوست، استفاده از اسکراب برای پوست چرب است.

اسکراب برای پوست چرب

برای پوست‌های چرب اسکراب حتی مهم‌تر از سایر انواع پوست‌هاست؛ چراکه مانع جوش‌های قرمز التهابی می‌شود. در عین حال، باید مراقب باشید بیش از حد و به‌دفعات زیاد پوست را با اسکراب نشویید؛ زیرا این کار باعث آسیب به سلول‌ها شده و مشکلات دیگری را به وجود می‌آورد.

بهترین زمان پیشنهادی برای استفاده از اسکراب برای پوست چرب، یکروز در میان یا با فاصله سه روز است تا پوست‌تان از سلول‌های مرده پاک شود. در بازار، انواع مختلف اسکراب و ماسک صورت برای برای پوست‌ چرب وجود دارد. با این حال، استفاده از ماسک و اسکراب‌هایی که در خانه درست می‌کنید مسلما نتایج بهتری در پی خواهد داشت. این کار، افزون بر منافع اقتصادی، برای سلامت پوست‌تان هم بهتر است.

پس در ادامه، دستورالعمل درست کردن تعدادی از بهترین اسکراب‌های خانگی مخصوص پوست‌های چرب را به شما معرفی می‌کنیم.

-جو دوسر و عسل

اسکراب جو دو‌‌سر به همراه عسل یکی از مؤثرترین‌ها برای افرادی با پوست چرب است.

یک قاشق غذاخوری جو دو‌سر را با یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید. با اضافه کردن مقدار اندکی آب، خمیری غلیظ تهیه کنید. این خمیر را روی صورت بمالید و ۲۰ دقیقه صبر کنید. سپس انگشت خود را کمی خیس کنید و به آرامی مخلوط را روی پوست بمالید و سپس با آب سرد بشویید. سه روز در هفته می‌توانید از این اسکراب برای پوست چرب خود استفاده کنید.

  مواد طبیعی و گیاهی برای سفت شدن پوست صورت
جو دوسر و عسل

-شکر قهوه‌ای و لیمو

یک قاشق غذاخوری شکر قهوه‌ای را با آب یک عدد لیمو مخلوط کنید. پوست خود را به مخلوط آغشته کرده و ۱۰ دقیقه صبر کنید. با نوک انگشتان خیس خود، مخلوط را روی صورت بمالید و سپس صورت‌تان را با آب سرد بشویید. این مخلوط برای زدودن سلول‌های مرده و چربی اضافی از روی پوست بسیار مؤثر است.

 شکر قهوه‌ای و لیمو

-آرد نخودچی با نمک و ماست

یک قاشق غذاخوری آرد نخودچی را با نصف قاشق غذاخوری ماست و یک قاشق غذاخوری نمک مخلوط کنید. این مخلوط را کاملا هم بزنید و پوست خود را به آرامی با آن ماساژ دهید. بگذارید مخلوط سه تا پنج دقیقه روی پوست‌تان بماند و سپس با آب بشویید. نمک، باکتری‌های روی پوست را از بین می‌برد. ماست و آرد نخودچی نیز سلول‌های مرده و آلودگی‌های پوست شما را می‌شویند و پوست را پاکسازی می‌کنند.

 آرد نخودچی با نمک و ماست

-خیار به همراه شیر و شکر

خیار را له کنید و یک قاشق چای‌خوری شیر جوشیده و دو قاشق چای‌خوری شکر را به آن اضافه کنید. مخلوط را به آرامی روی پوست خود بمالید. بگذارید مخلوط فوق، ۲۰ دقیقه روی پوست‌تان بماند و سپس انگشتان خود را خیس کنید و دوباره پوست خود را با مخلوط مالش دهید و با آب سرد بشویید. می‌توانید پس از دو تا سه بار استفاده تأثیر این اسکراب را مشاهده کنید.

 خیار به همراه شیر و شکر

-برنج آسیاب‌شده با عسل و عصاره‌ی زنجبیل

مقداری برنج خشک را آسیاب کرده و پودری تقریبا دانه‌درشت تهیه کنید. دو قاشق چای‌خوری عسل و ۱۰ تا ۱۲ قطره عصاره‌ی زنجبیل، تهیه‌شده از زنجبیل تازه، را به آن اضافه کنید. بگذارید این مخلوط ۲۰ دقیقه روی پوست بماند؛ سپس با انگشتان خیس به آرامی مخلوط را روی پوست بمالید. پس از ۲۰ دقیقه، آن را با آب بشویید و به آرامی خشک کنید. زنجبیل ترشح چربی پوست را کاهش می‌دهد و باکتری‌های روی پوست را نیز از بین می‌برد. این اسکراب همچنین درخششی سریع و عالی به پوست صورت می‌دهد.

  میسلار واتر چیست ؟ با این پاک کننده آرایش ایده آل بیشتر آشنا شوید
 برنج آسیاب‌شده با عسل و عصاره‌ی زنجبیل

-جوش‌شیرین با عسل و لیمو

یک قاشق غذاخوری جوش‌شیرین را با یک قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق چای‌خوری آب لیمو مخلوط کرده و خمیر درست کنید. خمیر را روی پوست خود برای دو تا سه دقیقه بمالید و سپس با آب بشویید.

 جوش‌شیرین با عسل و لیمو

-پوست پرتقال و شیر

طبق مطالعات انجام شده پوست پرتقال و شیر یک دستورالعمل عالی برای یک اسکراب خانگی، مخصوص پوست‌های چرب است.

پس از کندن پوست یک پرتقال، آن را در آفتاب خشک کنید. بعد از اینکه پوست پرتقال کاملا خشک شد، آن را کمی آسیاب کنید و پودر دانه‌درشت حاصل را در ظرفی دَردار قرار دهید که هوا در آن نفوذ نکند. هنگام استفاده از اسکراب، یک قاشق غذاخوری از پودر پوست پرتقال را با یک قاشق غذاخوری شیر مخلوط کرده و خمیری روان درست کنید و روی پوست خود بمالید. بگذارید خمیر فوق ۳۰ دقیقه روی پوست‌تان بماند و در حالی‌که با دستان خود، صورت‌تان را مالش می‌دهید، با آب صورت خود را بشویید.

 پوست پرتقال و شیر

-پودر چوب صندل همراه با دانه خشخاش و گلاب

دو قاشق چای‌خوری پودر چوب صندل را با یک قاشق چای‌خوری دانه خشخاش و گلاب مخلوط کرده و خمیری روان تهیه کنید. مخلوط را روی پوست بمالید و پنج دقیقه صبر کنید. دوباره صورت‌تان را با انگشتان خیس مالش دهید و دو تا سه دقیقه صبر کنید؛ سپس صورت خود را با آب بشویید. این اسکراب برای پوست‌های چرب و حساس مفید است.

 پودر چوب صندل همراه با دانه خشخاش و گلاب

-تخم شنبلیله و شیر

مقداری تخم شنبلیله تمیز را در شیر جوشیده به مدت یک شب تا صبح خیس کنید. تخم شنبلیله‌ها را صبح در آفتاب خشک کنید. آنها را پس از اینکه خشک شدند در آسیاب بریزید و پودری دانه‌درشت تهیه کنید. پیش از استفاده از آن، کمی گلاب به پودر اضافه کنید و مخلوط را روی پوست خود بمالید. ۳۰ دقیقه صبر کنید و سپس در حالی‌که با انگشتان خود، صورت‌تان را مالش می‌دهید با آب پوست‌تان را بشویید.

  راهنمای انتخاب بهترین شامپو برای موهای کم پشت و نازک
 تخم شنبلیله و شیر

-دال‌عدس و آب لیمو

دو قاشق غذاخوری دال‌عدس را آسیاب کنید و سپس یک قاشق چای‌خوری آب لیمو به آن اضافه کنید. مخلوط فوق را روی پوست‌تان بمالید و ۱۰ دقیقه صبر کنید. سپس آن را با آب بشویید. آب لیمو به علت خواص قابض بودنش، برای از بین بردن میکروب‌های روی پوست بسیار مفید است. دال‌عدس نیز یک اسکراب عالی برای پوست‌های چرب به شمار می‌رود.

-سفیده تخم‌مرغ با نمک دریا و لیمو

یک سفیده تخم‌مرغ را جدا کرده و نصف قاشق غذاخوری نمک دریا به آن اضافه کنید. پس از اضافه کردن آب یک لیمو به آن، مخلوط حاصل را کاملا هم بزنید. به آرامی پوست خود را با مخلوط مالش دهید و سه دقیقه صبر کنید. با انگشتان خیس دوباره صورت‌تان را بمالید و سپس با آب بشویید. نمک دریا سلول‌های مرده پوست و میکروب‌ها را از بین می‌برد و سفیده تخم‌مرغ پوست شما را سفت و تغذیه می‌کند.

 سفیده تخم‌مرغ با نمک دریا و لیمو

-پاپایا با برنج آسیاب‌شده و عسل

دو تکه کوچک پاپایای رسیده را بکوبید و با یک قاشق غذاخوری برنج آسیاب‌شده مخلوط کنید. یک قاشق غذاخوری عسل به مخلوط فوق اضافه کنید و آن را کاملا هم بزنید. مخلوط را روی پوست خود بمالید و به مدت ۳۰ دقیقه یا تا زمانی که روی پوست خشک شود، صبر کنید. انگشتان خود را خیس کنید و پوست خود را با مخلوط مالش دهید و سپس بشویید. این اسکراب مشخصا برای پوست‌های چرب بسیار مفید است

  درمان سریع خشکی پوست در فصول پاییز و زمستان
 پاپایا با برنج آسیاب‌شده و عسل

-اسکراب قهوه و عسل

شما می‌توانید مستقیما قهوه را به عنوان اسکراب روی پوست استفاده کنید یا آن را با یک قاشق کوچک عسل مخلوط کنید. نصف قاشق غذاخوری قهوه آسیاب‌شده را با نصف قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید و روی پوست خود بمالید. کمی صبر کنید و دوباره پوست‌تان را با مخلوط مالش دهید و سپس بشویید. اسکراب قهوه تأثیرات شگفت‌انگیزی روی پوست‌های چرب می‌گذارد.

 اسکراب قهوه و عسل

-اسکراب نمک دریا، عسل و مرکبات

اسکراب‌های ترکیب‌شده از مرکباتی مانند پرتقال و لیمو به همراه عسل و نمک دریا درمان بسیاری از مشکلات پوست‌های چرب است. در حالی‌که مرکبات ترشح چربی پوست را کنترل کرده، نمک دریا به باز کردن منافذ پوستی مسدود کمک می‌کند و عسل باعث رطوبت و لطافت و نرمی پوست می‌شود. همچنین این اسکراب به علت وجود مرکبات و نمک دریا دارای خواص آنتی‌باکتریال است که آکنه‌های پوستی را تسکین می‌دهد.

 اسکراب نمک دریا، عسل و مرکبات

دو قاشق نمک دریا را با دو قاشق از پودر پوست خشک و آسیاب‌شده لیمو یا پرتقال مخلوط کنید. حالا مقداری عسل به این مخلوط اضافه کنید و کاملا هم بزنید تا عسل همه مواد را بپوشاند. پوست‌تان را با مخلوط مالش دهید و تأثیرش را طی یک هفته ملاحظه کنید.

-اسکراب دانه خردل و شیر

می‌توان گفت اسکراب دانه خردل و شیر بهترین درمان برای پوست‌های چرب محسوب می‌شود؛ چرا که این اسکراب پوست را با ملایمت پاکسازی می‌کند و سلول‌های مرده پوست را از سطح آن جدا می‌کند. دو قاشق دانه خردل پاک‌شده را در شیر جوشیده بریزید و بگذارید یک شب خیس بخورد. صبح، خمیری از دانه‌های خردل درست کرده و از این خمیر به عنوان اسکراب برای پوست صورت و بدن خود استفاده کنید.

منبع سایت lafarrerr نویسنده ناشناس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *