آرایشی

آزمایش‌ لوازم آرایشی برروی جانداران و موجودات زنده (Animal Testing)

تست لوازم آرایشی روی حیوانات | یکی از مباحث موردتوجه این روزها در سراسر دنیا، توقف کامل انجام آزمایش‌ برروی جانداران و موجودات زنده است، به‌طوریکه انگشت اتهام به‌طرف بسیاری از برندهای محبوب و مطرح دنیا بوده و بسیاری از نهادها تلاش می‌کنند تا از خرید محصولات آن‌ها جلوگیری شود؛ شاید این امر موجب تغییر رویه آن‌ها گردد، اما در اصل، پیشینه روش‌های آزمایش تجربی و زنده‌شکافی به قرن ۱۷ برمی‌گردد، که توسط گالیله و بیکن کشف شد. اعتقاد بر این مبنا بود که حیوان، درد را درک نمی‌کند.

در قرن ۱۹، همراه با انقلاب صنعتی، آزمایشات شدت بیشتری گرفت و اغلب در انظار عموم تکرار می‌شد؛ تااینکه در یک نمایشگاه در لندن، انجام آزمایش به‌قدری حیوان را دچار زجر و درد و شکنجه کرد که صدای خشم و اعتراض مردم درآمد و این اتفاق منجر به فکر ایجاد قوانینی بر کنترل آزمایشات روی حیوانات شد که متاسفانه ۵۰ سال بعد به تصویب رسید.

کتاب، مقاله و مطالب متعددی توسط روانشناسان و رفتاردرمانان دراین زمینه مطرح و چاپ شده است. همچنین  از آن زمان تاکنون، انجمن‌های مردم نهاد به منظور جلوگیری از این امر، آغاز به فعالیت نمودند و راهکارهای بسیاری به‌منظور جایگزینی تست‌ها مطرح شده؛ که به‌واسطه پیشرفت علم، اجرایی و نتیجه آنها قابل تامل است. شیوه هایی از آزمایش، که ترکیبی از آزمایشات سلولی فرا – سریع و مدل‌های پیچیده کامپیوتری است تا بتوان نتایج متناسب با ساختاربدن انسان را در عرض چند ساعت به دست آورد، برخلاف برخی آزمایشات حیوانی که ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها به طول انجامند.

کلیت آزمایش‌ بر روی حیوانات، به منظور تعیین میزان سمی بودن مواد شیمیایی، در صنایع گوناگون مانند بیوشیمی، داروسازی، تغذیه، تولید محصولات آرایشی- بهداشتی، تهیه و آزمایش واکسن کاربرد دارد.

در بین تمامی کشورها، چین بدنام‌ترین کشور از نظر آزمایش روی حیوانات است؛ به‌طوریکه برای تمام لوازم آرایشی و بهداشتی که به این کشور وارد می‌شوند هم آزمایش بر روی حیوانات را اجباری کرده است. با وجود اینکه برخی کشورها همچنان بر آزمایشات حیوانی اصرار می‌ورزند، اما برخی دیگر، در حال تغییر و بهتر شدن هستند؛

  استایل در میکاپ به چه معناست؟

کشور هندوستان در سال ۲۰۱۳،  هرگونه ماده قانونی مبنی بر لزوم آزمایش لوازم آرایشی بر روی حیوانات را حذف نمود و راه را برای تولید محصولات بدون تست حیوانی هموار کرد. در اتحادیه اروپا نیز آزمایشات حیوانی برای لوازم آرایش و همچنین فروش این محصولات در بازار کاملا ممنوع شده و این امر، راهگشای تلاش‌هایی است که در پی جایگزین‌هایی برای همه آزمایشات حیوانی لوازم آرایش باشد.

تمامی شرکت‌های آرایشی که دارای آزمایشات حیوانی هستند، اجازه فروش محصولات خود را در کشورهای عضو اتحادیه اروپا ندارند؛ مگر اینکه تغییر رویه دهند؛ اما در آمریکا قانون فدرال غذا، دارو و لوازم آرایش، فروش هرگونه لوازم آرایش تقلبی یا لوازمی با برچسب نادرست را ممنوع کردند، اما برای تضمین سلامت این محصولات، الزامی بر آزمایش آن‌ها برروی حیوانات قرار نداده است.

با پیگیری نهادها و انجمن‌های حقوق حیوانات، در حال حاضر، متممی باعنوان لوازم آرایش«با شفقت» به ارگان‌های مربوطه ارائه گشته که در صورت تصویب، انجام آزمایشات حیوانی در تهیه لوازم آرایش و همچنین واردات لوازم آرایشی تست شده بر روی حیوانات در سراسر آمریکا ممنوع خواهد شد.

در کشور‌هایی که فاقد قانونی درمورد استفاده از حیوان زنده در آزمایشگاه هستند، استفاده از حیوان زنده باید تحت نظر کمیته مخصوصی انجام گیرد، اما حیوانات غیر پستاندار و موش‌هایی که برای آزمایش، پرورش داده می‌شوند، شامل این قانون نمی‌شوند که متاسفانه حتی با وجود کنترل و قانون‌گذاری‌های انجام شده، مرگ، درد و رنج حیوان، امری اجتناب‌ناپذیر است.

اگر علاقمند به پیگیری مطالب بیشتر یا حتی فعالیت در این زمینه هستید، می‌توانید انجمن ایرانیان مخالف با آزمایش روی حیوانات را دنبال کنید. لازم به ذکر است که در مجموع، ۹ انجمن با هدف حمایت از حیوانات در ایران فعالیت می کنند. شما می‌توانید از این طریق یا توسط سازمان‌های غیردولتی خارجی، که برخی از آن‌ها در ادامه مطلب ذکر خواهند شد، مطالب بیشتری در این زمینه به‌دست آورید.

  10 نکته مهم آرایشی برای زیبایی بیشتر در عکس ها

در انتها تیم ما آرزو دارد شما هم خریدار *باشفقت* باشید.

انجمن‌های خارجی:

  • Cruelty Free International
  • Understanding Animal research
  • Animal free research
  • Human Society of United states
  • PETA
  • Physicians Committee
  • National vivisection society
  • ECEAE
  • Animal Justice

 

Make up Brand’s info

Cruelty to animalsNot cruelty to animalsUnclear policies
benefitToo facedavon
cliniqueTarteCharlotte tilbury
Estee lauderNYXdove
Makeup foreverColorpopessie
maybelineWet n wildFirst aid beauty
opiPacificaHonest
Victoria secret (perfume line) Jack black
Nars Kevyn Aucoin
channel Lorac mercier
MAc  
revlon  
shiseido  
L’oreal  
Lancome  
bourjois  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *