استایل آقایان, لباس مردانه, مد و استایل

۹ نکته اصولی برای پوشیدن کت و شلوار که هر مردی باید بداند!

اصول پوشیدن کت و شلوار | کت و شلوار، به عنوان لباسی مهم و کاربردی برای هر مردی شناخته می‌شود. یک جنتلمن باید به اصول پوشیدن کت و شلوار آگاه باشد؛

چراکه تنها پوشیدن صرف کافی نیست! نکاتی مانند برداشتن برچسب آستین، چگونگی بستن دکمه‌های کت و… شاید به ظاهر کوچک شمرده شوند، اما در کنارهم باعث می‌شود استایل شما از دیگران متمایز شود.

۱.کت و شلوار باید سایز بدن باشد

اولین نکته در اصول پوشیدن کت و شلوار، سایز بودن آن است. حال چطور بفهمیم که یک کت و شلوار دقیقاً مناسب اندام ماست و اجزای آن به درستی روی بدن قرار گرفته‌اند؟ ابتدا به قسمت سرشانه و تاج آستین توجه کنید. تاج آستین کت باید دقیقاً در جایی باشد که دستان شما از سرشانه جدا می‌شود. در نتیجه اگر تاج آستین افتادگی داشته باشد و یا اصطلاحاً بر روی دست آویزان باشد، یعنی کت در قسمت سرشانه برای شما بزرگ است. همچنین اگر در قسمت کناری آستین احساس کشیدگی می‌کنید، یعنی کت برای شما تنگ است. برای دیدن مدل های بیشتر و خرید شلوار مردانه از فروشگاه آنلاین شیک و پیک دیدن فرمایید.

آستین‌ها باید بدون پیچ خوردگی در بدن قرار بگیرند. همچنین بلندی آستین باید تا اندازه نزدیک مچ دست شما باشد. در نتیجه اگر قد آستین بلندتر بود، آن را به خیاط خوب بسارید. برای پوشیدن پیراهن زیر کت، حتماً دقت کنید که آستین پیراهن باید نیم الی یک سانتی متر از آستین کت بیرون بیاد و روی مچ دست شما قرار بگیرد. بلندتر بودن آستین پیراهن باعث شلخته دیده شدن استایل شما خواهد شد.

از مهم‌ترین اصول پوشیدن کت و شلوار، توجه به شلوار و بلندی آن است. شلوار نباید آن قدر بلند باشد که در پاهای شما چین و افتادگی ایجاد کند. شلوار باید روی کفش قرار بگیرد و ساق پا را پنهان کند.

  راهنمای خرید روسری رنگی و روشن برای پوست­ سفید

۲.دکمه کت را ببندید

بحث بسته و یا باز گذاشتن دکمه کت برای بسیاری از آقایان جای سوال است. بر اساس قوانین پوشیدن کت و شلوار می‌بایست هنگام ایستادن دکمه کت را بسته و هنگام نشستن آن را باز کنید. حال اگر کت دارای دو الی سه دکمه بود، چه کار کنیم؟ اگر کت شما دارای دو دکمه است، باید تنها دکمه بالایی آن را ببندید و دکمه دوم را باز نگه دارید. همچنین اکر کت شما دارای سه دکمه است، دکمه وسط را بسته و بقیه را باز قرار دهید.

۳.برچسب روی آستین را بردارید

از دیگر قوانین پوشیدن کت و شلوار، برداشتن برچسب روی آستین است. بعضی از آقایان فکر می‌کنند که برچسب، برای نمایش برندی است که از آن کت و شلوار خریده اند؛ اما باید بدانید که فروشندگان برای اینکه کت و شلوارها را از یکدیگر جدا کنند، روی آستین آن برچسب می‌زنند. در نتیجه به محض خرید کت و شلوار، برچسب روی آستین را با بشکاف بردارید.

۴.کمربند نه خیلی تنگ و نه خیلی گشاد

کمبرند نقش مهمی در استایل شما دارد. در نتیجه به رنگ و جنس آن دقت کنید و آن را بر اساس رنگ کت و شلوار و موقعیتی که می‌خواهید حاضر شوید، برگزینید. کمربند نیز باید اندازه بدن شما باشد. برای اینکه لاغرتر دیده شوید، هرگز آن را سفت‌تر نبندید، چراکه این کار نمای زشتی را برای شما ایجاد خواهد کرد.

همچنین می‌بایست رنگ کمربند را با کفش خود ست کنید، چراکه پوشیدن کفش مشکی با کمربند قهوه‌ای استایل‌تان را ناهماهنگ نشان می‌دهد.

  استایل و لباس مناسب تولد چیست؟

۵.جوراب ساق بلند بپوشید

به همراه کت و شلوار به سراغ جوراب‌های ساق بلند بروید تا هنگام نشستن، پوست پاهایتان مشخص نشود. اگر برای موقعیت‌های نیمه رسمی و غیر رسمی قصد پپوشیدن کت و شلوار دارید، می‌توانید از جوراب‌های رنگی نیز استفاده کنید.

۶.پهنای کراوات باید با یقه کت هماهنگ باشد

از دیگر اصول پوشیدن کت و شلوار، انتخاب کراوات مناسب است. کراوات‌ در اندازه باریک، متوسط و پهن وجود دارد. پهنای کراواتی را انتخاب کنید تا با یقه کت و شلوار شما مطابقت داشته باشد. در نتیجه انتخاب کراوات باریک با یک کت و شلوار که یقه انگلیسی پهنی دارد، هماهنگ نخواهد بود. همچنین بلندی کراوات باید در امتداد سگک کمربند شما قرار بگیرد.

اگر قصد استفاده از گیره کراوات را دارید، به این نکته دقت کنید که پهنای گیره نباید بزرگ‌تر از پهنای کراوات باشد. همچنین جای درست قرارگیری گیره کراوات، بین دکمه سوم و چهارم پیراهن است. 

برای رفتن به رویدادهای رسمی و جلسات مهم لازم است از کراواتی استفاده کنید که رنگ‌ تیره‌تری به نسبت پیراهن شما دارد. به طور مثال کت شلوار مشکی، پیراهن سفید به همراه کراوت سرمه‌ای یا مشکی عالی ترکیب می‌شود.

  آینده مد: شلوار جین تجزیه‌پذیر، دوچرخه‌سواری لوکس

۷.رنگ مناسب برای پوشت انتخاب کنید

اکسسوری‌ها همیشه کامل کننده یک استایل هستند. اگر اهل استفاده از کراوات هستید، پیشنهاد می‌کنم یک پوشت را نیز امتحان کنید. پوشتی را برای کت و شلوارتان انتخاب کنید که از لحاظ رنگ هارمونی خوبی با استایل‌تان داشته باشد. برای داشتن استایلی رسمی‌تر، بهتر است کراوات و پوشت از یک رنگ و جنس باشند. اما برای داشتن استایلی متفاوت با کت و شلوار می‌توانید رنگ پوشت را با کمربند یا کیف‌تان ست کنید.

۸.پیراهن رسمی با کت شلوار رسمی بپوشید

انتخاب پیراهن مناسب در اصول پوشیدن کت و شلوار بسیار حائز اهمیت است. در ابتدا پیراهنی را بپوشید که اندازه شما باشد، نه خیلی گشاد و نه خیلی جذب. سپس برای انتخاب مدل پیراهن ست با کت و شلوار دقت کنید؛ چراکه هر پیراهنی مناسب استفاده زیر کت و شلوار نیست!

اگر کت و شلوار شما رسمی است، از پیراهن رسمی و کلاسیک استفاده کنید. پیراهن‌های رسمی دارای دکمه‌های همرنگ پیراهن هستند، لوگویی ندارند، دارای برش‌های خاص و متفاوت نیستند. همچنین مدل یقه و جیب‌ها استاندارد است.اگر داماد هستید و از تاکسیدو برای مراسم خود استفاده می‌کنید، پیشنهاد می‌کنم از پیراهن مجلسی مردانه استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر، مقاله تفاوت تاکسیدو و کت و شلوار چیست و کدام گزینه مناسب تر است؟ را مطالعه کنید.

اگر کت و شلوار شما نیمه رسمی و یا می‌خواهید برای موقعیتی اسمارت کژوال آماده شوید، پیشنهاد می‌کنم از پیراهن اسمارت یا نیمه رسمی استفاده کنید. پیراهن‌هایی که دارای رنگ متفاوت دکمه هستند و یا طرح راه راه و چهارخانه دارند، جزو پیراهن‌های نیمه رسمی محسوب می‌شوند.

  زیباترین ست ها با مانتو آبی روشن

و در آخر اگر کت و شلوار اسپرت می‌پپوشید، باید از پیراهن‌های کژوال استفاده کنید. پیراهن جین مردانه، انواع پیراهن‌های طرح‌دار مانند هاوایی و یا گل‌دار برای ست شدن با کت و شلوار اسپر ت مناسب هستند.

۹.انتخاب کفش مناسب

کفش‌ها جزو مهم‌ترین اجزا در یک استایل هستند. یک مرد شیک پوش باید بداند که چه کفشی مناسب استایل او و قابلیت ست شدن با کت و شلوار را دارد. کفش‌ها دارای انواع رسمی تا غیر رسمی هستند. کفش‌های رسمی مانند کفش آکسفورد مدل ساده به رنگ‌های تیره و پخته برای ست شدن با کت و شلوار رسمی انتخابی مناسب‌تر است. همچنین اگر کت و شلوار را برای یک موقعیت نیمه رسمی می‌پوشید، می‌توانید آن را با انواع کفش دربی و یا بلاچر ست کنید.

پیشنهاد نویسنده: ساخت استایل های حرفه ای با ۶ مدل کفش رسمی مردانه !

نویسنده: مائده کاظمی

چطور با کت و شلوار استایلی مرتب داشته باشیم؟

برای داشتن استایلی مرتب با کت و شلوار، تنها کافی است، لباس‌هایی که با کت و شلوار می‌پوشید را از لحاظ هارمونی رنگ، جنس و اندازه با یکدیگر هماهنگ کنید و قوانین پوشیدن کت و شلوار را رعایت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *